Нещодавно АМКУ дозволив найбільшому банку Грузії купити платіжний сервіс Fondy. Яка причина рішення НБУ та як це вплине на угоду.
Національний банк скасував реєстрацію участі ТОВ «ФК «Елаєнс» (ТМ Fondy) у платіжних системах через загрозу національній безпеці України, повідомляється на сайті регулятора.
Відповідно до Реєстру платіжної інфраструктури, ТОВ ФК «Елаєнс» є непрямим учасником міжнародних платіжних систем Visa та MasterCard, діє під брендом «Fondy» та має ліцензію на надання фінансових платіжних послуг, сказано у повідомленні.
Протягом лютого — квітня 2024 року НБУ отримав від правоохоронних органів інформацію, що діяльність ТОВ ФК «Елаєнс» містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
Для перевірки та підтвердження отриманих даних Нацбанк звернувся з уточнюючим запитом до державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями та отримав від нього документально підтверджену інформацію про те, що діяльність учасника міжнародної платіжної системи містить ризики виникнення загроз національній безпеці України.
У зв’язку з цим Нацбанк скасував реєстрацію ТОВ ФК «Елаєнс» як непрямого учасника міжнародних платіжних систем Visa та MasterCard, додали в регуляторі.
У НБУ зазначили, що власником ТМ «Fondy» є компанія «В енд А Холдінг ГмбХ» (Австрія). Прямим учасником (розмір частки становить 95%) та директором компанії «В енд А Холдінг ГмбХ» (Австрія) є Вагоровська Валерія Валеріївна.
«За результатами діяльності як непрямого учасника міжнародних платіжних систем Visa та MasterCard частка ТОВ ФК „Елаєнс“ за січень-лютий 2024 року серед непрямих учасників карткових платіжних систем становила 21,82% від кількості та 9,35% від суми операцій з платіжними картками, здійснених непрямими учасниками. При цьому частка компанії в загальному обсягу операцій небанківських надавачів платіжних послуг коливалася на рівні ~ 2%», — зазначили в НБУ.
Нагадаємо, що 25-го квітня, Антимонопольний комітет (АМКУ) дозволив грузинській банківській групі TBC через компанію TBC International Holdings Limited (Велика Британія) викупити Fondy в «Елаєнс» та ірландської Fondy Payments Ltd.
Валерія Вагоровська, власниця Fondy, повідомила dev.ua, що залишиться міноритарним акціонером, а сама угода дозволить розширити присутність Fondy на Узбекистан та Грузію.
Видання Forbes з посиланням на співрозмовника в одній з держструктур, знайомого зі змістом інформації, яку правоохоронні органи надали НБУ, пише, що мова йде про використання сервісу для операцій на тимчасово окупованій території, роботу у рф до повномасштабного вторгнення і можливе використання Fondy для ухилення від оподаткування українськими компаніями.
У компанії зазначали, що вона діє в межах законодавства України й не співпрацює з державою-терористом. Під час переліцензування Fondy у 2023 році такі підозри не виникали.
UPD. Власниця платіжної платформи Fondy Валерія Вагоровська заявила, що компанія категорично не згодна з рішенням НБУ і вважає його «несправедливим та необґрунтованим». Про це вона розповіла в коментарі Forbes Ukraine.
Платформа закликала СБУ опублікувати докази того, що дії компанії можуть бути загрозою нацбезпеці. Стверджується, що компанія стала об’єктом тиску на бізнес і має намір «захищатися всіма доступними законними способами».
Про Fondy
Fondy — український платіжний сервіс, яким в Україні оперує компанія «Елаєнс». Fondy Payments Ltd — відповідає за міжнародну мережу. Власницею 100% «Елаєнс» та Fondy Payments Ltd. є Валерія Вагоровська, яка у 2014 році заснувала Fondy разом з пʼятьма партнерами.