💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаSpaceTech
20 листопада 2023, 08:03
2023-11-20
Випускник КПІ очолив Марсіанську дослідницьку станцію. Що він там робитиме і коли люди полетять на Марс?
У пустелі Сан-Рафаель, що в американському штаті Юта, українець Сергій Якимов очолив Марсіанську дослідницьку станцію. Розповідаємо, чим займатиметься інженер, та як він потрапив у таке космічне місце.
Якимов — випускник Київського політехнічного інституту за спеціальністю «Системи керування літальними апаратами». Він мріє стати астронавтом і потрапити на Марс.
Вісім років тому його відібрали у сотню претендентів для майбутнього польоту на Червону планету, проте нідерландська компанія Mars One, яка організовувала місію, збанкрутувала. Але українець мрії не полишив.
Що робитимуть дослідники
Марсіанська пустельна дослідницька станція створена громадською організацією «Марсіанське товариство», яка фінансується різними донорами, серед яких мільярдери Джеф Безос та Ілон Маск.
Як повідомляє Голос Америки, на станції проводятьгеологічні та соціальні дослідження, симулюючи можливе життя астронавтів на поверхні Марса.
«Ми приймаємо різні групи з усього світу, які проводять експерименти або тестують обладнання. І ця Марсіанська станція класифікується як геологічний аналог, тому що геологія навколишньої пустелі, вона близька до геології Марсу наскільки це можливо», — розповів Якимов.
Де живуть учасники місії
Ротація дослідницьких груп триває від двох тижнів, впродовж яких учасники живуть у спеціальних модулях, харчуються овочами та фруктами із «марсіанської» теплиці та виходять назовні лише у скафандрах.
Якимов, який був учасником кількох таких експедицій, каже, що найважче в ізоляції впоратися з нудьгою. За 20 років було проведено багато досліджень із взаємодії людей у таких умовах.
На Марс полетять жінки?
«Найновіші результати досліджень, які були проведені групою із Європи, встановили, що найкращий екіпаж, який полетить на Марс, має повністю складатися із жінок», — зазначив Сергій.
За даними досліджень, на які він посилається, і які проводяться ще з середини минулого століття, жінки порівняно з чоловіками споживають менше ресурсу — повітря, води, їжі, яких обмаль у космосі.
Коли ж люди полетять на Марс
За словами Якимова, політ людей на Марс є далекою перспективою, але дослідження на марсіанській станції можуть стати корисними і на Землі. Зокрема, дослідження із вирощування рослин на станції допоможе зробити їжу доступнішою для багатьох регіонів у світі, які потерпають від нестачі ресурсів.
Політ на Марс — наразі далека перспектива, каже український інженер. Але впевнений, що дослідження, які проводять на марсіанській станції можуть поки стати корисними і на Землі.
«Наприклад, дослідження з вирощування їжі, якихось рослин, яке можна зробити ефективним і дешевим. Їжа може стати доступнішою для багатьох регіонів на Землі, які зараз потерпають від нестачі ресурсів», — каже Якимов.
Курс на NASA
Наступним етапом у своїй кар'єрі Сергій бачить роботу в NASA у Космічний центр в Г’юстоні (Техас), який, зокрема, займається підготовкою астронавтів, але для цього спершу потрібно отримати громадянство США.
«Працювати в аерокосмічній сфері без громадянства дуже складно, тому що багато навіть приватних компаній працюють на багато державних замовлень або замовлень з інших держав, і вони всі підпадають під секретність», — пояснює Сергій Якимов.
Божество, зореліт, уламок планети: що людство знає про Місяць і як збирається туди повертатися
16 листопада 2022 року NASA успішно запустила місію Artemis 1 до Місяця. Ракета Space Launch System (SLS) і корабель Orion стартували о 8:47 за Києвом із космічного центру Кеннеді на мисі Канаверал. Задача корабля Orion — покрутитися навколо супутника Землі шість днів і повернутися на Землю, після чого можна запускати людей. Якщо все пройде успішно, уже за кілька років ми побачимо грандіозний камбек і реюньон людства на супутник Землі. Що ми знаємо про Місяць, чому так довго його ігнорували та як будемо повертатися — в оновленому завдяки успішному старту (нарешті!) суперексплейнері від dev.ua від 29 серпня 2022 року.
Очі, якими ми дивимося у Всесвіт. Навіщо людству такі телескопи, як «Джеймс Вебб» і «Габбл»
Космічний телескоп «Джеймс Вебб» показав свої перші зображення, до яких цей проєкт ішов із початку 1990-х. До цього основним нашим «оком» у Всесвіт був «Габбл».
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі