Український бізнесмен та засновник холдингу UFuture під час війни продовжує вкладати кошти в будівництво інноваційного парку LvivTech.City.
Він розповів в інтерв’ю для LIGA.net. як бізнесу протриматись під час складних часів та що треба для відновлення економіки України.
Ми обрали 10 ключових фактів.
Інсайди війни
Сьогодні я думаю, що, напевно, треба мати подушку і відкладати 10% заробітку на чорний день. До війни я так не казав.
Основний висновок: команда і подушка безпеки — найголовніше, що допоможе під час війни.
Працюючий бізнес
На жаль, у мене всі бізнеси в складному становищі. Biopharma — єдине, що генерує якийсь прибуток.
UNIT.City навіть зараз сам себе окупає. Окупає — мається на увазі, що нам вдається платити зарплати, податки, підтримувати UNIT.City. В таких умовах це класно.
Непрацюючий бізнес
Але аеропорт Жуляни — збитковий. Бізнес простоює, та ми підтримуємо команду. Ми не знаємо, коли він запрацює. Але це — бізнес, ми прораховуємо, що можемо втратити.
Багато є бізнесів, які на паузі. У нас була потужна бізнес-школа, ІТ-школа. Вони заробляли гроші, але зараз не працюють. Було виробництво ванн — сьогодні на це немає попиту. Є станції переливання крові у структурі Biopharma, які не працюють.
Нові проєкти
Я хотів взяти пільговий кредит на це (індустріальні парки у Вінниці, Львові та Бучі), але банки закрили такі лінії. Тому зараз вони на паузі. Я зосереджуюсь на Білій Церкві (індустріальний парк, в якому працює шість заводів, Хмельницький планував збільшити кількість до 30) — як тільки закінчу там, розвиватиму ці три парки.
Витрати
На утримання UNIT.City зараз йде 3-3,5 млн грн.
Гроші від продажу СЕС я вирішив інвестувати у LvivTech.City. За ці кошти ми закінчили приміщення для коворкінгу Spaces. Орендарі там уже є. Але житло та інше у війну не будуватимемо.
Закінчуємо те, що почали (у київському UNIT.City). Ми добудовуємо житло та офісне приміщення В15. Житло будуємо, бо люди вклали в нього кошти й хвилюються. Адже не всі будівельні компанії переживуть війну й можуть збанкрутувати. Частину здамо ще цьогоріч.
У мене є кредити в трьох банках, я плачу їм половину відсоткової ставки.
Збитки
Сонячні електростанції UDP Renewables у Херсоні та Харківський інноваційний парк — це всі об’єкти, що постраждали від війни.
$20-25 млн ми втратили напряму, як інвестиції. Наприклад, ми брали кредит і зробили у UNIT.City Kharkiv кафе та приміщення. Туди прилетіли снаряди. Зараз приміщень майже немає, а нам все одно треба буде віддати кредит і платити відсотки. Це збитки.
Звідки гроші
Торік уклав дві угоди: продав катарцям частку в сонячних електростанціях і продав увесь будівельний бізнес UDP Андрію Іванову.
Гроші на будівництво (у київському UNIT.City) йдуть від платежів власників квартир. Якщо не вистачає, ми беремо з іншого бізнесу і добудовуємо. Але ми багато речей проплатили до війни, наприклад склопакети чи вентиляцію.
Перед війною на рахунках проєкту UNIT було 100 млн грн. Ці кошти ми інвестуємо в житло. Були кошти, які ми збирали на ремонт офісу. Зараз на них вирішили будувати приміщення під заводи в індустріальному парку.
Також орендатори платять кошти в індустріальному парку. Коштом цього платимо відсотки по кредитах.
Дуже хочу (взяти кредити). Втім, зараз дуже великі відсотки. Зараз уже і не мріємо про кредити на $30-50 млн, але кредит 150-200 млн грн нас підтримає, ми щось на нього побудуємо.
Тіло наших кредитів у $200 млн поки що залишається без змін. Зараз платити самі лише відсотки — уже диво.
Команда
30% працює, хтось ще працює віддалено. Хтось поїхав і не повернеться.
Доки йде війна, я не можу переконувати, бо картатиму себе, якщо щось станеться. Ми поки що домовляємося з такими працівниками поговорити про повернення після війни. Але я відчуваю, що не всі повернуться.
Більшовик та Ocean Plaza
Минулого року я продав Андрію Іванову увесь свій будівельний бізнес, зокрема частку в UDP. Таким чином я вийшов і з Більшовика, і з Ocean Plaza. Я виходжу з цього бізнесу, не хочу цим більше займатися.
Я б радив Андрію віддати цей завод (Більшовик) державі — хай вони повернуть ті 1,5 млрд грн навіть за теперішнім курсом, зі збитками. Я сьогодні не бачу майбутнього у такому великому об’єкті — люди поїхали, перші п’ять років після війни будуть важкими.
Для зростання економіки
Наше майбутнє — переробляти сировину і робити продукт. Нам треба створити після війни десятки тисяч невеликих інноваційних виробництв.
Зарплата — це не все. Мають бути комфортні умови. Це — пільгові податки, розбудова державного сервісу, реформа безпеки, освіти.
З такими законами й постановами, які у нас є, ми нічого не побудуємо. Що таке драйвер економіки? Будувати дороги? Частково. Драйвер економіки — це виробництво, інновації, але це довгий шлях.
Влада ж хоче результат прямо сьогодні. Тому вони будують садочки, лікарні. Так, вони потрібні. Але якщо не розвивати виробництво, то молодь поїде — кому будуть потрібні ці садочки? Потрібен стратегічний план, який має чітко виконуватися.
«Морально ми з Юнітом попрощалися». Найбільший інноваційний парк в Україні UNIT.City будують під час війни. Ми побували на місці будівництва й усе дізналися
Хмельницький майже збудував львівський Unit.City. Як влаштований LvivTech.City
В середині квітня український бізнесмен Василь Хмельницький анонсував подальше будівництво інноваційного парку LvivTech.City. Там він хоче створити умови для талановитих українців та ІТ-спеціалістів, щоб вони залишилися в країні та перезапустити українську економіку. dev.ua розповідає головне з матеріалу TechUkraine про те, чим живе актуальний проєкт підприємця.