💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаГроші
19 вересня 2024, 09:30
2024-09-19
Економіст ЦЕС Гайдай: «Я підозрюю, що до закінчення воєнного стану можуть бути тимчасові зміни в режимі "Дія.City"»
Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай вважає, що через необхідність наповнення бюджету податковий спецрежим для технологічних компаній може зазнати змін.
«У мене виникає враження, що парламентарі готові чути ІТ-бізнес, а от приймати його позицію — ні. Ситуація, яка зараз склалася у зв’язку з війною, далека від нормальної. Це такий суттєвий форс-мажор, який потребує наповнення оборонного бюджету… Тому я підозрюю, що до закінчення воєнного стану можуть бути тимчасові зміни в режимі «Дія.City». Але, звісно, багато залежить від політичної волі, зокрема від Офісу президента або самого президента. Якою буде ця політична воля, я прогнозувати не беруся. Наразі між депутатами у комітеті нібито панує позиція, що неможливо повністю зберегти довоєнний режим у «Дія.City», — сказав він в інтерв’ю DOU.
За його словами, нерівність, закладена у податковому законопроєкті, якщо додати 3,5% військового збору для найманих працівників і лише 1% для ФОПів, то це тільки збільшує мотивацію до неофіційного працевлаштування додатково до всіх мобілізаційних факторів, які тиснуть на легальний ринок праці.
«Схема з ФОПами шкодить і бюджету, і працівникам. Останні не отримують пенсійних нарахувань та інших соціальних гарантій. Водночас компанії, які співпрацюють з фахівцями через ФОП, здобувають неконкурентну перевагу над іншими. Зрозуміло, що історія з ФОП в ІТ склалася давно: це специфічний вид бізнесу, є різні підходи оподаткування в інших країнах. Вважаю, що держава має максимально обмежити зловживання зарплатними ФОПами для всіх галузей, щоб було дійсно рівне поле для гри. До офіційного працевлаштування стимулюватимуть і зміни в оподаткуванні доходів фізичних осіб. Це частково закладено в Національній стратегії доходів», — зазначив Гайдай.
Він нагадав, що Нацстратегія доходів передбачає реструктурування спрощеної системи, тобто злиття другої і третьої груп, а також запровадження диференційованих ставок єдиного податку з урахуванням різної маржинальності.
Паралельно мають запровадити автоматичну реєстрацію підприємців за фактом відкриття ними підприємницьких рахунків у банках.
При цьому Гайдай запевняє, що не бачить жодних ознак чи підстав для того, щоб режим «Дія.City» скасовували. «Це була обіцянка держави, якої потрібно дотримуватися. Війна створює тимчасові виклики, але довгостроково цей режим має існувати», — зазначив він.