💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олександр КузьменкоВійна
1 вересня 2023, 15:58
2023-09-01
Як може змінитися мобілізація в Україні восени. Зі слів Зеленського, Данілова та Арахамії
В Україні триває загальна мобілізація, оголошена президентом Володимиром Зеленським 3 березня 2022 року через повномасштабне російське вторгнення. Термін дії мобілізації неодноразово продовжувався, востаннє це відбулося 18 серпня 2023, коли її подовжили до 15 листопада 2023 року.
Українські високопосадовці часто коментують перебіг і зміни в мобілізації. Розповідаємо, чого можна очікувати з їхніх слів, у майбутньому.
Роз’яснення щодо мобілізації обмежено придатних. Олексій Данілов
В ефірі телемарафону секретар РНБО Олексій Данілов анонсував зміни в документах, які роз’яснюють обставини мобілізації «умовно придатних» (найімовірніше, Данілов мав на увазі термін «обмежено придатні») громадян.
За його словами, коли «умовно придатні» громадяни потрапляють у військові частини, у командирів виникають певні складнощі. Тому, щоб «закрити це питання раз і назавжди», рішенням Ради нацбезпеки й оборони дано доручення розтлумачити цей документ, щоби «не було подвійного-потрійного трактування цієї норми»». Данілов повідомив, що «сьогодні це питання буде згідно з рішенням РНБО вирішено» після внесення «законодавчих змін».
Деякі українські медіа подали слова Олексія Данілова як новину, що в Україні почнуть мобілізувати обмежено придатних. Достеменно невідомо, які саме зміни й роз’яснення мав на увазі секретар РНБО, але вони навряд чи стосуються саме початку мобілізації обмежено придатних.
Адже, згідно з чинним законодавством, обмежена придатність й так не дає права для відстрочки від мобілізації. Такі громадяни можуть бути призвані до лав ЗСУ, але не можуть служити у деяких родах військ (морській піхоті, десанті тощо) та мають деякі інші обмеження.
Перегляд рішень ВЛК щодо інвалідності та непридатності з 24.02.2022. Володимир Зеленський
Слова Данілова про роз’яснення статусу обмежено придатних можуть бути пов’язані із заявою Володимира Зеленського про перевірку рішень військово-лікарських комісій.
Він повідомив, що було вирішено провести комплексну перевірку обґрунтованості тих рішень ВЛК щодо інвалідності та непридатності до військової служби, які були ухвалені в період із 24.02.22 року та можуть бути повʼязані з корупційними порушеннями. Усіма випадками, коли рішення явно безпідставні та незаконні, мають зайнятися правоохоронці.
Зеленський також доручив завершити цифровізацію всієї роботи ВЛК, щоби «поставити крапку в будь-яких чергах, у яких люди змушені чекати доступу до комісій чи їхніх висновків».
ТЦК зможуть дотягтися до військовозобов’язаних за кордоном. Давид Арахамія
Військовозобов’язаних українців, які покинули Україну за підробленими довідками про непридатність до служби, можуть екстрадувати додому, заявив голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
Він розповів, що процес перевірки займе кілька місяців і нагадав, що за корупцію несуть відповідальність обидві сторони: і той, хто бере хабар, і той хто його пропонує.
За його словами, зараз вирішується питання, як притягати до відповідальності людей, які вже виїхали. На думку Арахамії, у будь-якій країні світу правоохоронні органи можуть прийти й зробити запити на екстрадицію таких людей, і привезти їх до України, щоб вони понесли відповідну відповідальність.
Інші нововведення, які можуть повпливати на осінню мобілізацію
Також є кілька законопроєктів, які можуть вплинути на перебіг мобілізації восени 2023 року.
Відмова від служби в ЗСУ та делегація видачі повісток
Законопроєкт № 9566, ініціатором якого є депутат Георгій Мазурашу, пропонує механізм відмови від військової служби, в обмін на роботу в оборонному комплексі й інших важливих секторах економіки.
Це поясняється тим, що мобілізовані військовослужбовці без мотивації деморалізують побратимів і приносять мало користі.
Законопроєкт також пропонує внести зміни у видачу повісток, надавши такі повноваження комунальникам — працівникам ЖЕК, консьєржам та власникам житлових будівель.
Проєкт поки лише зареєстрований у Верховній раді, але ще не ухвалений.
Відстрочка від мобілізації, якщо є родичі з інвалідністю
Уже ухвалений закон № 9342 вказує, що мобілізації не підлягають особи, у яких чоловік чи дружина мають інвалідність. Це також стосується осіб, у яких батьки (або батьки дружини/чоловіка) мають інвалідність І або II групи.
Проте це стосується лише тих випадків, коли за людьми з інвалідністю більше немає кому подбати, крім як військовозобов’язаного. Якщо є інші найближчі родичі (діти, брати/сестри, чоловік/дружина), людину можуть мобілізувати.
Хто може бути мобілізованим у ЗСУ восени
Придатні чи обмежено придатні чоловіки віком від 27 до 60 років з наявністю бойового досвіду або без нього.
Чоловіки віком від 18 до 27 років, якщо вони проходили строкову службу та/або проходять військову службу в запасі або резерві.
Призовники від 18 до 27 років, які раніше не проходили термінову службу — підписують контракт із ЗСУ.
Зняті або виключені з військового обліку чоловіки, які визнані придатними або обмежено придатними під час воєнного стану.
Жінки, які придатні за станом здоров’я — за власним бажанням.
Особи з інвалідністю та ті, хто мають право на відстрочку від мобілізації за сімейними обставинами — за власним бажанням і з проходженням служби за місцем проживання.
Громадяни інших країн, які хочуть захищати Україну.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
Тайвань передав Україні 800 БПЛА Revolver 860 Armed VTOL. Які ще безпілотники отримали захисники від західних партнерів і як вони працюють
Тайвань передав Україні 800 БПЛА Revolver 860 Armed VTOL, про це повідомляє видання Bild. Дрон-бомбардувальник ближнього радіусу може нести до восьми 60-мм артилерійських мін і наводитися на ціль із високою точністю, скидаючи їх один за одним. Раніше ми розповідали, які дрони вже є на озброєнні ЗСУ. Нагадуємо про це знову.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі