7 важливих змін жовтня, які варто знати кожному: ліміти на перекази, тарифи, соцвиплати, субсидії, нацкешбек і, ймовірно, податки
З 1 жовтня для українців набуває чинності ряд важливих змін, про які варто знати. Розповідаємо, чого очікувати.
З 1 жовтня для українців набуває чинності ряд важливих змін, про які варто знати. Розповідаємо, чого очікувати.
З 1 жовтня НБУ встановлює тимчасовий ліміт 150 000 грн для переказів фізичних осіб «із карти на карту» (P2P або C2С).
У Нацбанку запевняють, що це не вплине на роботу волонтерів.
Це тимчасове обмеження діятиме лише на вихідні перекази за всіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб, повідомили в НБУ.
Рішення матиме винятки. Зокрема, ліміт не застосовується:
Допомога з безробіття зросте
З 1 жовтня в Україні підвищується мінімальний розмір допомоги з безробіття на 500 грн: із 2500 до 3000 грн, повідомила народна депутатка та членкиня Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.
Проте для тих, хто не має страхового стажу, розмір допомоги залишиться на рівні 1500 грн. Підвищення стосуватиметься осіб зі страховим стажем щонайменше 7 місяців за останній рік, а також зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб. За її словами, відповідне рішення ухвалили на засіданні правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Під час дії воєнного стану термін виплати допомоги з безробіття не може перевищувати 90 днів, а максимальна сума виплат обмежена мінімальною заробітною платою.
З 1 жовтня ціна на електроенергію для побутових споживачів становитиме 4,32 грн за кВт-год. Проте для користувачів з електричним опаленням буде діяти знижений тариф.
Також із 1 жовтня 2024 року до 30 квітня 2025 року застосовуватиметься пільгова ставка 2,64 грн за кВт-год. Утім, за умови, що місячне споживання не перевищуватиме 2000 кВт і наявне офіційно зареєстроване електроопалення. Для отримання пільги необхідно звернутися до місцевого оператора системи розподілу електроенергії.
Що стосується бізнесу, Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 1 жовтня розгляне питання підвищення тарифів для підприємців. У разі ухвалення рішення нові тарифи набудуть чинності в листопаді.
З 1 жовтня в Україні почнуть діяти нові правила оподаткування поштових марок, конвертів і карток: вони підлягатимуть ПДВ у розмірі 20%, про що повідомила «Укрпошта». Відповідно, вартість пересилки внутрішнього листа вагою до 50 грамів складе 18 гривень. Ціни на марковані конверти залежатимуть від формату:
Вартість міжнародних відправлень також зміниться залежно від курсу, встановленого НБУ:
З 1 жовтня Пенсійний фонд (ПФУ) проведе перерахунки житлових субсидій на опалювальний сезон 2024−2025 років. Однак для більшості громадян такий перерахунок відбудеться автоматично.
Водночас до ПФУ потрібно звернутися тим, хто отримує субсидію, і в кого відбулися зміни у складі зареєстрованих осіб домогосподарства.
Якщо заяву на субсидію подати з 1 жовтня до 30 листопада, вона призначається з початку опалювального періоду, а якщо з 1 грудня — з місяця, у якому було звернення.
З 20 жовтня українці почнуть отримувати виплати за програмою «Національний кешбек», яка стартувала на початку вересня. Відповідно до неї, покупцям товарів українського виробництва почнуть надавати компенсацію, яку потім можна витратити на інші покупки чи донати.
Отримані кешбек-кошти можна буде використати на:
Кошти накопичуватимуться на спеціальній картці, і будуть зараховуватися щомісяця до 20-го числа наступного місяця. Наприклад, за жовтневі покупки кешбек надійде до 20 листопада.
Восени 2024 року Україна востаннє перейде на зимовий час. Верховна Рада ухвалила рішення, що з 2025 року країна більше не буде переводити годинники на літній або зимовий час — діятиме постійний київський час.
Останнє переведення годинників на зимовий час відбудеться 27 жовтня 2024 року. О 4:00 за київським часом стрілки необхідно буде перевести на годину назад, до 3:00. Це дасть змогу отримати більше денного світла в зимовий період.
17 вересня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкту № 11416-д щодо підвищення податків. Як повідомив згодом народний депутат Ярослав Железняк, перший заступник голови комітету ВРУ з фінансів, податкової та митної політики, очікується, що закон буде ухвалено в цілому лише в жовтні, однак його впровадження «буде „заднім числом“ із 1 жовтня».
Проголосований за основу оновлений законопроєкт 11416д містить такі норми щодо підвищення податків:
За даними НБУ, 98% банківських клієнтів щомісяця здійснюють перекази, які не перевищують вказану суму. Отже, вважають у НБУ, встановлені обмеження «в жодному разі не вплинуть на їхню фінансову активність».
У НБУ сподіваються, що введення ліміту «допоможе мінімізувати використання платіжної інфраструктури у протиправній діяльності, зокрема з використанням рахунків „дропів“, які є поширеним механізмом функціонування тіньової економіки».