Ми запитали ректора академії СБУ, чи будуть в навчальному закладі вивчати кейс «Бігуса» в розрізі кіберпомилок і «як не потрібно робити». Ось відповідь
За журналістами-розслідувачами шпигував департамент захисту національної державності СБУ.
За журналістами-розслідувачами шпигував департамент захисту національної державності СБУ.
Під час Kyiv International Cyber Resilience Forum 2024 журналіст dev.ua запитав Андрія Черняка, ректора Академії СБУ про кейс щодо журналістів-розслідувачів «Bihus.Info».
Якщо коротко, то за журналістами шпигував департамент захисту національної державності (ДЗНД) СБУ. Водночас агенти СБУ допустили ряд помилок, зокрема з кібербезпеки. Насамперед мова про сервіс Getcontact, який використали журналісти для ідентифікації шпигунів.
Ми запитали в Андрія Черняка, чи збирається навчальний заклад використовувати розслідування журналістів для навчання майбутніх фахівців тому, як не потрібно робити свою роботу.
Окремо зазначимо, що СБУ — це велика структура, одні працівники якої виконують бойові спецоперації, підривають Кримський міст і боронять Україну. А інші (чомусь) невдало шпигують за журналістами.
Андрій Черняк відповів, що він не може коментувати діяльність інших підрозділів СБУ. Ось продовження відповіді:
«Ми постійно комунікуємо з кібердепартаментом та іншими департаментами, в тому числі захисту національної державності, де є відповідні підрозділи. Серед них ті, що стосуються контррозвідувальних заходів щодо інформаційних загроз. Тому (діємо — ред.), збираючи ту емпіричну базу, ті виклики».
Ректор Академії СБУ додав, що кібердепартамент щомісяця фіксує понад 1000 інформаційних атак і за роки повномасштабної військової агресії зафіксував понад 10 000 кібератак.
Днями стало відомо, що глава СБУ Василь Малюк зустрівся з послами країни «G7». Посли отримали відповіді щодо ситуації, яка склалася навколо редакції «Bihus.Іnfo». За словами Василя Малюка, прийнято кадрові рішення, зокрема — щодо звільнення керівника ДЗНД та переформатування роботи тих підрозділів департаменту, які потребують змін і підсилення. Малюк стверджує, що незалежність медіа має бути стовідсотково забезпечена, і пообіцяв «не допускати жодних порушень цього надважливого принципу демократії».