💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаВійна
30 січня 2024, 21:24
2024-01-30
Законопроєкт про мобілізацію: санкції для ухилянтів, зниження мобілізаційного віку та мобілізація жінок і засуджених: що чекає на військовозобов'язаних
Міністерство оборони оприлюднило основні зміни до законопроєкту про мобілізацію. Ось, що написано у новому варіанті документа, картка якого вже зареєстрована на сайті парламенту.
«Коментарі та зауваження до законопроєкту враховані спільно з Генеральним штабом, Урядом та народними депутатами. Цей законопроєкт визначає прозорі правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військовослужбовців та військовозобовʼязаних», — йдеться в дописі Міноборони у Facebоок.
За даними співрозмовників «Української правди» в уряді, документ прийняли з доопрацюваннями. «Це значить, всі згодні, але є ще деякі правки, які треба доопрацювати. Проєкт передали у секретаріат. Далі секретаріат їх має доопрацювати і направити до Верховної Ради», — пише УП.
Ось, що пропонують депутати.
Хто і як служитиме
У законопроєкті прописано необхідність обов’язково мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу представника ТЦК, поліціянта чи ДПСУ. Це потрібно на період мобілізації усім громадянам віком від 18 до 60 років, що перебувають на обліку (чи зняті з нього).
Якщо новий законопроєкт приймуть, станеться наступне: ʼ
строк служби буде чітко визначеним — демобілізація після 36 місяців служби;
обов’язкова військовий вишкіл триватиме 2-3 місяці;
строкової служби не буде; натомість базова служба включається до закладів вищої освіти, як окрема дисципліна. Проходити її будуть всі придатні чоловіки з 18 до 25 років, а жінки — добровільно. Рік проходження можна буде вибирати самостійно, але після досягнення 24 років.
чиновники так само служитимуть, не маючи права на відстрочку, їх бронюватимуть на загальних підставах — не більше 50% від загальної чисельності.
усі силовики не матимуть відстрочки;
люди з інвалідністю всіх груп будуть звільнені від військової служби; але до кінця 2024 року всі чоловіки віком від 25 до 55 років, яким після 24 лютого 2022 року встановили інвалідність ІІ та ІІІ груп, мають пройти повторний огляд на непридатність до військової служби. Це не стосується чоловіків з інвалідністю ІІ та ІІІ груп, які отримали захворювання та поранення під час захисту України.
добровольці матимуть відстрочку на два місяці для розв’язання особистих питань і підготовки до мобілізації;
військовим надаватиметься щорічна основна відпустка під час дії воєнного стану частинами не менше 15 днів;
звільненим з полону бійцям надаватиметься 90 днів на відновлення;
людині не потрібно буде йти у ТЦК, щоб оновити дані, — це можна буде зробити онлайн;
можна буде переїжджати в інші міста без дозволу ТЦК;
усім мобілізованим платитимуть мінімум 20 000 грн, учасникам бойових дій передбачать надбавку від 30 000 грн до 100 000 грн.
Обмеження для ухилянтів
За даними УНІАН, призовний вік знизять з 27 до 25 років.
Накладати обмеження на ухилянтів в оновленій версії законопроєкту про мобілізацію пропонують через суд, тоді як у початковій версії документа їх директивно міг запроваджувати ТЦК. На військовозобов’язаного можуть накласти такі обмеження:
тимчасове обмеження у праві на виїзд за межі України;
тимчасове обмеження фізичної особи у праві керування транспортним засобом;
накладення арешту на кошти та інші цінності фізичної особи, які перебувають на рахунках та на зберіганні в банках чи інших фінансових установах, небанківських постачальниках платіжних послуг, або на електронні гроші, що зберігаються на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, на рахунках у цінних паперах депозитарних установ.
Суд розглядає вимогу військкомату протягом 15 днів, скарга на відмову у відкритті справи прийматиметься протягом 10 днів. Якщо сторони не з’явилися до суду, справа розглядатиметься у письмовій формі.
Обмеження на ухилянтів накладатимуться на строк до виконання такою особою вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо виконання обов’язків військовозобов’язаним, резервістом.
Поважні причини неявки у ТЦК
Поважні причини, які можуть виправдати неявку до ТЦК у терміни, визначені повісткою:
перешкода стихійного характеру;
хвороба призовника;
дії країни-агресора або інші обставини, які позбавили можливості прибути у зазначені пункт і строк;
смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини.
Про причини неприбуття треба повідомити ТЦК упродовж трьох днів з кінцевої дати, визначеної у повістці.
Як розсилатимуть повістки
У законопроєкті передбачено, що повістки приходитимуть також в електронний кабінет призовника.
проходити медичний огляд для визначення придатності до служби згідно з рішенням ВЛК.
Мобілізація жінок
Придатні до служби жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік.
Жінки, що мають спеціальність або професію, споріднену з військово-обліковою підлягають постановці на облік за бажанням.
Жінки, що перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані або залучені для оборонних робіт у воєнний час добровільно.
Мобілізація засуджених та обмежено придатних
Засуджені на умовний термін можуть за бажанням мобілізуватися. Офіцери запасу можуть залучатися до робіт оборонного характеру.
Обмежено-придатні проходитимуть перевірку протягом 9 місяців і потім визначаються або придатними, або непридатними.
Звільнені від призову
Звільняються від призову на військову службу жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів.
«А жінок чому випустили? Несправедливо». Айтішники - про заклик секретаря РНБО не ховатися за жіночими спідницями у відповідь на петицію про виїзд чоловіків
Нещодавно у РНБО відреагували на петиції про дозвіл виїжджати чоловікам з України. Таких петицій було вже три, і остання набрала необхідну кількість голосів для розгляду президентом.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі