💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олексій ДзюбаІсторії
8 лютого 2024, 09:00
2024-02-08
Кінь Telegram, навчання СБУ на кейсі Бігуса, РНБО й орел. Кібербезпека — це важливо, але розмови про неї заколисують. Ось бадьорий репортаж із найбільшого кібербезпекового форуму України
Журналіст dev.ua побував на Kyiv International Cyber Resilience Forum — великій міжнародній конференції, присвяченій кібербезпеці. Так історично склалося, що кібербезпека — це надзвичайно важлива сфера, про яку нудно говорити чи писати. Тому в цьому репортажі ми намагалися зробити так, щоб ви не лише посміхнулися, але й відкрили для себе кібербезпеку під неочевидним кутом. Та закохалися в таку потрібну під час та після війни сферу.
В України практично офіційно є «своя людина» в Meta. Це Катерина Крук, яка відповідає за регіональну політику Центральної та Східної Європи в компанії Марка Цукерберга. Виступаючи на одній із панелей з Катериною, модератор зазначив, що нашим військовим потрібні канали для публікації результатів свої роботи, коли «ворог змінює свої стани».
«Українці не люблять стандарти спільноти Facebook. До Meta найбільше питань про те, як модерується контент, чому щось видалили, а щось ні. Стандарти Meta поширюються на Facebook та Instagram. Але WhatsApp (також належить Meta — ред.) має інші рекомендації. У ньому немає класичної модерації контенту на відміну від Facebook та Instagram», — розповіла Катерина Крук.
Правила публічно описані на сайті WhatsApp. «Якщо ви їх почитаєте, то зрозумієте рамку», — підсумувала фахівчиня.
Навчання СБУ на кейсі Бігуса
Якщо ви ще не бачили відео команди журналістів-розслідувачів Bihus Info про те, як за ними шпигував департамент захисту національної державності СБУ, то ми дуже рекомендуємо це зробити:
На Форумі був присутній Андрій Черняк, ректор Академії СБУ. Ми запитали у нього, чи збирається навчальний заклад використовувати розслідування журналістів для навчання майбутніх фахівців тому, як не потрібно робити свою роботу. Окремо зазначимо, що СБУ — це велика структура, одні працівники якої виконують бойові спецоперації, підривають Кримський міст і боронять Україну. А інші (чомусь) невдало шпигують за журналістами.
Андрій Черняк відповів, що він не може коментувати діяльність інших підрозділів СБУ. Ось продовження відповіді:
«Ми постійно комунікуємо з кібердепартаментом та іншими департаментами, в тому числі захисту національної державності, де є відповідні підрозділи. Серед них ті, що стосуються контррозвідувальних заходів щодо інформаційних загроз. Тому (діємо — ред.), збираючи ту емпіричну базу, ті виклики».
Ректор Академії СБУ додав, що кібердепартамент щомісяця фіксує понад 1000 інформаційних атак і за роки повномасштабної військової агресії зафіксував понад 10 000 кібератак.
Telegram — це кінь
Ми послухали виступ Ярослава Ажнюка — співзасновника стартапу Petcube та проєкту Kremlingram, який вже майже рік досліджує зв’язок месенджера Telegram Павла Дурова з російською владою. Ось декілька важливих думок.
«В березні минулого року я зрозумів, що в медіа мало матеріалів, які б обговорювали, чи безпечний Telegram», — сказав Ярослав Ажнюк.
Підприємець розповів, що згідно зі статистикою, 72% українців користуються Telegram. Це три сфери — новини, повідомлення і робота.
Одного разу Ярослава попросили підготувати презентацію про зв’язок Telegram і Кремля. На це пішло 4 слайди. Перший — «Kremlingram», другий — «Які є докази співпраці?», третій — «Це неправильне запитання. Які є докази відсутності співпраці Telegram з росією? Жодних», четвертий — «Дякую».
Втеча учня
У світі працює 5,5 млн фахівців із кібербезпеки. Не дивлячись на це, не вистачає 3,9 млн спеціалістів. Саме в Європі не вистачає 347 000 представників професії, з них 60 000 у Франції. Не вистачає саме фахівців з конкретними навичками.
Одна з важливих проблем для державної та приватної кібербезпеки України — це кадри. Їх не вистачає. На одній з панелей Олександр Потій, заступник голови Держспецзв’язку, розповів, що його відомство ввело в державний класифікатор професій більше 27-ми найменувань по кібербезпеці (з похідними — це більше 40-ка). На основі цього можна сформувати запит, якого професіонала шукають.
За 2 роки на їхній основі в Держспецзв’язку розробили 21 професійний стандарт, в якому розписані робоча роль, компетенції, навички, відповідальність тощо.
На цій самій дискусії Михайло Верич, регіональний директор CRDF Global (Фонд цивільних досліджень та розвитку, некомерційна організація з США, яка фінансує науково-технічну співпрацю — ред.) розповів історію про брак кадрів в держсфері.
Що з цим робити? Один з виходів, на думку Верича, покладатися на патріотичність людей.
Історія про орла
Під час свого виступу на Форумі, секретар Ради національної безпеки (РНБО) Олексій Данілов розповів історію, яка трапилася на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.
Перебуваючи поруч з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, чиновники побачили, як поруч прилетів орел. «Це великий знак, коли орел прилітає до нас», — сказав тоді Данілов.
Глава РНБО додав, що хотів би, аби «ми всі мали орлині крила і дзьоб, аби задзьобати ворога», в тому числі й в діджитал та кібербезпековій сфері.
Як ламають відео-ігри та викладають їхні піратські копії? Розповідає програміст
Що, юний хакер, тобі цікаво, які ігри ще досі не крякнули? Тоді мерщій читай цю статтю. Нижче ми розглянемо, які технології використовуються для захисту ігор від злому. Також не пройдемо повз рекордсменів. Дізнаємося про рекордний час, за який вдалося зламати гру. Та розглянемо справжніх «міцних горішків».