Око війська. Уряд розпорядився впровадили систему Delta в Силах оборони. Що це таке та хто розробники
Кабінет Міністрів на засіданні в суботу ухвалив рішення щодо запровадження системи Delta в Силах оборони. Цю постанову ініціював міністр оборони Олексій Резніков.
Кабінет Міністрів на засіданні в суботу ухвалив рішення щодо запровадження системи Delta в Силах оборони. Цю постанову ініціював міністр оборони Олексій Резніков.
«Delta — це платформа із ситуаційної обізнаності, яку створив Центр інновацій і розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України. Центр інновацій Міноборони постійно вдосконалює платформу Delta та додає новий функціонал, що дає нашим військовим значну перевагу над ворогом», — йдеться в повідомленні.
Окрім використання платформи військовими, уряд дозволив розмістити Deltа в хмарі поза межами України. Це дасть змогу захистити систему від ракетних і кібератак ворога.
Як писав раніше Forbes.ua з посиланням на одного з командирів Військово-морських сил ЗСУ, одним з елементів цієї успішної військової операції з підбиття російського крейсера «Москва» була якраз система ситуаційної обізнаності Delta.
Що це за Delta
Delta — найбільше джерело знань для військового спеціаліста з ситуаційного центру. У таких центрах збирається, обробляється й розповсюджується по каталогах Detla інформація з різних ділянок фронту. А військові вже на місцях підписуються на каталоги, як на стрічки в соцмережі.
Delta — це вебсервіс, який не вимагає власного серверного обладнання в різних бригадах. На місці достатньо мати інтернет, авторизуватися й користуватися цифровою мапою. Це дає повне розуміння того, де перебувають люди, техніка, склади, флот, літаки тощо.
Хто має доступ
Будь-хто не може зареєструватися в системі. Як правило, її використовують командири, які роблять запит, проходять процедуру перевірки й отримують доступ.
Хто розробник
У 2015 році Міноборони запропонувало «Аеророзвідці» приєднатися за контрактом до створеної під них військової частини А2724. Близько десятка людей підписали контракти. Решта залишилися волонтерами «Аеророзвідки». Загалом над Delta працювало кілька десятків розробників.
Нагадаємо, що рух «Аеророзвідка» влітку 2014 року заснували майданівці Ярослав Гончар, Володимир Кочетков-Сукач, Натан Хазін і Дмитро Лісенбарт.
Де Delta бере дані
Вона збирає дані з різних джерел. Це й розвідка безпілотників, знімки супутників, радіоперехоплення, дані НАТО.
Мінцифри також має в Telegram чат-бот «єВорог», куди можна надсилати фото та відео перебування російських військ і техніки. Після обробки інформація також потрапляє в Delta.
Коли почали використовувати
Першим її почав використовувати флот — з 2016 року. А з початку повномасштабного вторгнення розробники Delta зробили понад 30 релізів. Продукт постійно допилюють — з’являються нові функції, покращується інтерфейс, інтегруються нові джерела інформації.