UNIT.City — місце, де люди працюють... КРАЩЕ! Обирай свій простір просто зараз 👉
Стас Юрасов
7 жовтня 2025, 13:21
2025-10-07
VMware cliff: чому українські хмарні сервіси й реєстри ризикують опинитися без американської підтримки
Світ хмарних технологій готується до великого «ресету». Broadcom, новий власник VMware, вирішила радикально скоротити кількість партнерів і перезапускає програму співпраці «з нуля». Для України це не просто корпоративна новина — під загрозою опиняються хмари, на яких працюють десятки державних і комерційних сервісів.
Світ хмарних технологій готується до великого «ресету». Broadcom, новий власник VMware, вирішила радикально скоротити кількість партнерів і перезапускає програму співпраці «з нуля». Для України це не просто корпоративна новина — під загрозою опиняються хмари, на яких працюють десятки державних і комерційних сервісів.
Велика перебудова у світі VMware
Великі зміни чекають на VMware, яку в листопаді 2023 року придбала Broadcom за $61 млрд. Broadcom — це одна з найбільших у світі технологічних компаній зі США, яка розробляє мікросхеми, програмне забезпечення та інфраструктурні рішення. VMware — також американська компанія, це один з лідерів у галузі хмарних рішень.
Літом цього року Broadcom офіційно оголосила: поточна програма для хмарних партнерів VMware (VCSP) закривається 31 жовтня 2025 року. Замість неї з 1 листопада стартує нова — «тільки за запрошеннями», тобто доступна лише обраним гравцям.
Це не косметичні зміни. По суті, Broadcom різко скорочує кількість партнерів, які мають право надавати сервіси VMware, і переводить бізнес на гіперскейл-модель — менше гравців, більше контрольованих і потужних датацентрів у кожному регіоні.
До чого тут Україна?
Для нас це далеко не порожній дзвін. На інфраструктурі VMware побудована велика кількість не тільки комерційних, але й державних сервісів, реєстрів.
На Prozorro можна знайти доволі великі та свіжі тендери на закупівлю хмарних рішень, де є або, скоріш за все, будуть елементи софта VMWare. Наприклад, це тендер Державного центру кіберзахисту на 140 млн (мета якого — захистити українські дані). Або тендер на хмару для «Укрпошти» на 115 млн грн. Зрештою, «Дія» також зберігається в хмарах, які в тому числі працюють на VMWare.
Що відбувається
Broadcom уже запустила VMware Cloud Foundation 9.0 — нову платформу, яка має стати основою для нової екосистеми VMware. Компанія каже, що тепер ставить на «спрощення, стабільність і інновації», але переклад з корпоративної мови означає одне: не всі виживуть.
Партнери, які не отримають запрошення до нової програми, зможуть працювати як зазвичай лише до 31 жовтня 2025 року. Потім — ніяких нових контрактів і продовжень. І навіть так звані white label-моделі (коли один провайдер працює під ліцензією іншого) зникнуть.
Дедлайни жорсткі
До жовтня 2025 року партнери можуть працювати у старому форматі.
З листопада 2025 — лише обслуговувати наявних клієнтів без продовжень.
Остаточний дедлайн — березень 2027 року. Після цього старі контракти VMware перестануть діяти, і всі сервіси доведеться мігрувати на нову модель.
Broadcom називає це «новим етапом розвитку». У спільноті це вже охрестили VMware cliff — урвищем, за яким на тих, хто не встиг підготуватися, чекає хаос: зриви SLA, втрати даних, додаткові витрати й вимушені міграції під тиском часу.
Для українських датацентрів, які будують свої сервіси на VMware, ризики також можуть мати місце. Вони можуть втратити партнерський статус — без запрошення Broadcom вони не матимуть змоги оновлювати чи розширювати інфраструктуру. Це означає, що зрештою може відбутися примусова міграція клієнтів на альтернативні хмарні платформи (Hyper-V, Proxmox, OpenStack, Red Hat OpenShift, Nutanix тощо).
Якщо компанія користується хмарою або бекап-сервісом, який працює на VMware, варто буде перевірити, чи з’явиться її провайдер у списку нових авторизованих партнерів Broadcom.
Що кажуть українські компанії
У пресслужбі одного з найбільших українських датацентрів «Де Ново» розповідають, що оголошені зміни у глобальній партнерській програмі Broadcom, з 31 жовтня, дійсно позначаться на великій кількості постачальників хмарних послуг по всьому світу.
«Ситуація стосується тисяч компаній — і є частиною масштабної трансформації, яку Broadcom впроваджує у своїй глобальній стратегії», — підкреслюють в «Де Ново».
В «Укртелекомі», найбільшому провайдері фіксованого зв’язку, кажуть, що не надають сервіс VMWare, тому проблема їх не стосується. «Але ми як клієнт теж відчуваємо певну турбулентність у позиції вендора, та думаємо над альтернативними продуктами», — підкреслюють в пресслужбі.
Chief product officer «Київстар» Міша Нестор вважає, що Broadcom не дозволить лягти всьому світу. Тому він вважає, що в Україні призначать нового реселера/інтегратора і все буде добре.
Хмарних провайдерів у партнерській програмі Broadcom дійсно стане ще менше, проте детальних критеріїв участі поки немає, наголошує Кирило Науменко, CTO GigaCloud.
За його словами, всіх нових VCSP у більшості регіонів компанія має особисто запросити до 31 жовтня 2025 року.
«Правила роботи з партнерами (хмарними провайдерами та дата-центрами) не є остаточними та, ймовірно, будуть ще адаптовані відповідно до регіону. На разі вибудовується нова система партнерів і постачальників ПЗ», — додають в «Де Ново».
А Кирило Науменко з GigaCloud каже, що з юридичних причин у Європейській економічній зоні ці зміни будуть дещо відкладені, однак цілком можливо, що в результаті принципи відбору партнерів будуть такими ж, як у США та Азії.
«До того ж поки невідомо, які умови будуть для України. Тому ми вже сьогодні готуємося до будь-якого сценарію», — підкреслює СТО GigaCloud.
Співпраця GigaCloud з Broadcom офіційно зафіксована у контрактах до середини 2027 року. Як підкреслює Кирило Науменко, це означає, що всі їх клієнти гарантовано отримуватимуть сервіси на основі VMware у стабільному режимі.
«Якщо ж клієнт захоче змінити віртуалізацію, ми можемо перевести його на інші альтернативи, наприклад від Microsoft або OpenStack, з якими ми працюємо не один рік», — наголошує він.
Приблизно те ж саме кажуть і в De Novo: «Якщо у майбутньому українським компаніям доведеться адаптувати свої інфраструктурні стеки або перейти на альтернативне ПЗ, це не стане критичним викликом». Подібні трансформації, як підкреслюють в українській компанії, вже відбуваються в країнах ЄС — на користь відкритих, стандартизованих і контрольованих локально платформ.
І взагалі-то хмарний провайдер, за словами СТО GigaCloud, повністю забирає на себе відповідальність за управління віртуальною інфраструктурою. Клієнт мінімально взаємодіє з середовищем VMware.
«Для клієнта нічого по суті не зміниться: ми все налаштуємо, відповідатимемо за належну якість та підберемо найкращий варіант для кожного», — резюмує CTO GigaCloud.