Промо на dev.uaДопомога
2 серпня 2023, 11:49
2023-08-02
Волонтеру на замітку: як підвищити ефективність допомоги військовим. Лайфхаки від IT-команди NIX
За останні півтора року 90% українців робили пожертви на потреби ЗСУ, а щонайменше 13% зайняті у волонтерських проєктах. Великий внесок серед волонтерів роблять айтівці. Допомагають не тільки окремі фахівці, а й цілі компанії. За даними dev.ua, одним із найактивніших IT-донатерів стала команда NIX. Зібравши для військових майже 1,5 млрд гривень, Ніксові волонтери накопичили достатньо практичного досвіду зі збору та закупівлі товарів для фронту. Як допомагати армії ефективно — дізнайтесь у матеріалі.
За останні півтора року 90% українців робили пожертви на потреби ЗСУ, а щонайменше 13% зайняті у волонтерських проєктах. Великий внесок серед волонтерів роблять айтівці. Допомагають не тільки окремі фахівці, а й цілі компанії. За даними dev.ua, одним із найактивніших IT-донатерів стала команда NIX. Зібравши для військових майже 1,5 млрд гривень, Ніксові волонтери накопичили достатньо практичного досвіду зі збору та закупівлі товарів для фронту. Як допомагати армії ефективно — дізнайтесь у матеріалі.
Волонтерство — така ж робота, як будь-яка інша
Потрібно розбиратися в специфічних темах, аналізувати помилки та завжди бути на крок попереду, закриваючи чергову потребу військових. У NIX пройшли всі ці етапи. В структурі команди створено волонтерську групу за кількома пріоритетними напрямами (машини, дрони, шоломи, турнікети тощо). У кожній групі — свій тімлід. Волонтери обробляють запити військових та окремих підрозділів, організовують збори, шукають та закуповують необхідне. І, звісно, залишаються на контакті з бійцями, щоб збирати відгуки та оперативно підхоплювати нові заявки. Хтось більше знається на жилетах, а хтось — на прицілах. Тож сьогодні Нікси з власного досвіду можуть розказати багато корисного про те, як зібрати потрібну суму, яке обладнання краще придбати й де його замовити.
Далі — кілька практичних рекомендацій для всіх волонтерів.
Як підвищити ефективність волонтерських зборів
Щомісяця зі свого бюджету NIX виділяють 8-11 млн гривень на допомогу ЗСУ. Крім регулярної допомоги від керівництва, волонтерська команда збирає донати від доброчинців через власні соцмережі та корпоративну пошту. Залучають як колег, так і друзів. У середньому за місяць так вдається зібрати 2-3 млн гривень. Як досягти такої ефективності зборів?
— Вказуйте не тільки мету збору, а й конкретну потребу, яку задовольнить сума. Зазначайте та обґрунтовуйте необхідну суму.
— Гарантуйте, що ви використаєте усі кошти за призначенням. Готуйте звіт (в ідеалі з фото), де вказані зібрані кошти та на що вони витрачені.
— Давайте усі можливі реквізити: номер картки, IBAN, посилання на банку тощо.
Збираємо аптечку на передову
На сьогодні волонтери NIX передали на передову понад 1000 тактичних аптечок. Айтівці вже добре знають, що має бути в комплекті військового зразка, і радять звернути увагу на наявність таких речей:
— 2 турнікети;
— гемостатик;
— оклюзійні наліпки;
— 2 ізраїльські бандажі;
— нітрилові рукавички;
— 3 бинти для тампонади;
— карта фіксації поранень;
— гідрогелева пов’язка;
— трикутна косинка;
— пластир у рулоні;
— термоковдра;
— очні пов’язки;
— первинний набір пігулок;
— назофарингіальна трубка;
— атравматичні ножиці;
— армована стрічка.
Купувати готові аптечки треба обережно, бо досить часто складові бувають недостатньої якості. Краще укомплектувати аптечку самостійно. Для цього волонтери рекомендують пошукати такі марки:
— Турнікети: CAT Gen7, SOF Gen4, SAM XT, DNIPRO Gen2, SICH (обов’язково з маркером, в ідеалі для кожного).
— Ізраїльські бандажі: PerSys Med, H&H, TacMed Solutions, NAR (інші теж можна, але після тесту на міцність).
Ніксівці передали безпілотників на 3 мільйони гривень. Тому вони вже добре розуміють особливості використання такої техніки. При виборі дрону варто орієнтуватися на багато характеристик, серед яких є кілька не завжди очевидних:
— Чим менша частота радіосигналу керування та передачі відео, з яким працює БпЛА, тим краще сигнал оминає перешкоди рельєфу.
— Пульт дистанційного керування DJI RC Pro допомагає збільшити дальність польоту дронів DJI Mavic.
— У батареї FPV-дронів важлива не тільки місткість, яка впливає на тривалість польоту, але й токовіддача. Вона визначає, яку вагу підіймає безпілотник.
— В ідеальному комплекті для БпЛА має бути додаткова виносна антена, завдяки якій оператор зможе працювати з більш безпечного місця.
Купити рацію для військових — що треба врахувати?
— Обов’язково уточнюйте у бійців, який діапазон у рації їм потрібен: UHF чи VHF.
— Не купуйте радіостанції без підтримки AES-шифрування.
— Акумулятор для рації повинен мати місткість від 1600 до 3100 мАг. Краще, аби це була LiIon-батарея, аніж NiMH.
— Оригінальна антена у рацій Motorola слабка. Краще одразу купити універсальну подовжену від перевірених виробників.
— Варто доповнити рацію гарнітурою з активними навушниками та кнопкою PTT. Так солдат зможе не відстібувати рацію, коли зайняті руки.
— Не купуйте радіостанції на OLX, де багато підробок за ціною оригіналу.
Вибір одягу для захисників
— Орієнтуйтесь на завдання бійця. Для тилу достатньо бавовняного UBACS. В гарячій точці важливі такі властивості тканини, як Ripstor-плетіння та міцні шви. А для розвідки життєво необхідна «невидимість» форми у пристроях нічного бачення — наприклад, завдяки NIR-покриттю.
— Забарвлення має бути одного з двох типів: піксель або MultiCam (OCP).
— При підборі розміру врахуйте охоплення грудей і талії та довжину штанів.
Що ще важливо
Нюансів по кожній категорії товарів безліч. Ось лише кілька прикладів для розуміння, на які труднощі натрапляють волонтери в NIX:
— Керамічні плити для плитоноски або бронежилету легше за металеві та можуть мати кращий захист. Але кераміка може сильніше деформуватися і травмувати солдата. Тому вибір залежить від конкретних умов та завдань бійців.
— Тепловізор може не підійти для спостереження з автомобіля, бо не «пробиває» скло. Тому для розвідки краще придбати пристрій нічного бачення або спеціальну систему для використання з автомобіля.
— Пристрої нічного бачення I та II поколінь погано працюють без інфрачервоної підсвітки, яка демаскує воїна. Тому краще обирати ПНБ лише III покоління.
— Покупати ліхтар необхідно потрібного для конкретної задачі типу: підствольний, пошуковий, тактичний, кемпінговий. У ліхтаря має бути нейтральне або близьке до теплого світло та стабільна яскравість на середніх режимах.
— Годинник військового повинен бути ударо- і вібростійким та мати рівень захисту від води не нижче WR100. У нього не має бути яскравих деталей. Йому потрібні секундомір або таймер, беззвучний режим та підсвітка для використання вночі.
Знання дрібниць дуже важливе й може допомогти обрати кращий варіант. Але головна порада проста: обговорюйте всі деталі щодо запиту на спорядження напряму з військовими. Лише вони з урахуванням бойових завдань якнайкраще пояснять, що їм дійсно важливо. А ви як волонтер зможете запропонувати найліпше рішення з усього різноманіття технічних засобів. Так ваша поміч захисникам буде максимально корисною.
Підключай Megogo зі знижками за акційними тарифами.
Тушонка замість броніків. Audit manager з Parimatch Tech обрав для себе нетиповий вид підтримки армії: ось його історія
Олександр Ткач — Audit manager в Parimatch Tech — під час війни розширив свою діяльність, ставши волонтером. Проте його сфера відповідальності — не пошук та закупівля бронежилетів чи тепловізорів. Олександр готував для воїнів їжу, а саме — тушонку. Ось його історія.
«Перші два місяці ми проводили кошти через криптовалюту USDT, а потім курс почав зростати». Історія айтішника-криптоволонтера, який залучив понад 1 млн грн для ЗСУ
Сергій Собур, Test Lead, Principal QA Engineer у компаніх Levi9, активно волонтерить з 2015 року. Нині ж він з другом налагодив поставки потрібного для армії оптичного обладнання та інших важливих речей з Нідерландів, Польщі, а також Чехії, Данії та Туреччини. Донати на армію Собур збирає не тільки в гривні, а й в крипті — так легше пересилати гроші за кордон для купівлі потрібного.
Сергій розповів dev.ua, як він суміщає роботу із волонтерством, що найскладніше у цій роботі та які секрети волонтерської роботи він встиг пізнати.