🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Ігор Вишневський Гроші
15 березня 2025, 12:05
2025-03-15
«Якщо подивитися на європейські бюджети, ми на фоні них — як дитяча пісочниця. А там — пісочний кар'єр». CEO Strimco розповів, скільки фінансування втратилося через USAID і чи продовжать давати кошти європейці
Внаслідок того, що USAID призупинив фінансування величезної кількості донорських проєктів в Україні, бюджет на цифровізацію в українському секторі govtech втратив до половини коштів.
Внаслідок того, що USAID призупинив фінансування величезної кількості донорських проєктів в Україні, бюджет на цифровізацію в українському секторі govtech втратив до половини коштів.
Про це в інтерв’ю dev.ua заявив CEO govtech-компанії Strimco Роман Ланський.
«Якщо мова йде про розробку — то державні гроші від всієї палітри govtech — це 10–20%, а донори — це, грубо кажучи, 80–90% всього, що було. Важко сказати, скільки відсотків донорської допомоги фінансував конкретно USAID, але за моїми оцінками, це 40–45%. Дуже нерівномірна структура цих коштів і це важко порахувати, але виходить, що майже половина бюджету на „цифру“ була зрізана», — пояснив Ланський.
Водночас, відповідаючи на питання, чи постраждала від призупинення фінансування проєктів USAID сама компанія Strimco, Ланський зазначив, що це вплинуло не критично, адже у портфелі Strimco проєктів USAID будо близько 20%.
«Втрату кількох проєктів можна пережити. Нам пощастило, що ми про це думали наперед і диверсифікувалися. У нас немає залежності від одного контрагента чи від одного донора. Ми в цьому плані „розкладали яйця по різних корзинах“. Але є компанії, які сильно постраждали від цього», — контатував він.
СEO Strimco додав, що проєкт DTA («Підтримка цифрової трансформації») тільки-но стартував й мав бюджет на п’ять років у $150 млн, а також в USAID був кібербезпековий проєкт ще більшим бюджетом.
Тим не менше, на думку Романа Ланського європейське фінансування донорських проєктів з цифровізації в Україні може навпаки вирости, щоб замінити фінансування США.
«Європейські країни зацікавлені у впливі на розвиток України, і у сфері цифровізації цей вплив особливо помітний. Фінансування цифрових реформ — це частина ширшої стратегії інтеграції України до європейського простору… Зараз виглядає, що з політичної точки зору Європа не збирається від України якось відмежовуватися. Навпаки — виглядає, що вони починають усвідомлювати, що їм потрібно жити без Штатів», — вважає Ланський.
СEO Strimco, порівнюючи європейські бюджети на govtech з українськими, констатував, що суми коштів, виділені на Україну, не виглядають великими.
«Насправді для них це копійки. Бо якщо подивитися на європейські бюджети з govtech, ми на фоні них — як дитяча пісочниця. А там — пісочний кар'єр, який копають серйозні трактори», — провів аналогії Роман Ланський.
Як ми писали, у нещодавньому інтерв’ю dev.ua Ланський розповів також про співпрацю з Міноборони та іншими міністерствами, застарілі ІТ-стандарти, від яких все ще ніяк не можуть відмовитися, і поділився своїм топом найбільших успіхів та невдач цифровізації.
«З реєстрами, особливо базовими — купа проблем. Ми банально не маємо одного місця, де зберігається інформація про всіх людей в країні». CEO Strimco Роман Ланський — про «кухню» українського govtech
«Моя фінансова мета — накопичити $1 000 000, щоб мати пасивний дохід і жити на нього». Як айтішники витрачають гроші та в що інвестують
Зарплата айтішників в Україні — одна з найвищих. І ІТ-галузь під час війни — єдина галузь, яка зростає, попри війну. А айтішники — серед тих, хто найактивніше підтримують армію. Середній місячний донат айтішника становить 10% від зарплати, або $270. dev.ua вирішив розпитати айтішників, куди вони витрачають гроші й у що інвестують під час війни.