🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олександр КузьменкоВійна
1 лютого 2024, 14:37
2024-02-01
«Ідея електронного кабінету призовника виглядає поки що дуже сирою». Які проблеми з врученням електронних повісток може мати оновлений законопроєкт про мобілізацію
Згідно з новим проєктом закону про мобілізацію, в Україні можуть надсилати повістки про виклик до Територіального центру комплектування і соціальної підтримки в електронний кабінет призовника. Вона вважатиметься врученою, коли ТЦК отримає повідомлення про доставлення такої повістки.
Однак деякі юристи та експерти з кібербезпеки мають питання до цього нововведення.
У статті 22 оновленого законопроєкту йдеться про те, що до обов’язків громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації входитиме реєстрація електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста. Військовозобов’язані протягом 60 днів із дати початку проведення мобілізації мають уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг, або електронний кабінет, або ТЦК.
У документі вказано, що повістка може бути надіслана через електронний кабінет і днем її вручення вважатимуть той, коли ТЦК отримала повідомлення про її доставлення. Якщо повістку надіслали пізніше 17:00, вона вважатиметься врученою у наступний робочий день.
Громадянин має повідомити ТЦК про причини неприбуття за повісткою протягом трьох діб. Поважними причинами неявки є:
перешкода стихійного характеру, хвороба, дії росії або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини [чоловіка], дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
З такими формулюваннями, електронна повістка теоретично може вважатися врученою, навіть якщо військовозобов’язаний насправді її не бачив.
Юрист та фахівець центру надання підтримки ветеранам Роман Лихачов стверджує, що електронний кабінет призовника неможливо зробити обов’язковим для військовозобов’язаних, бо жоден закон не зобов’язує людину мати смартфон.
«Законодавчим актом не вказано про обов’язок людини мати електронні засоби. Щобільше, в нас деякі люди навіть відмовляються від того, щоб обрати ідентифікаційний код. А нещодавно суд виніс про те, що „Свідки Єгови“, наприклад, можуть не проходити військову службу, а замінювати обов’язково на альтернативну. Тобто з цим питанням не прийнятий другий нормативний акт: якщо дійсно особа не має смартфону або не має за що його купити взагалі», — вказав правозахисник у коментарі «Київ24».
Критикує цю норму й експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун, який має багато питань стосовно неї. Він оприлюднив їх у Facebook:
«Що це буде за „електронний кабінет“? Як він буде реалізований? Невже у „Дії“? А як же обіцянка „в ‚Дії‘ ніколи не буде повісток“?
А як зобов’язати людину зареєструватися в ЕКП? А якщо немає комп’ютера? Зламався, в ремонті, загубив? А якщо є лише умовна Nokia 3310? Хтось видаватиме потрібні пристрої?
А як буде проводитися ідентифікація особи в електронному кабінеті? Через „Дія.Підпис“? Через ID.gov.ua? Чи необхідно буде все ж прибути до ТЦК/поліції з паспортом?
А якщо ТЦК відправив повістку в „електронний кабінет“ і отримав від нього ж повідомлення про „доставку“ — який буде механізм переконатися, що „абонент“ ту повістку побачив, відкрив, прочитав та зрозумів? І що це саме він залогінився в кабінет? А не його, скажімо, дружина, брат, сусід, чи росіянський хакер?
І як загалом призовник дізнається про те, що в його електронний кабінет та повістка доставлена? Йому прийде повідомлення на е-пошту? А на яку е-пошту?У 2020 році вже була спроба запровадити „офіційну електронну адресу“, але нічого не вийшло»
Він також цікавиться, що буде у випадку, якщо в «призовника банально немає доступу до інтернету», і говорить про те, що в Україні досі є місця, де «немає ані стаціонарного, ані мобільного Інтернету». Або якщо людина просто не хоче платити за послуги провайдерів інтернету чи мобільних операторів.
«Коротко кажучи, ідея „електронного кабінету призовника“ виглядає поки що дуже сирою. Можливо, саме поняття зараз приймуть Законом, а підзаконку та сам продукт будуть створювати, скажімо, протягом року після прийняття», — припускає Корсун.
Днями Міністерство оборони оприлюднило основні зміни до законопроєкту про мобілізацію. Ось що написано в новому варіанті документа, картка якого вже зареєстрована на сайті парламенту.
Черкаський винахідник створив водоплаваючий трактор, який може перевозити 5 пасажирів та 650 кг вантажу. В планах майстра - адаптувати трактор для потреб ЗСУ
Логістику ЗСУ хочуть оцифрувати за IT-стандартами НАТО. Військові вже вивчають систему LOGFAS. Розповідаємо, як це працює, та коли впровадять
Логістику й облік у ЗСУ досі ведуть у паперових журналах. З літа Міноборони вирішило перевести армію на цифрові колеса і впровадити ІТ-систему логістики НАТО LOGFAS. Як вона працює і що дасть військовим, пояснив Forbes. dev.ua публікує найважливіше з матеріалу.