😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Олександр КузьменкоТаке життя
7 березня 2025, 17:32
2025-03-07
Українська журналістка змогла повернути гроші, які поцупили хакери з її банківської картки й витратили на відеоігри. Як їй це вдалося
Українська журналістка Оксана Тороп, яка працювала в BBC News Ukrainian, розповіла про те, як провела власне невелике розслідування викрадених із банківської картки коштів. Воно привело її до «американського ігрового гіганта», який пішов на зустріч і покарав зловмисників.
Українська журналістка Оксана Тороп, яка працювала в BBC News Ukrainian, розповіла про те, як провела власне невелике розслідування викрадених із банківської картки коштів. Воно привело її до «американського ігрового гіганта», який пішов на зустріч і покарав зловмисників.
«У понеділок хакери обчистили мій рахунок. Все відбулося вночі — понад 60 транзакцій з перерахування коштів», — розповіла Оксана Тороп на своїй сторінці в Facebook. Її допис менш ніж за добу зібрав понад 1000 коментарів та 6000 лайків.
Журналістка зазначила, що одразу звернулася до банку та Кіберполіції. «У банку мені очікувано нав’язують, що я могла комусь передати конфіденційні дані рахунку, паролі до акаунта і т. д., тому банк такий молодець і геть ні в чому не винен. А ти, клієнт, трохи схожий на лоха», — говорить Оксана. Поліція відкрила справу, взяла її покази, але попередила: «Ваші гроші навряд хтось поверне. Але тих, хто вкрав, ми будемо усєрдно шукати».
Після цього Оксана Тороп отримала в банку виписку з подробицями про підозрілі транзакції й з’ясувала, що кошти були спрямовані на рахунок іноземної компанії в Лондоні. «Сідаю за комп, гуглю, гуглю і знову гуглю. Читаю сайти, профільні форуми про банківське шахрайство, огляди. Читаю вдень, читаю вночі. Вникаю…» — описує вона свій процес пошуку.
Журналістка з’ясувала, що рахунки належали «міжнародним розробникам відеоігор з хорошою репутацією», що стало для неї неймовірною вдачею.
«Бо якщо мова про репутацію, знач домовитись буде легше. І сідає ця жінка чарджбекити. Культурною англійською, без матюків та емоцій. Пишу красивого листа в штаб-квартиру американського ігрового гіганта. В кінці — бест регардс, Оксана фром Київ. Копії пішли „дочкам“ в різні країни й навіть мерчендайзерам. Щоб навєрняка», — пояснює Оксана Тороп.
Вже за кілька годин їй відповів представник компанії, якого вона назвала «гейм-майстром Зунаром із Каліфорнії». Він висловив жаль з приводу зламаного банківського акаунту та запевнив, що гроші повернуть. Викрадені кошти справді повернулися на рахунок Оксани.
Як виявилося, хакери використали її гроші для поповнення своїх акаунтів у легальному ігровому сервісі. Оскільки такі компанії дорожать своєю репутацією, вони швидко реагують на подібні інциденти, щоб уникнути можливих репутаційних ризиків.
«Тому мені швидко повернули гроші з приміткою, що перевірять геймерів з тих акаунтів. І я прямо радію, бо в цій компанії точно працюють офігєнні кібера, які знаються на фішингу. І навіть просто бан на любімому ігровому сервісі — як тут не потішитись. Це мій привіт вам, гайз, бо ви вчинили дуже непорядно. Знайду. В мене тепер є заокеанський друг гейм майстер, він за мною горой», — запевняє українська журналістка.
Оксана Тороп відзначила, що її розслідування тривало три дні й завершилося поверненням коштів. Вона закликала ніколи не здаватися, навіть «якщо вам говорять, що все пропало».
У своєму дописі журналістка не уточнювала, про яку саме ігрову компанію йде мова, але найбільш популярним сервісом відеоігор є Steam, який відомий якісною роботою техпідтримки. Щоправда, штаб-квартира компанії Valve, яка володіє Steam, знаходиться у Вашингтоні, а не Каліфорнії.
Хакери можуть використовувати крадені банківські картки або зламані акаунти для придбання цінних ігрових предметів (наприклад, скіни у CS2, рідкісні картки, ключі від кейсів). Потім вони перепродають ці предмети чесним гравцям або через посередників, отримуючи «чисті» гроші на баланс.
Ще однією можливістю є використання гаманця Steam. Він дозволяє поповнювати рахунок і використовувати гроші для покупки ігор, предметів або внутрішньоігрової валюти. Хакери можуть поповнити гаманець через крадені карти, а потім вивести кошти через торгівлю або продаж акаунтів.
Як ламають відео-ігри та викладають їхні піратські копії? Розповідає програміст
Що, юний хакер, тобі цікаво, які ігри ще досі не крякнули? Тоді мерщій читай цю статтю. Нижче ми розглянемо, які технології використовуються для захисту ігор від злому. Також не пройдемо повз рекордсменів. Дізнаємося про рекордний час, за який вдалося зламати гру. Та розглянемо справжніх «міцних горішків».