Олександр КузьменкоВійна
22 серпня 2023, 09:31
2023-08-22
«Клюнув на наживку путіна разом з гачком, ліскою і грузилом». Як Ілон Маск перетворився з прихильника України на рупор Кремля
Колишній заступник міністра оборони США Колін Каль (Colin Kahl) вмовляв Ілона Маска не вимикати Starlink в Україні. У жовтні минулого року він вів переговори з ексцентричним мільярдером, щоб вибити більше часу для Пентагону на розробку контракту зі SpaceX, який би завадив Маску «клацати вимикачем», коли заманеться.
Видання The New Yorker опублікувало величезний матеріал, присвячений залежності урядів США та України від технології Starlink та примх її власника. Ми вибрали з цього матеріалу найцікавіше.
Колишній заступник міністра оборони США Колін Каль (Colin Kahl) вмовляв Ілона Маска не вимикати Starlink в Україні. У жовтні минулого року він вів переговори з ексцентричним мільярдером, щоб вибити більше часу для Пентагону на розробку контракту зі SpaceX, який би завадив Маску «клацати вимикачем», коли заманеться.
Видання The New Yorker опублікувало величезний матеріал, присвячений залежності урядів США та України від технології Starlink та примх її власника. Ми вибрали з цього матеріалу найцікавіше.
Поява Starlink в Україні
SpaceX, космічна компанія Ілона Маска, протягом декількох місяців надавала доступ до інтернету по всій Україні, за допомогою Starlink. Це давало змогу ЗСУ координувати оборону та планувати атаки.
Проте, коли українські військові почали відбивати окуповану територію у російських окупантів, у прифронтових зонах почали з’являтися проблеми з супутниковим інтернетом. До того ж Пентагон якраз отримав ультиматум від SpaceX: якщо він не візьме на себе витрати на обслуговування Starlink в Україні, які, за оцінками компанії, становлять близько $400 млн щорічно, вона припинить доступ.
«Ми почали трохи панікувати. Маск міг вимкнути його в будь-який момент. І це мало б реальні оперативні наслідки для українців», — згадує конфлікт довкола Starlink високопоставлений чиновник Міноборони США
SpaceX долучився до допомоги Україні невдовзі після вторгнення росії. За словами трьох людей, причетних до появи Starlink в Україні, які говорили на умовах анонімності, непокоячись, що Маск може розсердитися й припинити надавати інтернет, розповіли журналісту, що спочатку не звертали уваги на важливість його особистого контролю.
«Ніхто тоді про це не думав. У той момент, все зводилося до „давайте, бл*дь, погнали, люди вмирають“», — розповів один з них, український технічний керівник.
У наступні місяці, завдяки збору коштів серед української громади Кремнієвої долини, контрактам з Агентством США з міжнародного розвитку та європейськими урядами, а також безоплатним внескам компанії SpaceX, вдалося передати тисячі одиниць обладнання Starlink в Україну. Солдат українського корпусу зв’язку, який відповідав за підтримку доступу до Starlink на передовій і попросив називати його лише на ім’я Микола, говорить: «Це важлива основа зв’язку на полі бою».
У Маска з’являються занепокоєння, щодо війни
Спочатку Маск демонстрував беззастережну підтримку України, натхненно відреагувавши на твіт Михайла Федорова, міністра цифрової трансформації України, який опублікував фотографії Starlink в польових умовах. Але згодом в SpaceX почала сумніватися в ціні.
«Ми не в змозі надалі дарувати термінали Україні або фінансувати вже розгорнуті термінали протягом невизначеного періоду часу», — повідомив директор SpaceX з державних продажів у листі до Пентагону у вересні минулого року. (Нещодавно CNBC оцінив компанію SpaceX у майже півтори сотні мільярдів доларів. Forbes оцінив особистий статок Маска у двісті двадцять мільярдів доларів, що робить його найбагатшою людиною у світі).
Маск дедалі більше почав турбуватися, що його технологія використовується для ведення війни. На конференції в Аспені, де були присутні бізнесмени та політичні діячі, Маск навіть висловив підтримку владіміру путіну.
«Він був на сцені й сказав: «Ми повинні вести переговори. путін хоче миру — ми повинні вести переговори про мир із путіним», — пригадує Рід Хоффман, який колись разом із Маском заснував PayPal
За його словами, Маск, схоже, «клюнув на наживку путіна разом з гачком, ліскою і грузилом».
Тижнем пізніше Маск опублікував у Twitter пропозицію щодо власного мирного плану, який передбачав проведення нових референдумів для перегляду кордонів України й надання Росії контролю над Кримом.
У наступних твітах Маск зобразив це як неминучий результат на користь Росії й прикріпив карти з позначенням східних українських територій, деякі з яких, як він стверджував, «віддають перевагу Росії».
Маск також зробив опитування у Twitter щодо цього плану, в якому взяли участь мільйони користувачів. Причому близько 60% відкинули цю пропозицію.
Ukraine-Russia Peace:
— Redo elections of annexed regions under UN supervision. Russia leaves if that is will of the people.
— Crimea formally part of Russia, as it has been since 1783 (until Khrushchev’s mistake).
Маск починає втручатися у роботу Starlink в Україні
Тоді ж симпатії Маска почали проявлятися і на полі бою. Одного дня українські війська, які просувалися в тимчасово окуповані райони на півдні України, раптово опинилися без зв’язку.
«Ми були дуже близько до лінії фронту. Ми перетнули цей кордон, і Starlink перестав працювати. Зв’язок перервався, підрозділи були ізольовані. Коли ти в наступі, потрібен постійний потік інформації з батальйонів, особливо командирам. Їм доводилося виїжджати на поле бою, щоб бути в радіусі дії радіозв’язку, ризикуючи собою. Це був хаос», — описує проблеми зі Starlink зв’язківець Микола.
Українські команди, які забезпечували підрозділи «Старлінками», почали отримувати шалені дзвінки. Технічний директор згадує, як український військовий говорив йому: «Нам потрібен Ілон. Просто нах*й зараз. Люди вмирають».
Інший українець, який брав участь у бойових діях, розповів журналісту, що його «розбудили десятки дзвінків, про те, що вони втратили зв’язок і повинні відступити». Financial Times повідомила, що перебої зі зв’язком зачепили підрозділи в Херсонській, Запорізькій, Харківській, Донецькій та Луганській областях. Американські та українські чиновники повідомили The New Yorker, що на їх думку, SpaceX перервала зв’язок за допомогою геозони, виокремивши певні ділянки доступу.
Пентагон умовляв Маска дати більше часу на розробку контракту щодо Starkink
За словами високопосадовця Міноборони, вони провели цілу серію зустрічей всередині міністерства, щоб з’ясувати, що вони можуть з цим зробити. Особлива роль Маска створила незвичні виклики, так само як і роль уряду як посередника. «Ми не могли звинуватити його в порушенні контракту чи ще в чомусь», — говорить урядовець.
Пентагону потрібно було досягти контрактної домовленості зі SpaceX, щоб, як мінімум, Маск «не міг прокинутися одного ранку і просто вирішити, що він більше не хоче цим займатися».
«Для нас це був своєрідний спосіб зафіксувати надання послуг по всій Україні. Це могло б принаймні запобігти тому, щоб Маск взагалі вимкнув вимикач», — пояснює Колін Каль
Зазвичай такими переговорами займається відділ закупівель Пентагону. Але Маск став чимось більшим, ніж просто постачальником, як Boeing, Lockheed чи інші гіганти оборонної промисловості. Тому Каль шанобливо провів переговори з мільярдером, в яких подякував Маску за його зусилля в Україні, визнав значні витрати, яких він зазнав, і попросив хоча б кілька тижнів на розробку контракту.
«Якщо ви відключите [Starlink], війна не закінчиться», — пригадує Каль свої аргументи
Очільник SpaceX не одразу був переконаний. На думку Коліна Каля, він нервував через те, що в Росії все частіше почали говорити, що Starlink сприяє українським військовим зусиллям, і шукав спосіб вгамувати російське занепокоєння.
На превеликий жах чиновників Пентагону, Маск сам заявив, що розмовляв з путіним особисто. Ще одне джерело повідомило, що Маск робив зробив таке ж твердження за кілька тижнів до того, як опублікував у Twitter свій проросійський мирний план, і заявив, що його консультації з Кремлем були регулярними. (Пізніше Маск заперечував, що розмовляв з путіним про Україну.)
У телефонній розмові Маск сказав, що дивився на свій ноутбук і бачив, як «розгортається вся війна» через карту активності Starlink.
«Це було приблизно за три хвилини до того, як він сказав: „Ну, у мене була чудова розмова з путіним“. І ми подумали: „О, Боже, це недобре“», — зізнається високопоставлений представник Міноборони.
Маск сказав Коліну Калю, що «це яскрава ілюстрація» того, як технологія, яку він розробив для мирних цілей, використовується для ведення війни. І це змушує його замислитися.
Після п’ятнадцятихвилинної розмови з Калем, Маск погодився дати Пентагону більше часу. Після публічного резонансу він також, з явним роздратуванням, відмовився від своїх погроз припинити обслуговування.
«Чорт із ним. Навіть якщо Starlink все ще втрачає гроші, а інші компанії отримують мільярди доларів платників податків, ми продовжимо безплатно фінансувати український уряд», — написав Маск у Twitter
У червні цього року Міністерство оборони оголосило, що досягло угоди зі SpaceX. Її умови не розголошуються, але українські чиновники кажуть, що вони не стикалися з подальшими перебоями в роботі Starlink.
Але Маск продовжував висловлювати неоднозначні думки щодо того, як використовується ця технологія, і де вона може бути розгорнута. У лютому 2023 року він написав: «Ми не допустимо ескалації конфлікту, яка може призвести до Третьої світової війни».
Симпатизує росії й боїться Китаю
У розмові з Калем Маск говорив, що щиро старається розібратися в моральних дилемах: «Ми з усіх сил намагаємося робити правильні речі, де „правильна річ“ є надзвичайно складним моральним питанням».
Втім, моральні вагання Маска цікавим чином узгоджуються з його прагматичними інтересами. Завод у Шанхаї виробляє половину всіх автомобілів Tesla, і Маск залежить від доброї волі чиновників Китаю, який надав підтримку Росії в конфлікті. Нещодавно Маск зізнався виданню Financial Times, що Пекін не схвалює його рішення надавати інтернет-послуги Україні, і просить гарантій, що він не буде розгортати подібну технологію в Китаї.
У тому ж інтерв’ю Маск відповів на запитання про спроби Китаю встановити контроль над Тайванем. Космічний мільярдер не втримався і запропонував новий мирний план, який передбачає, що Тайвань може стати спільно контрольованою адміністративною зоною. На думку тайванських лідерів, це означатиме кінець незалежності країни.
Вплив Ілона Маска продовжує зростати. Його поглинання Twitter, який після ребрендингу став «X», дає йому критично важливий форум для політичного дискурсу напередодні наступних президентських виборів. А нещодавно він запустив компанію зі штучного інтелекту — крок, який став продовженням багаторічної участі в цій технології.
«У США тестувальник може отримувати $100 000 і навіть $500 000 на рік». Історія релокейту дніпровської IT-родини, де чоловік працює в EPAM, а дружина влаштувалася в Tesla
Марк і Вікторія Терещенки — IT-подружжя. Він працює на позиції Lead Test Automation Engineer у компанії EPAM, вона — Software QA Engineer у Tesla. У серпні 2021 року пара разом з 1-річним сином здійснила релокейт до США за L візою. Ми зв’язалися з українською родиною та поговорили про труднощі переїзду, зарплату в Америці та специфіку роботи в компанії Ілона Маска.
Не тільки Metro та S.T.A.L.K.E.R. 31 українська гра до 31-річчя Незалежності України
31 рік незалежності України — це ще й 31 рік самостійності та нової епохи всієї української творчості. Стосується це й відеоігор. Адже за три десятки років українці встигли створити різні ігри на будь-який смак.
Тож на честь Дня Незалежності ми вирішили згадати 31 гру від українських розробників. І нехай без очевидних Metro та S.T.A.L.K.E.R. не обійшлося, одними ними справа не обмежується. Є тут і призабуті шутери із зовсім іншого часу, і перспективні сучасні проєкти, і вкрай незвичайні інді.
Багато місцевих відеоігор ви можете придбати на фестивалі українських ігор у Steam, тож якщо щось зацікавило — не забудьте перевірити.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі