🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Марія БровінськаУвійти в ІТ
3 червня 2024, 08:40
2024-06-03
«Я мав мету, йшов до неї — і нічого мене б не зупинило!». Історія українського айтівця, який пройшов шлях від сисадміна до Senior DevOps Engineer за 10 тижнів
Іван Волобоєв своїм прикладом довів, що у світі IT немає нічого неможливого. Обіймаючи керівну посаду в аграрній компанії, він вирішив круто змінити своє життя. Іван пройшов навчання з DevOps & Kubernetes, майже одразу після чого отримав офер і зараз працює на позиції Senior DevOps-інженера в міжнародній компанії Nayax Retail Ltd, українській офіс якої розташований в Одесі.
Але чи все було так просто, як виглядає на перший погляд? Іваном розповів dev.ua про те, чому вирішив навчатися, що саме шукав, та як вдавалося долати труднощі й отримати бажаний офер. «Я мав мету, йшов до неї — і нічого мене б не зупинило!», — каже айтівець. Далі — його пряма мова.
Іван Волобоєв своїм прикладом довів, що у світі IT немає нічого неможливого. Обіймаючи керівну посаду в аграрній компанії, він вирішив круто змінити своє життя. Іван пройшов навчання з DevOps & Kubernetes, майже одразу після чого отримав офер і зараз працює на позиції Senior DevOps-інженера в міжнародній компанії Nayax Retail Ltd, українській офіс якої розташований в Одесі.
Але чи все було так просто, як виглядає на перший погляд? Іваном розповів dev.ua про те, чому вирішив навчатися, що саме шукав, та як вдавалося долати труднощі й отримати бажаний офер. «Я мав мету, йшов до неї — і нічого мене б не зупинило!», — каже айтівець. Далі — його пряма мова.
Дорога в IT
У мене вища освіта, закінчив Чорноморський національний університет імені Петра Могили. Якщо говорити про досвід — загалом це більш як 10 років роботи у сфері IT. Майже вісім років я пропрацював у великій українській аграрній компанії системним адміністратором, де пройшов шлях від молодшого спеціаліста до технічного керівника департаменту IT.
Чому я, обіймаючи керівну посаду, почав шукати щось нове? По-перше, тому, що DevOps — це логічне продовження професійного розвитку для системного адміністратора. По-друге, у мене були знайомі, які працювали на позиції DevOps-інженера, тож я знав, що в цій сфері й зарплатня більша, і виклики складніші, і задачі цікавіші.
Звільнився з американської компанії заради навчання
Головним поштовхом для мене став 2022 рік, мені треба було щось думати, якось виживати. Тому знайшов паралельно нову роботу на іноземного замовника. Рік пропрацював на умовах full remote в американській компанії NineTwoThree Venture Studio (923).
І це була по суті моя перша робота, що напряму стосувалася DevOps. Проте водночас я зрозумів, що мені недостатньо знань технологій. З цього проєкту я пішов під час навчання на курсі Prometheus, оскільки неможливо було фізично потягнути й курс, і дві роботи. Але у 923 я познайомився з SDLC-розробкою мобільних додатків, вебзастосунків тощо.
Якось я випадково натрапив на Youtube-канал автора курсу Дениса Васильєва «Неправильний DevOps». Мене зацікавила назва і я поступово почав ознайомлюватися з контентом. Саме у Дениса на каналі я вперше почув про старт курсу з DevOps & Kubernetes, створений Prometheus у партнерстві з Global Logic.
До цього я мав досвід взаємодії з такими навчальними платформами, як Pluralsight, A Cloud Guru, Udemy. Чесно, я був приємно вражений, що наша українська платформа може настільки потужно конкурувати з міжнародними гігантами. Зізнаюся, спочатку я сумнівався, але «посерфив» про Prometheus, подивився навчальну програму, отримав безплатний доступ до завдань першого тижня, спробував їх виконати й зрозумів — ого, а це цікаво!
Перший крок від джуна до сеньйора я зробив у своїй голові
Навчання без перебільшення змінило моє уявлення про професійні рівні в DevOps. Коли я прийшов на курс, я був упевнений, що я трейні або джун. Адже вважав, що я новачок у технологіях DevOps, хоча в мене і був потужний бекграунд в IT загалом і в адмініструванні зокрема.
Завдяки навчанню та спілкуванню в ком’юніті на курсі DevOps & Kubernetes, я отримав важливий інсайт. Раніше я був упевнений, що якщо ти вирішив свічнутися з одної ланки ІТ в іншу, то ти автоматично джун. Тепер я зрозумів, що в IT так не працює.
Якщо у тебе є бекграунд — технічний або комерційний, і навіть, можливо, не зі сфери IT, усе це можна і треба використовувати.
Це зіграло важливу роль на моєму професійному шляху. До цього я подавався лише на позиції Trainee або Junior. Після того, як мені пояснили, що це так не працює, я змінив деякі параметри і фільтрації на сайтах з пошуку роботи та почав надсилати своє CV на позиції Middle і Senior.
У результаті я влаштувався саме на позицію Senior. Ось так навчання не лише дало мені нові скіли, а й внесло корективи в уявлення про світ професійного IT.
Професійна валізка для DevOps-інженера
Я йшов на курс, щоб отримати новий досвід роботи з технологіями, з якими раніше не працював, та зрозуміти, що за стек технологій потрібен успішному DevOps-інженеру. Найцікавішим для мене був курсовий проєкт, створюючи який, ми використовували передові технології кейсу успішного DevOps-інженера.
Це, по суті, готовий повністю продукт, що працює, — я б назвав його валізкою, з якою я міг потім ходити й продавати себе як інженера. У нас був К-бот (телеграм-бот), розробляючи який, ми пройшли повний цикл із нуля, from scratch, до SDLC, що працює на 100%, — з релізами, CI/CD, security і таке інше.
Найсучасніші технології для DevOps
Інструментарій DevOps-інженера дуже різноманітний — щось нове для себе можна відкривати постійно. Але коли ти працюєш, важко знайти час, щоб протестити безліч технологій і зрозуміти, що потрібно для вирішення твоєї конкретної таски. Мені особисто навчання дало можливість дізнатися про найбільш сучасні технології та навчитися їхнього використовувати. На курсі я познайомився з GCP, до цього працював лише з AWS та On-Premis. Було цікаво побачити, як усе буде працювати в GCP.
Під час навчання ми використовували AI-агенти для управління нашим Kubernetes кластером за допомогою промптів. Я отримав дуже корисні знання про інструменти, які тепер постійно використовую в роботі: Helm Charts, Kubernetes, Terraform, Docker, інструменти безпеки від Mozilla Sops, Golang тощо.
Ми активно працювали з Git і Webhooks для перевірки коду, а також використовували Infracost, який показує оцінку вартості хмари.
Одним словом, у нас було все — FinOps, SecOps, DevOps і GitOps.
Як у реальному житті: отримав задачу — йдеш працювати
Загалом виявилося, що це навчання — симуляція справжнього робочого процесу в IT-компанії. Тут усе так само:
є команда, є загальний чат, де ми могли спілкуватися один з одним, з автором, з командою Prometheus;
замість робочого дейліку — 15–30-хвилинне відео, де ми отримували задачу;
і все — іди працюй.
У нас не було багатогодинних лекцій, під які ти сидиш і засинаєш. Ми отримували дуже конкретні концентровані знання, які легко засвоїти та застосувати на практиці.
Коли задача була легка для мене, я міг її швидко виконати, коли складна — витрачав до 6+ годин на те, щоб її вирішити. На курсі все було, як і в реальному житті.
Я звертався до інших слухачів у чаті, потім пробував щось зробити сам, потім формував список питань і йшов до автора. У моментах, де я сильно стакнувся, у нас відбувався тет-а-тет дзвінок з автором, де він замість прямих відповідей підводив до правильного шляху розв’язання задачі.
Саме тут, на курсі, я отримав навичку, яку зараз дуже часто практикую в реальній роботі. За 15 хвилин отримую ввідні дані на дейліку, а далі йду ресерчити в інтернеті, звертаюся до своїх кращих друзів — ChatGPT, Copilot і Phind, шукаю рішення.
Підготовка до технічних інтерв’ю
Під час навчання у нас регулярно проводилися зустрічі з розбору питань, які можна отримати на інтерв’ю. Нам ніхто не давав готових відповідей одразу. Це було більше схоже на брейншторм — кожен міг висловитись, написати, що думає він, а в кінці ми отримували думку автора, як він це бачить, як би він відповів на це питання.
Оскільки слухачів на курсі багато, з дуже різним досвідом роботи, то і відповіді були цікаві. Деякі я навіть окремо зберігав для себе, щоб потім використати безпосередньо в роботі.
Отримавши крутий досвід на курсі, під час співбесід я почувався більш впевнено, спокійно демонстрував, що я дійсно професіонал своєї справи.
Окремо автор курсу Денис Васильєв радив нам під час навчання створювати свої репозиторії коректно, щоб вони були презентабельні. Я це намагався робити з самого початку курсу й описував все — коментував код, робив діаграми, малював. Так, я витрачав додатковий час на це. Але на виході в мене сформувалося готове портфоліо — з комітами, з моєю активністю, з добре оформленими readme-файлами тощо.
Коли я був на технічних співбесідах, то просто показував мій Git з навчальним проєктом, і багато питань відпадало відразу, адже було видно, з чим і як я вмію працювати.
Як я відмовився від оферу
Під час навчання я отримав цікавий офер на позицію DevOps, але виявилося, що в них, на жаль, Kubernetes імплементований лише на початковій стадії й немає GitOps-підходу. А я вже розумів, що хочу розвиватися саме в цьому напрямку.
Мені дуже сподобався GitOps-підхід, де вся інфраструктура описана як код. Коли я працював у системному адмініструванні, майже всі налаштування ми робили вручну. І коли траплявся інцидент, то для відновлення роботи системи треба було покроково все повторювати. З GitOps-підходом усе по-іншому — мені потрібно один раз налаштувати інфраструктуру як код, і якщо раптом усе впаде, я можу все швидко підняти, а також відстежити, як змінювався проєкт.
Тому через відсутність Kubernetes я відмовився від оферу та продовжив пошук вакансії, яка б мені підходила більше.
Роботу в компанії, де я працюю зараз, я знайшов приблизно через місяць після закінчення курсу. Це компанія, де є все, що я хотів, — і GitOps, і Kubernetes, і Clouds, можливо, скоро також з’явиться.
Чи був момент, коли я хотів все кинути? Ні, ніколи! Я мав мету, ішов до неї — і нічого мене б не зупинило. Так, інколи було складно, але це «складно» навпаки робило і робить мене ще потужнішим і скіловішим.
Сила ком’юніті
Як я казав, на курсі в нас був свій чат у Slack, завдяки якому ми зрозуміли, наскільки важлива робота в команді. Бувало так, що я застрягав — не міг ніяк виконати завдання. Тоді йшов до колег і питав поради, просив підказати напрямок, куди копати далі. Це справді допомагало і в професійному сенсі, і як дружня підтримка.
Але в Slack було обмеження — через деякий час повідомлення автоматично видалялися. А ми хотіли й після закінчення навчання підтримувати зв’язок, ділитися досвідом, допомагати за необхідності в робочих моментах один одному. Також було важливо не втрачати інформацію, якою ми ділилися між собою у повідомленнях.
Рішенням стало створення ком’юніті випускників курсу — DevOps GeekOp (Telegram, Youtube).
Серед нас є і досвідчені інженери, і ті, хто лише починає свій шлях. Тому класно, що доєднуються нові учасники, щоб підтримувати один одного, допомагати та розвиватися разом у DevOps.
Рекомендації тим, хто вагається, чи навчатися DevOps
Мій секрет успіху простий.
По-перше, як я і казав, завдяки навчанню я вніс корективи в розуміння свого професійного рівня.
По-друге, коли мене запрошували на співбесіди, я завжди погоджувався, адже хотів випробувати себе.
По-третє, чим довше я вчився на курсі, тим краще розумів, який стек технологій я хочу бачити у своїй майбутній компанії.
Особиста порада від мене: якщо хтось чекає, знак згори — йти на курс чи ні, то ось цей знак — я вам кажу «Ідіть!». Адже поки не спробуєш, не дізнаєшся — твоє це чи ні, наскільки це вірний шлях саме для тебе.
Легко точно не буде. Це правда. Треба буде працювати й багато. Але важливо розуміти, що ти не один. Є такі самі люди, як ти, і вони із задоволенням тобі допоможуть.
18-річний айтівець на годину перетворився на 24-річного DevOps із 6 роками досвіду. Нове резюме хлопцеві надіслав сам потенційний роботодавець: дуже дивна історія
Мануал для джуна. Що треба знати початківцю в DevOps: 30 запитань і поради досвідченого ліда
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися. dev.ua розпочинає серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди й отримання омріяного оферу від першого роботодавця. Ельдар Алієв, Lead DevOps Engineer у SoftServe, розповідає, що треба знати, щоб отримати перший офер DevOps і дає поради джунам від досвідченого сіньйора.
Мрієш стати DevOps і заробляти, як вони? 11 курсів DevOps, які допоможуть розібратися в темі та прокачати скіли вже працюючим фахівцям
Ще недавно DevOps уславився найоплачуванішим фахівцем на IT-ринку. Тому освоїти цю професію мріє чи не кожен розробник. Розібратися в тому, що таке DevOps-підхід або просто вдосконалити свої навички допоможе список курсів, підготовлений Digitaldefynd і доповнений dev.ua.