Дмитро Дубілет: «На заміну більшості учасників судових процесів має прийти штучний інтелект»
Співзасновник Fintech Farm та monobank Дмитро Дубілет вважає, що українську судову систему можна реформувати за допомогою технологій штучного інтелекту.
Співзасновник Fintech Farm та monobank Дмитро Дубілет вважає, що українську судову систему можна реформувати за допомогою технологій штучного інтелекту.
Співзасновник Fintech Farm та monobank Дмитро Дубілет вважає, що українську судову систему можна реформувати за допомогою технологій штучного інтелекту.
«Одна з найважливіших реформ, яку раз за разом провалювала кожна наша влада, — це судова реформа. Неефективні та корумповані суди — одна з головних причин, через які до нас не надходили інвестиції, а економіка розвивалась занадто повільно (звісно, до війни)», — відзначив Дубілет у своєму Telegram.
За його словами, зараз проблему можна вирішити радикально — за допомогою сучасних ШІ-технологій.
«Спочатку на доповнення, а згодом — на заміну більшості учасників судових процесів має прийти штучний інтелект (ШІ). І я запевняю вас, це — найефективніше і, можливо, єдине рішення. І чим раніше ми почнемо роботу в цьому напрямку, тим краще», — вважає співзасновник Fintech Farm.
Він пропонує впровадження п’ятиетапної реформи з поступовим переходом до цифрового судочинства та використанням мовних моделей (LLM):
Цифровізація судових процесів: Усі документи, аудіо та інші матеріали мають бути оцифровані, щоб ШІ міг мати до них доступ.
Навчання ШІ: Мовні моделі мають бути «натреновані» на законах, прецедентах і судових рішеннях — за аналогією до людського навчання.
Використання ШІ як помічника: ШІ спочатку виступатиме в ролі «молодшого спеціаліста» — готуватиме проєкти рішень для суддів, прокурорів, адвокатів.
Контроль і аудит: ШІ буде слідкувати за дотриманням регламенту і навіть зможе сигналізувати про сумнівні рішення чи порушення.
Автоматизація судових рішень: На фінальному етапі штучний інтелект почне замінювати людей у простих і згодом складніших судових завданнях.
«З часом ми все більше переконуватимемось у тому, що він виконує найрізноманітніші функції більш професійно, більш чесно та більш оперативно», — вважає Дубілет.
У своєму дописі він відзначив, що Fintech Farm використовує ШІ у багатьох процесах вже багато років, зокрема у кредитних рішеннях. Проте лише великі мовні моделі зробили «справжній прорив».
«Найочевиднішим застосуванням LLM стала служба підтримки. Зараз наші клієнти все частіше обирають спілкування з ШІ замість живих операторів — і залишаються задоволеними! (за потреби вони можуть переключитися на людину). Це стало результатом тривалої та кропіткої роботи, яку ми проводили протягом останнього року», — розповів співзасновник Fintech Farm.
На його думку, ШІ дозволить радикально розв’язати проблему, яка притаманна не лише Україні, а й багатьом розвиненим країнам — великі черги в судах.
«Уявіть собі світ, де судові процеси не тягнуться роками! Це дасть неймовірний імпульс для розвитку економіки та всього суспільства», — зазначає Дмитро Дубілет.
Він додав, що з його баченням можуть погодитися не всі, але вважає, що впровадження ШІ це «шанс побудувати нову судову систему України, у якій справедливість справді працює». Дубілет закликав проводити таку реформу якнайшвидше.
Нагадаємо, що восени минулого року Fintech Farm випустила у Киргизстані необанк Simbank. Це вже п’ятий ринок для Fintech Farm.