💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаУвійти в ІТ
10 січня 2024, 12:31
2024-01-10
«Не все пішло гладко: я відчув недовіру з боку військових, наче я шахрай». У Рівному айтівець навчає IT ветеранів прямо у госпіталі
У Рівненському військовому госпіталі айтівець із 14-річним досвідом, Chief of Staffу компанії Global Grid For Learning Алекс Стасюк започаткував програму навчання для ветеранів. Щоб зацікавити до навчання, айтівець подарував охочим ветеранам по ноутбуку.
Алекс вже мав досвід викладання IT-основ для ВПО. А через колег у рівненському IT-кластері чоловік познайомився з директором обласного госпіталю ветеранів війни Андрієм Бурачиком. «Приїхав до нього з ідеєю провести базовий IT-курс для пацієнтів лікарні. Він погодився, і ми домовились зробити презентацію проєкту на конкретну дату», — розповів Стасюк в інтерв’ю DOU.
Того дня у холі лікарні зібралося 20 військових із різними пораненнями, зокрема й ті, хто пересувався на візку. «Не все пішло гладко: я відчув недовіру з боку військових, наче я шахрай, що пропонує золоті гори. До пропозиції безплатно навчатись IT вони поставились з недовірою, думали, що не зможуть опанувати IT-науку. Я доклав максимум зусиль, щоб переконати їх у зворотному і запропонував подарувати ноутбук тим, хто прийде на перший урок, — незалежно від того, чи продовжать вони навчання далі», — розповів фахівець.
Після зустрічі Алекс створив Telegram-канал, а також дав посилання на Google-форму, що давала змогу охочим зареєструватись на навчальний курс. Її заповнило 12 людей.
«Вони ж перші й пристали до навчання наступної неділі. Директор шпиталю виділив нам спеціальну кімнату з усім необхідним обладнанням», — каже Алекс, який, як і обіцяв, привіз ветеранам 12 ноутбуків. Їх він купив частково за власні кошти, а частково допомогли колеги.
Перше офлайн-заняття було на межі зриву, студенти не вірили, що можуть стати IT-фахівцями, сміялись з себе. «Щоб якось розрядити обстановку, ми почали просто розмовляти за піцою. Я розповідав їм про свій досвід, ділився історіями і поступово перейшли до навчання. На початку деякі з хлопців навіть не знали, де вмикається ноутбук і як його заряджати. А за декілька годин кожен із них вже самостійно встановив Linux, підключився до інтернету, завантажив необхідні додатки та оновлення», — каже Стасюк.
У шпиталі Стасюк провів для ветеранів шість занять офлайн, а потім перейшли на онлайн-формат, адже хлопці поступово виписувалися зі шпиталю і повертались додому.
Коли перший барʼєр хлопці подолали, їм насправді стало цікаво. Ветерани займалися по декілька годин раз на тиждень — у неділю. Алекс їм давав домашні завдання, багато теоретичного матеріалу.
У базовий ІТ-курс, за його словами, входять теми:
операційні системи на прикладі Linux;
мережі, фаєрволи та протоколи передачі даних;
HTTP та REST API;
Postman, Browser Dev Tools;
основи SQL на прикладі PostgreSQL;
bash, автоматизація, ETL tools;
основи кібербезпеки та шифрування даних;
віртуалізація на прикладі VirtualBox та Docker;
PM Tools;
проєктні методології на прикладі Scrum;
огляд ІТ-професій та профорієнтація;
складання резюме.
Після ознайомлення зі специфікою різних ІТ-професій хлопці мали змогу самостійно визначитись, що саме обрати.
З 12 студентів весь курс пройшло тільки четверо. Ветерани кидали навчання з різних причин. «Наприклад, був хлопець з одним оком, йому було дуже важко постійно працювати з ноутбуком, а інший ветеран скористався грантом і відкрив власну справу, не повʼязану з IT», — каже Алекс.
З цими чотирма людьми Стасюк продовжує займатись онлайн, вони вже визначились зі спеціальністю в IT. «Щонеділі я проводжу для них дві пари онлайн по півтори години для кожної з пар студентів. Одна пара трішки випереджає іншу, адже у другій двоє людей відвідали меншу кількість занять через особисті обставини», — каже ментор.
За словами Алекса, найбільша проблема для ветеранів на шляху до підкорення IT — англійська мова. За закликом Стасюка чимало репетиторів погодилися займатися з ветеранами безплатно.
Головна мета наставника — не просто дати хлопцям знання, а працевлаштувати їх. «Після курсів вони будуть працювати або в нашій компанії, або в компаніях-партнерах кластера. Уже є попередня домовленість з учасниками. Тільки тоді я буду вважати, що справа зроблена», — каже Стасюк.