💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олександр КузьменкоНаукпоп
28 грудня 2023, 17:40
2023-12-28
Чи здатні люди розмножуватись у космосі? Учені непокояться, що з розвитком космічного туризму цивільні астронавти з'ясують це раніше за них
Дедалі більше людей погоджуються з думкою, що виживання людства пов’язане з нашою здатністю стати мультипланетним видом. Але для того, щоб це стало реальністю, необхідно подолати незліченні технологічні та біологічні бар'єри, а також відповісти на життєво важливе питання: чи здатні люди взагалі робити дітей у космосі?
Засновник інтернет-магазину Amazon Джефф Безос точно вважає, що відповідь так. І вже встиг підрахувати, що людство отримає «тисячі ейнштейнів і моцартів», якщо матиме трильйонне населення по всій Сонячній системі. Щоправда, він не врахував інший бік цієї медалі.
Хай там як, але з поширенням космічного туризму шанс зайнятися сексом у космосі високий як ніколи. Поки ця ймовірність стримується тим, як мало приватності отримують цивільні астронавти. Але цей статус-кво, ймовірно, зміниться, особливо після того, як низка запланованих цивільних космічних станцій почне заселяти низьку навколоземну орбіту, пише IGN.
Проблеми на шляху сексу в космосі
Реалії цього процесу в космосі будуть, м’яко кажучи, непростими, і є очевидні причини, чому секс в мікрогравітації може бути не найкращою ідеєю, принаймні в короткостроковій перспективі. Наприклад, з точки зору гігієни, в середовищі, яке її не просто потребує, а прямо вимагає.
Хоча невагомість і не є непереборною проблемою, але вона також може зробити сам акт складнішим. Крім того, варто враховувати вплив сексуальних стосунків на соціальну динаміку екіпажу, замкненого в тісному просторі місяцями підряд під час далеких польотів.
Деякі вчені вирішили вийти за рамки практичності самого акту, натомість наголошуючи на важливості встановлення контрольованого наукового підходу до невизначеності, що оточує репродукцію людини в космосі.
«Доступ до космосу, по суті, знаходиться в точці перегину, ставши експоненціально доступним за останні 18 місяців, і ми не можемо наказувати людям, що вони роблять, а людська природа вимагає бути конкурентоспроможними», — сказала експерт з космічної медицини доктор Шона Пандія під час дискусії на тему сексу в космосі, яка відбулася на початку цього року на конференції South by Southwest.
«Хтось захоче першим зайнятися сексом в космосі, першим зачати в космосі, першим прийняти пологи в космосі, і якщо ми не з’ясуємо з етичної точки зору, що станеться, якщо вагітну жінку на першому триместрі вагітності вивести в космос, і ми не з’ясуємо цього, то ми створюємо собі проблеми в майбутньому», — стверджує науковиця.
Дослідження на тему сексу в космосі
Наразі на низькій навколоземній орбіті з різним ступенем успіху проведено низку досліджень репродуктивної функції тварин, а дослідження 2021 року, проведене на борту Міжнародної космічної станції, показало, що ранні ембріони ссавців справді можуть формуватися в космосі.
У наступному десятилітті нідерландська компанія SpaceBorn United сподівається пролити ще більше світла на людську здатність народжувати дітей за межами планети за допомогою своєї програми місії «Допоміжні репродуктивні технології в космосі» (ARTIS).
«SpaceBorn займається розробкою технології для безпечного, здорового і відповідального відтворення людини в космосі», — пояснює головний технічний директор компанії доктор Анджело Вермеулен.
Група планує провести серію експериментів із запліднення у пробірці в космосі, використовуючи мінілабораторію розміром із взуттєву коробку, оснащену власною системою життєзабезпечення, можливістю кріогенного заморожування та системою штучної гравітації, здатною імітувати гравітацію Землі, Марса та Місяця.
Партнери SpaceBorn United вже розробили прототип мікрофлюїдного диска розміром з компакт-диск, в якому сперматозоїди та яйцеклітини будуть змішуватися разом з іншим обладнанням, і працюють над першим тестовим польотом наприкінці 2024 року. До цього команда проведе кампанію наземних випробувань, під час яких їхнє обладнання може бути протестоване в центрифузі Європейського космічного агентства в Голландії.
Перші місії ARTIS будуть використані для тестування різних аспектів системи з використанням репродуктивних клітин ссавців, взятих у мишей, яким після моменту зачаття потрібно приблизно чотири дні, щоб досягти стадії бластоцитів. Зрештою, команда сподівається перейти на репродуктивні клітини людини в майбутніх експериментах з ЕКЗ, після того, як система буде протестована під час кількох орбітальних місій.
«Ми формуємо етичну групу, яка може вивчити етику і правила поводження з людськими клітинами й повернути на Землю бластоцисти, людські бластоцисти, які були зачаті в космосі», — пояснив д-р Вермеулен.
У першому випробувальному польоті 2024 року рання версія обладнання SpaceBorn United зробить дві орбіти навколо Землі, а потім повернеться на поверхню за допомогою надувного теплозахисного екрана, наданого німецькою компанією Atmos і ракетним заводом в Аугсбурзі. Для цієї місії ембріони мишей будуть створені безпосередньо перед запуском, а не на орбіті, як це буде у випадку з наступними місіями.
Якщо все піде за планом, то під час наступної місії ARTIS 1, яка наразі запланована на третій квартал 2025 року, SpaceBorn United вперше здійснить спробу орбітального запліднення мишачої яйцеклітини на орбіті. Тим часом ARTIS 2, який ще не має дати старту, запровадить кріоконсервацію зразків, що наблизить систему до готовності до роботи з людськими клітинами.
За словами д-ра Вермеулена, не виключено, що автоматизовані системи змішування, які розробляє SpaceBorn United, одного дня можуть бути використані для спрощення ручних трудомістких процедур ЕКЗ, що застосовуються сьогодні.
Людство значною мірою сформувалося під впливом гравітації світу, а еволюція зайняла мільярди років. Тому цілком ймовірно, що перенесення такого складного процесу, як репродукція людини, у невагоме середовище призведе до непередбачуваних ускладнень. Дослідження, які проводять SpaceBorn United та інші вчені, допоможуть виявити потенційні проблеми й почати відповідати на питання, чи безпечно для людини розмножуватися в космосі.
Потрібне щось надійне та стабільне в хаотичному світі? Зверніть увагу на гравітацію: вона була однакова завжди
Дослідники темної енергії довели, що одна з основних сил — гравітація — залишалася константою завжди. Це значить, що Ейнштейн був правий, а нам доведеться розбиратися, що саме стоїть за нинішнім розширенням Всесвіту. Universe Today публікує велику історію про це відкриття. dev.ua дає основне.
Репост новин змушує нас вважати себе розумнішими, але це не так. З лідерами думок теж працює, показує нове дослідження
Обмін новинними статтями з друзями та підписниками в соціальних мережах спонукає людей думати, що вони знають про теми цих статей більше, ніж вони знають насправді. І це працює з активними користувачами Facebook, що ставить під сумнів обізнаність ваших улюблених лідерів думок. Про це свідчить дослідження вчених з Техаського університету в Остіні. До речі, обов’язково покажіть цю статтю своїм друзям і репостніть у соцмережах.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі