🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Стас ЮрасовСтартап
26 грудня 2024, 14:17
2024-12-26
COO Deus Robotic: «За допомогою AI, кастомного підходу можна навчити роботів робити щось таке, що звичайні автоматизовані системи зробити не здатні». Бліцінтерв’ю
Сьогодні стало відомо, що український стартап Deus Robotics залучив $3 млн інвестицій від українських фондів. Інвестиції загальною сумою на $3 млн також зробили українські 1991.vc, SID VP, Sigma Software Labs та інвесткомпанія SD Capital Андрія Ставніцера та Філіпа Грушка. Так, сума інвестицій у Deus Robotics зросла до $6,6 млн. А нова оцінка стартапу стала більшою на третину й тепер становить $20 млн. У листопаді на конференції Forbes Tech dev.ua вдалося поспілкуватися із COO та кофаундеркою Deus Robotics Антоніною Єрмейчук, і дізнатися, як компанія співпрацює з клієнтами, чому не конкурує з Amazon і змінила вектор розвитку, відмовившись від виробництва роботів, і зосередившись на софтверній частині. Публікуємо бліцінтерв’ю.
Хто зараз з бізнесів ще йде до того, щоб роботизувати підприємство? Можливо, склади, мережі, заводи, аптеки, магазини?
Якщо брати складські потужності, то активно роботизуються деякі виробники керамічної плитки, дверей, цегли й так далі. І за останні декілька місяців кількість запитів від потенційних клієнтів збільшилась просто нереально.
Це через брак кадрів?
Так, це одна з основних проблем — нестача робочої сили, або ризики, що скоро працівників не зможуть знайти, наприклад. І ми зараз працюємо не лише, наприклад, з фулфілмент-центрами. Ми можемо атомно розвивати й палетне зберігання, і, наприклад, будь-який тип зберігання, де є повторювані задачі. І коли багато клієнтів приходять, вони взагалі не мають розуміння, що таке роботи, скільки це може коштувати. Ми намагаємося пояснити й разом із ними прорахувати, наскільки їм це вигідно чи невигідно. І насправді врешті для 80–90% бізнесів наші рішення виявляються вигідними. Окупність проєкту в Україні десь до двох років за моделлю продажу. Якщо брати загальне правило, то, якщо в компанії 10 і більше людей виконують одну й ту саму роботу, ми можемо пропонувати свої рішення. І що більше людей, то вища ефективність роботів.
Але завжди є винятки. Наприклад, для однієї з американських компаній ми прораховували рішення, де пропонували автоматизацію сервісного центру невеликого, де є невеличкі склади, дві людини працює. І навіть для них ми змогли підвищити ефективність на понад 200%. Ці дві людини залишилися, але в них з’явилося більше вільного часу, вони отримали змогу виконувати складніші задачі. Відповідно, для людей це теж розвиток.
Насправді, як я сказала, роботизація робить бізнес більш людино-орієнтованим, ніж менше. Хоча, здається, навпаки. Але якщо розібратися, що дає автоматизація, роботизація, ШІ тощо, то це великі можливості для бізнесів.
А у вас, узагалі-то, зберігання основний напрям? А може, ще якісь речі розробляєте?
Так, у нас є декілька мобільних центрів на території України. У Великій Британії ми автоматизували відділ негабаритів одного з логістичних гігантів. Відділ негабаритів — це найскладніший відділ. Негабаритні товари звичайному сортуванню не піддаються. І ми для них зробили рішення, де навчили роботів возити, наприклад, клітки на колесах, автоматизували цей процес. І насправді з правильним підходом можна автоматизувати й неповторювані задачі.
Хто створює
ці рішення?
У нас є команда 30 людей, більшість із яких — це хардвер- і софтвер-інженери з найкращих компаній країни, які можуть навчитися робити будь-яку задачу. Тобто ми встановлюємо нашу платформу, наш мозок. А роботи — це просто вже машина, яка виконує завдання. У нас є роботи-стелажники, а ми зараз ще не придумали рішення, як усі роботи-стелажники можуть возити палети.
Чому?
Тому що роботи-стелажники дешевші, ніж роботи-палетники. І саме коли, наприклад, палети неважкі, робот-естелажник на 1000 чи на 2000 кг не потрібен, бо це задорого.
У цій ситуації можна використовувати роботів-стелажників зі спеціальними тактик-ставками. Тобто ми завжди за ефективність і за гнучкість для клієнтів.
А у вас виробництво в Україні роботів?
У нас було виробництво в Україні, ми виробили й зібрали на території України, в нашій лабораторії, понад 40 роботів. Зараз, можливо, ви бачите, що ми відійшли від виробництва роботів самостійно, ми зараз беремо роботів від наших партнерів, які на ринку вже 10–12 років, і ми встановлюємо наш софт на них.
Так ми пропонуємо нашим клієнтам роботів від партнерів, за інтеграцію й софт яких повністю відповідаємо.
Це у вас така трансформація, коли сталася?
У нас ця трансформація логічна, ми до цього йшли. Нині ми можемо запропонувати робота так, щоби це було максимально ефективно для бізнесу. У нас є команда фахівців, яка самостійно збирає роботи. Утім, на початку 2024 року ми відійшли від збирання через кілька причин. Одна з них — це те, що наші клієнти вимагали й хотіли, щоб ми пропонували більшу, ширшу лінійку роботів, ніж лише ті дві моделі, які ми виробляли самостійно. А оскільки виробництво, проєктування, тестування одного робота, однієї моделі займає декілька років і коштує декілька мільйонів, ми вирішили, що хочемо рухатися швидше й делегували створення роботів нашим партнерам. Тобто зараз ми не створюємо роботів, утім, якщо потрібно, можемо відродити запатентовані нами моделі й знову вийти у виробництво.
Який парк роботів наразі ви обслуговуєте?
У нас зараз є 17 типів роботів, які ми підтримуємо. Частина з них вже їздять на складах або в наших лабораторіях. Частина машин інтегрована за допомогою віртуальної дільниці Digital King. Тобто вони для того, щоб ми розуміли, як вони працюють. Нам не обов’язково, щоб вони в нас були фізично. Але якщо потрібно бачити їх фізично, вони до нас можуть доїхати за декілька тижнів. Але ми компанія невелика, йдемо по шляху найбільш популярних роботів, як, наприклад, робот-стелажник, якого в Amazon вже понад 75 000 вироблені й працюють.
Наскільки вам важко на hbyre США конкурувати з такими гігантами, як Amazon, Walmart? Чи це можливо, що ви можете?
З Amazon ми не конкуруємо, і насправді ніхто не конкурує з Amazon у плані роботів, тому що Amazon не продає своїх роботів. Amazon, навпаки, прагне до того, щоб інші не були роботизовані, тому що завдяки цьому вони рухаються набагато швидше вже. І якщо Amazon почне продавати свої роботи, то інші теж почнуть швидше рухатися. Ви розумієте, Amazon навчають інші бізнеси того, що дає роботизація.
Це як дуже успішний юзер-кейс роботизації. Наприклад, якщо брати Walmart, вони вкладають нереальні кошти у свою роботизацію, найімовірніше, у них уже є свій відділ роботизації, і вони теж будуть це робити або самостійно, або залучати такі компанії, як, наприклад, наша.
Дуже прикольно виглядає така модель. Але як бізнесмену зрозуміти, коли він поверне свою інвестицію в роботизацію?
Схема роботи проста. Ви приходите до нас, розповідаєте, які у вас зараз є проблеми: наприклад, не вистачає людей і просто посилки чи ще щось лежать невідіслані. Тобто працівникам доводиться вночі виходити, роботодавцеві — переплачувати заробітну плату втричі. Ви відкриваєте відділ маркетингу й знаєте, що у вас через пів року чи через рік буде продажів удвічі більше. Так, від проблеми або запиту. Потім ми прораховуємо разом із вами, прописуємо ідеї, вивчаємо ваші процеси й дивимося, що можна автоматизувати.
Ми підбираємо роботів, кількість, ціну софту, ліцензії, часові витрати. І разом із вами дивимося, вигідно це чи не вигідно, наскільки швидше почне рухатися бізнес, або наскільки менше потрібно буде тих чи інших ресурсів. І тоді ми розуміємо, якщо вигідно, давайте працювати. У нас немає проєктів, які ми запустили просто по фану.
— А чи дешевшають зараз роботи?
Так, роботи вже дешевшають, і цей тренд зберігатиметься в перспективі. Насправді варто очікувати, що вони подешевшають у п’ять разів. Оскільки конкуренція росте, технології розвиваються, роботи стають дешевшими, але бізнесам варто думати про роботизацію,
Ви казали, що в Україні високий рівень автоматизації та роботизації. Що важливіше й трендовіше?
Роботи дають автоматизацію, яку звичайна автоматизація не дає. За допомогою AI, наприклад, більш кастомного підходу, високої здатності до навчання роботів можна навчити робити щось таке, що звичайні автоматизовані системи зробити не здатні.