Тіньова торгівля на $10 млрд на місяць. Як росія використовує крипту, щоб обійти санкції
Як контрабандисти закуповують деталі до БПЛА.
Як контрабандисти закуповують деталі до БПЛА.
Криптовалюта допомагає російським компаніям обходити західні санкції й купувати товари подвійного призначення, зокрема для виробництва дронів, повідомляє в розслідуванні The Wall Street Journal.
Імпортери, які допомагають росії обходити санкції, роблять перекази в рублях на рахунки посередників у російських банках, потім конвертують рублі в стейблкоїн Tether. Після цього — в іноземну валюту, яку отримують постачальники з країн Близького Сходу та з Китаю.
Видання розповідає історію російського контрабандиста у Китаї Андрія Звєрєва, який отримав запит від концерну «Калашников» на електрозапчастини для БПЛА. Наприкінці 2022 року Звєрєв передав замовлення дистриб’ютору електроніки в Гонконзі. Однак США намагалися перервати такі угоди, і навіть китайські банки, які остерігалися санкцій, блокували платежі з росії.
Звєрєв використовував криптовалюту Tether, щоб переказати мільйони доларів коштів від «Калашникова» постачальнику. Через кілька місяців, Звєрєв, описуючи транзакцію, запропонував групі росіян таку ж послугу, зазначаючи, що може доставити «все необхідне для винищення один одного».
Торговельна платформа Garantex, яка працює майже виключно з російськими клієнтами, відіграє ключову роль у цьому процесі, дозволяючи користувачам конвертувати рублі в Tether. За оцінками, обсяг такої тіньової торгівлі може сягати $10 млрд на місяць.
В замовленні Звєрєва було 248 типів електронних частин, серед яких — версії популярного високопродуктивного мікроконтролера STM32, виготовленого швейцарським виробником напівпровідників. Українські військові знаходили такий у збитих безпілотниках, зокрема в Lancet. Електроніку, яку закупляв Звєрєв, завантажували на вантажівки, найчастіше в Шеньчжені чи Гуанчжоу, і відправляли до рф через Киргизстан і Казахстан.
Міністерство фінансів США чинить тиск на Конгрес, щоб ухвалити законодавство, яке дозволить йому блокувати транзакції зі стейблкоінами, деномінованими в доларах США, такими як Tether.