Міністерство економіки України розробило критерії визначення критичних для економіки підприємств, щоб бронювати співробітників від військової служби.
Видання Forbes.ua дізналося, що це за критерії, а також як працюватиме бронювання.
Історія питання
На початку листопада Верховна Рада ухвалила новий закон, що регулює порядок бронювання військовозобов’язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Документ — рамковий, конкретні критерії та порядок бронювання має затвердити Кабмін.
Проєкт постанови на 24 сторінки є у розпорядженні Forbes. У Мінекономіки сподіваються, що Кабмін розгляне її вже цього місяця.
Як працюватиме бронювання
Усі відстрочки від мобілізації, видані Мінекономіки, залишаться чинними до затвердження нових правил, йдеться у документі. Чи потрібно буде після цього заново проходити процедуру бронювання, не уточнюється. Списки заброньованих військовозобов’язаних співробітників має затверджувати Мінекономіки після погодження із Генштабом ЗСУ.
Хто може забронювати співробітників
- Органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування. Відстрочка для них не може перевищувати термін дії воєнного стану.
- Підприємства, установи й організації, що мають мобілізаційні завдання, у разі коли бронювання необхідне для їхнього виконання. Термін — пів року із можливістю продовження на строк до шести місяців.
- Підприємства, установи й організації, що вробляють товари, виконують роботи чи надають послуги, необхідні для забезпечення потреб ЗСУ та інших військових формувань. Термін — пів року із можливістю продовження на строк до шести місяців.
- Підприємства, установи й організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Термін — пів року із можливістю продовження на строк до шести місяців.
- Уповноважені банки, що включені до переліку уповноважених до роботи банків в умовах особливого періоду.
Як визначатимуть критично важливі для економіки підприємства
Щоб потрапити до їхнього переліку, підприємство має відповідати трьом або більше критеріям зі списку:
- Сплатити понад €375 000 податків, зборів, платежів до держбюджету протягом останнього календарного кварталу.
- Сума надходжень в іноземній валюті (крім кредитів і позик), за останній календарний квартал має перевищувати €8 млн.
- Мати стратегічне значення для економіки й безпеки держави (йдеться про перелік держпідприємств).
- Мати важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. Його визначають уповноважені органи державної влади.
- Не мати заборгованостей зі сплати ЄСВ.
- Середня місячна зарплата застрахованих осіб-працівників має бути не менше середньої заробітної плати по регіону.
Підтверджувати статус критично важливого підприємство має не рідше разу на рік.