Microsoft, Google, Amazon будують датацентри в Україні. Чи є у нас такий шанс?
Президент Володимир Зеленський зустрівся в Нью-Йорку з президентом корпорації Microsoft Бредом Смітом.
Президент Володимир Зеленський зустрівся в Нью-Йорку з президентом корпорації Microsoft Бредом Смітом.
Президент Володимир Зеленський зустрівся в Нью-Йорку з президентом корпорації Microsoft Бредом Смітом.
І запропонував йому розглянути можливість створення дата-центру Azure в Україні.
«Нам дуже важливо, щоб дані українців зберігалися на хмарних сервісах на території України», — сказав президент.
Давайте розберемося, що це взагалі може означати.
Для початку пропоную ознайомитися з тим, що таке датацентри Microsoft і для чого вони потрібні.
Ця корпорація оперує однією з найбільших в світі мереж хмарного зберігання даних. Зараз у Microsoft близько 60 датацентров Azure по всьому світу. За розмірами цю мережу можна порівняти з аналогічною інфраструктурою компаній, які легко перерахувати на пальцях однієї руки — Amazon (AWS), Google (Google Cloud) і IBM. Всі ці компанії активно будують нові центри обробки даних по всьому світу.
І якщо аж до недавнього часу концентрація датацентров була зосереджена в Америці, то тепер корпорації воліють розгалужувати свою інфраструктуру. Це пов’язано як з оптимізацією доставки важких даних до користувача (чим ближче ЦОД до користувача, тим менше затримка передачі сигналу), так і з локальним законодавством (важливі госдані повинні зберігатися в межах країни).
Якщо говорити про наш регіон (Південна і Східна Європа), то можна помітити, що Microsoft в ньому в принципі не присутній. Ще не встиг влаштуватися. Зате нещодавно заявив про початок будівництві великого датацентру у Варшаві з інвестиціями в $ 1 млрд, а також розкрив старт регіонального проекту в Греції.
Прикро, але Україна в цьому списку країн поки немає. Хоча ми знаходимося східніше ніж всі інші сусіди, що географічно могло б бути Microsoft цікаво. Так як в цьому регіоні у компанії слабка присутність.
Примітно, що схожим чином виглядають і глобальні хмарні мережі конкурентів. Східна Європа, Центральна Азія, Росія — це все ще біла пляма з точки зору інфраструктури зберігання даних.
Ось як виглядає карта AWS (мережі датацентрів Amazon).
У Google — схожа історія. Правда, квітні 2021 року компанія вже відкрила в Варшаві свій датацентр, в який вклала близько $2 млрд.
У плані геолокації Україна змагається з Польщею за розміщення хмарних датацентров. Але нам поки не світить жоден з великих контрактів.
Ймовірно, наш західний сусід виглядає більш стабільним, та й економіка у нього більш розвинена — масивів даних для хмарного зберігання явно більше.
Тому Україна — це як і раніше країна для локальних невеликих датацентров місцевих бізнесменів.
Щоб якось привернути світових гігантів, в оточенні Володимира Зеленського, мабуть, дозрів план. Одна з основних статей витрат будь-якого сховища даних — це електроенергія. Якщо продавати її за пільговою ціною, інтерес до такого бізнесу зростає. Логіка та ж сама, що і з майнінгом крипти: бізнес прибутковий там, де є пільги на електроенергію.
Так ось, в плані трансформації, який пан Зеленський недавно показував в США, зазначено, що під центри великих світових операторів — Google, Amazon, Microsoft — можна запропонувати дешеву електроенергію атомних станцій. І це нібито дозволить залучити проекти вартістю до мільярда доларів.
Що ж, ідея насправді може зіграти. Так як потенціал українських АЕС не задіяний на повну. Ситуація ускладнюється ще й тим, що зростає частка зеленої енергетики, а крім цього, олігархи продовжують палити вугілля.
Надлишки електроенергії можна було б утилізувати з користю.