Стас ЮрасовТаке життя
21 серпня 2023, 09:04
2023-08-21
Захопилася криптою в Індії та створила гаманець на мільйон завантажень. Історія Ксенії Житомирської, розробниці Trustee Wallet та Trustee Plus
Розробниця Ксенія Житомирська почала створювати Trustee Wallet п’ять років тому. Зараз вона — CTO у компанії, а також міноритарний власник. З мажоритарним власником проєкту — Вадимом Грушою — ми опублікували інтерв’ю тиждень тому.
Розробниця Ксенія Житомирська почала створювати Trustee Wallet п’ять років тому. Зараз вона — CTO у компанії, а також міноритарний власник. З мажоритарним власником проєкту — Вадимом Грушою — ми опублікували інтерв’ю тиждень тому.
Зараз Ксенія та Вадим працюють над ще одним проєктом — Trustee Plus. Він примітний тим, що на базі цього гаманцю в серпні була випущена криптокартка, яка дає змогу обмінювати крипту на фіат.
Під час iForum ми записали з Ксенією інтерв’ю. Вона розповіла, як потрапила у світ блокчейну та криптовалют, як долю Trustee Plus вирішило російське вторгнення, чим відрізняється Trustee від Binance та від p2p-обмінок і які перспективи у проєкту.
— Як ви вирішили піти у криптопроєкт?
— Я якийсь час жила в Індії. Там ти більше заробляєш, ніж витрачаєш. Ми запускали проєкти. Я їздила всюди. І в росії жила. До 2014 року в мене були там партнери.
В українських девелоперів, у принципі, немає великого внутрішнього ринку. Тож ти допомагаєш запускати проєкти іншим.
Так от, якщо ти живеш в Індії, там ти витрачаєш 500 доларів у місяць. А що з іншими грошима робити? Починаєш щось відкладати. Потім у нас у проєкті почалася з’являтися крипта. Бо ми у свій час також розробляли p2p-рішення.
Крипта — хммм, прикольненько!
І тут в тебе з’являється вибір: український банк чи крипта? Іншими словами, математика чи український банк? І ти такий: «я вірю в математику». Бо я ж математик.
А особливо якщо ти трошки криптографію розумієш і потім второпаєш, як вона працює. І це гарно.
Я почала гратися на Bitfinex, вивчати її.
Потім, як пам’ятаєте, крипта виросла, але незабаром — впала. А я собі думаю: «Треба тут розібратися».
І я вирішила відомстити біткоїну — заробити на ньому.
Якось ми на хакатоні познайомилася з Вадимом (Вадим Груша — засновник Trustee Wallet та Trustee Plus — ред.). І так все закрутилося.
До речі, якщо ви хочете в чомусь розібратися, і ви програміст, приходьте на хакатон. В якусь команду. Кажіть: «я вмію програмувати». Там, зазвичай, людей з руками відривають. Маркетологів — умовно сто тисяч, а програмістів мало. Транзакцію з Ethereum ми перший раз на хакатоні навчилися робити.
— Це був який рік?
— Ну, 2017, здається.
— І тоді ви почали робити перші продукти?
— Спочатку ми почали просто бігати. Нам дуже подобався блокчейн. Ми виграли хакатон від Raiffeisenbank. Виграли приз на розробку їхньої системи, яку, звісно, ніколи не запустили. Щось вигравали й на інших хакатонах. Словом, ми були ентузіастами.
Потім зробили першу платформу на базі смартконтрактів Trustee Deals. Тоді Bitcoin як раз перший раз планку $20 000 взяв. 2018 рік.
Біткоїни я заробила на якомусь ICO, бо робила їм кабінет. А Олександру Момоту ми допомагали робити Remme.
Тобто, ми працювали в ком’юніті і навчалися. І половина українського крипто-ком’юніті стали нашими друзями. Вони нас знають особисто, там знають наші продукти.
А потім зрозуміли, щось нема зручного гаманця. Навіть для себе. А хотілося мати гаманець, зразу з гривнею. Я не хочу ходити по 150 обмінкам і кожен раз привчатися до нової системи.
Тоді ми розробили Trustee Wallet — наш перший гаманець. Trustee Puls — це наш другий продукт. Буде ще третій, до речі.
Trustee Puls — бо він, типу, плюс до Wallet. Наш Wallet — це класичний криптогаманець. А Plus — він дуже простий для людей.
Там у тебе номер телефону, зайшов, і зразу крипта, погнали.
— Plus — це масовий продукт, так?
— Так. Ну, ми думали, що і Wallet масовий. Ми думали, що платформа смартконтрактів — масовий продукт. Чесно! Там і CIO-кампанію можна було свою зробити.
— Зараз ви набагато ближче до маси.
— Ми кожен раз знижуємо свій рівень криптанства, задротства, і підвищуємо рівень UI. У нас дизайнери вже є. Бо якби це був мій продукт, то був би чорно-білий екран, а з нюансами сам розбирайся.
— Коли ви почали запускати Trustee Plus?
— Запускали, взагалі, під час повномасштабного вторгнення — зимою 22 року.
До цього я як CTO вибрала технологію впровадження нового гаманця. І це мав бути Wallet 2.0.
Але почалося вторгнення. І багато сімей виявилися розділеними, біженці. А як ти дружині перекинеш долари? Ніяк. Бо вона за кордоном.
Гривню — також ніяк.
Інше питання: у криптанів була крипта. Ми готові були донатити у фонди. Але як виводити гроші у гривню?
Я не можу з Wallet відправити на 150 карток. Я краще виведу гроші на твій рахунок, а ти сам вирішуй далі, що з ними робити.
І ми зробили Plus як продукт для того, щоб люди отримали простий фінансовий інструмент. Ми вийшли в маси влітку 22-го року, коли були активні обстріли.
Як це було: в тебе команда сидить, всі бояться, нерви.
Я кажу: «Як не прокрастинувати? Програмуємо! Ура».
— У Києві сиділи?
— Я — в Києві. Я великим таксистом була.
— Це як?
— Ну, таксисти то виїхали.
Я возила людей: своїх знайомих на потяги. Возила сім'ї. Спочатку знайомих, потім знайомих знайомих. Потім, коли я зрозуміла, що я в приватному секторі десь чекаю взагалі лівих людей, стало очевидно, що треба зав’язувати.
— Коли ви почали розробляти картку під Trustee Plus?
— Ми починали її розробляти зимою. Що нас підштовхнуло? НБУ.
Почалися історії регулятора з Parimatch, обмінниками… Що треба робити?
— Не знаю.
— Треба уходити з України з картою. Тому наша карта емітована в Європі, в євро. У нас є офіційна, європейська компанія.
— В яку країну ви пішли?
— Карта емітується в Польщі. Там є партнер.
Єдине що: курс обміну євро на гривню може бути не дуже вдалий на маленьких транзакціях. Але якщо ти в Європі, чи твоя дружина в Європі, то вона може витрачати. Ти взагалі гривні не торкаєшся.
На гривню можна вже обміняти потім — як стандартну банківську операцію провести.
Для прямого обміну гривня-крипта зараз доступні тільки P2P сервіси в Україні. І це сіренько.
Як тільки НБУ дасть нормальні стандарти, буде якийсь провайдер з обміну гривні в Україні, то буде й прямий обмін крипта-гривня. Це може бути будь-який банк, який буде отримувати платежі.
— До кого потрібно підійти, щоб цей процес прискорити?
— До Федорова (Михайла — ред.), до НБУ. У чому прикол? Від Мінцифри це регулювання забрали й передали до НКЦПФР, НБУ. І відтоді стало ще гірше. Регламенту немає.
А при цьому є європейський регулятор MiCA (Markets in Crypto Assets regulation). Він більш-менш зрозумілий. От ми з ними в комплайнсі.
Є регламент — ми дивимося. А якщо немає регламенту, але написано «ми будемо ліцензувати». А як? Це не написано. То що я маю зробити?
— Скільки у вас вже користувачів зараз користувачів?
— У Wallet всього десь мільйон завантажень. Сказати, що ми у кожного другого криптана в Україні я вже можу. Тут у нас велике ком’юніті.
— Ми бачили, що ви за темпами випуску нових карток Trustee Plus обігнали фіатні банки.
— Ми старалися. В той день наша підтримка просто зашивалася. Зараз карток видано більше, ніж 16 000 (станом на 10 серпня — ред.). А юзерів із балансами — десь 10 000 (10 серпня — ред.).
— Чим ви відрізняєтеся, скажімо, від Binance?
— Тим, що ми маленькі. І тримаємося за кожного клієнта. А підтримка Binance тобі скаже: «Чекайте, ми вам відповімо». Колись.
Якби Binance не працював на рф ринку, ми б його інтегрували. Це було наше політичне рішення.
— На чому заробляєте?
— Комісія при обміні — 0,5%. Це копійки. Ми хочемо брати обсягом.
— Основний ринок — Україна?
— Поки так. Але ми хочемо більше. Крипта все ще складна для людей. Вони приходять по рекомендації друзів.
Наші друзі — українці. Ми їм дали рішення, коли їм довелося вимушено стати біженцями. І я сподіваюся, вони рознесуть інформацію про нас світом.
За лаштунками лабораторії, військової школи та минулого героя