🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Наталя ХандусенкоГаряченьке
9 січня 2025, 16:59
2025-01-09
Чому Трамп поклав око на Гренландію: технологічна цінність острова
Гренландія — найбільший острів у світі з майже незайманою землею та дефіцитними ресурсами, який є автономною територією Данії. Острів розташований за Полярним колом між США, росією і Європою, тому є геополітичним призом, на який США та інші країни полюють вже понад 150 років. Ще у свій перший термін президентства Дональд Трамп висловлював зацікавленість у придбанні Гренландії. Тепер, після перемоги на виборах, острів може стати його подарунком для американського Big Tech та криптомайнерів.
Скарбниця рідкісних мінералів, вкрай необхідних для сучасних технологій
Всередині Гренландії замкнені цінні рідкоземельні мінерали, необхідні для виробництва акумуляторів і високотехнологічних пристроїв. Також уран, мільярди невикористаних барелів нафти і величезні запаси природного газу, які стають доступнішими через глобальне потепління.
Багато з тих самих корисних копалин зараз постачає переважно Китай, тому інші країни, такі як Сполучені Штати, також зацікавлені в них. Три роки тому уряд Данії призупинив видобуток нафти на шельфі на території, де проживає 57 000 людей.
наразі відомо про запаси 43 із 50 мінералів, які американський уряд вважає «критично важливими», включаючи, ймовірно, найбільші родовища рідкоземельних елементів за межами Китаю.
згідно з оцінкою Геологічної служби США в 2008 році, свердловини біля узбережжя Гренландії можуть давати 52 млрд барелів нафти, що становить близько 3% підтверджених світових запасів;
зараз компанії ведуть буріння на 170 ділянках.
Корисні копалини Гренландії приваблюють компанії засновника Amazon Джеффа Безоса і Міністерство оборони США. Наприклад, молібден зміцнює сталь для прибережних вітрових електростанцій. Тербій входить до складу магнітів у танках. Мідь використовується в усьому — від електропроводки до мікросхем для штучного інтелекту.
«Хоча видобуток у Гренландії все ще перебуває на ранній стадії, він прискорюється. Зараз компанії ведуть буріння на 170 ділянках, порівняно з 12 десять років тому. Така розвідка є однією з найстаріших і найризикованіших форм економічних спекуляцій; прибуток залежить не лише від того, що знаходиться під землею, але й від того, чи протримаються ринкові ціни достатньо довго, щоб видобути це. Компанія KoBold Metals, що фінансується Біллом Гейтсом, засновником Microsoft, і паном Безосом, використовує штучний інтелект для пошуку ділянок для буріння і витратила $15 млн на розробку родовища кобальту і міді Disko Nuussuaq. Інші інвестори кажуть, що витратили понад $100 млн і відправили сотні робітників жити в таборах при мінусових температурах. Дехто повідомляє про будівництво дороги на льодовику», — ще у жовтні писало The Economist.
Потенційна база для датацентрів, що є фундаментом для розвитку ШІ
ШІ, який вимагає все більш потужних чипів та інтенсивних систем охолодження, є основним рушієм прогнозованого зростання центрів обробки даних.
За даними Мінекономіки США, попит на електроенергію центрів обробки даних США може зрости майже втричі протягом наступних трьох років і споживати до 12% (або 132 гігават) від загального споживання електроенергії країни.
США, щоб утримати статуссвітового лідера технологій, потрібно багато потужних датацентрів. Але де взяти стільки енергії? — У Гренландії.
Зі зростанням потужностей Гренландії з відновлюваних джерел енергії, 70% якої виробляється з гідроенергії, острів є ідеальним місцем для центрів обробки даних. Холодний клімат Гренландії значно зменшує енергію, необхідну для охолодження цих центрів, що робить країну привабливим варіантом для енергоємних операцій з даними.
«Гренландія викликала великий інтерес у компаній у всьому світі, особливо щодо гідроенергетики. Наше розташування та холодний клімат є вигідними, особливо для центрів обробки даних, яким потрібна енергія для охолодження», — сказав міністр енергетики Гренландії Калістат Лунд у листопаді 2024 року.
Зараз у Гренландії є лише один датацентр, розташований у столиці Нуук і належить він компанії Tusass, що також проклала підводний кабель, який може бути наступною причиною, чому острів так вабить Трампа.
Потенціал для прокладки підводних кабелів
Зараз у Гренландії є два підводних кабелю, обидва належать компанії Tusass. Greenland Connect, який почав працювати у 2009 році, з’єднує Гренландію з Канадою та Ісландією. Внутрішнє розширення в напрямку Асіаата, Greenland Connect North, було додано у 2017 році.
У грудні 2022 року компанія отримала фінансову підтримку від ЄС для дослідження морського дна вздовж берегової лінії від Какортока до Ілуліссата, щоб зміцнити критичну інфраструктуру за допомогою резервного підводного кабелю, який з’єднає Какорток, Нуук і Асіат, а також дослідити можливість маршруту до Ілуліссата.
Крім усього вище перерахованого, слід зауважити, що у Гренландії розташований великий космічний об’єкт США. Також води навколо острова є воротами для російських і китайських суден, які Вашингтон прагне відстежувати.
«Гренландія — неймовірне місце, і люди отримають величезну користь, якщо і коли вона стане частиною нашої країни, — сказав Трамп. «Ми будемо захищати її і плекати її від дуже жорстокого зовнішнього світу».