💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Вікторія ГорбікСтартап
9 жовтня 2023, 08:20
2023-10-09
Ідея, продиктована сучасними вимогами війни. Як українські розробники створюють унікальний пеленгатор для радіоелектронної боротьби
Команда українських винахідників створила стартап Falcons, який виготовляє пеленгатор ETER, що може перехоплювати сигнали ворожих дронів та деякі пристрої, що випромінюють радіохвилі. На щорічній конференції IT Arena 2023, яка проходила на початку жовтня у Львові, Falcons зайняли третє місце в окремій номінації Best Defense STARTUP 2023. Про пристрій і розвиток стартапу розповідав його співзасновник Єгор, який працював в IT-компанії на посаді тім-ліда.
Falcons — військово-технічна компанія, що виробляє програмне та апаратне забезпечення для національної оборони. Основним продуктом зараз є пеленгатор наземного базування ETER.
До повномасштабного вторгнення Єгор працював у IT-компанії, але не на технічній посаді. Крім нього у складі засновників є ще Світлана Браславська, яка виконує також обовʼязки директора, та ще кілька людей. За словами Єгора, дехто з членів команди має військовий досвід, дехто — технічну експертизу, а також досвід у побудові маркетингових стратегій.
Необхідність створення пеленгатора, за словами Єгора, була продиктована сучасними вимогами війни та народилася під час виконання бойових завдань. Він акцентує, що війна, яка відбувається зараз, відрізняється від попередніх конфліктів, зокрема, в Грозному чи в Сирії.
Що може ETER
Пеленгатор радіохвиль може перехоплювати будь-який ворожий пристрій, який випромінює радіосигнали на певній частоті. Зокрема, це можуть бути дрони чи засоби зв’язку, ретранслятори та засоби радіоелектронної боротьби. Тобто спектр дії в нього досить широкий. А комплекс пеленгаторів дає змогу визначати певну ділянку, так звану зону невизначеності, з якого, ймовірно, отримується сигнал.
ETER складається з трьох пеленгаторів, також у комплекс входить радіомодуль, система зв’язку та система автономного живлення. За потреби до ETER додаються інсталяційні комплекти для встановлення антенно-фідерних систем.
За габаритами це обладнання належить до портативного типу, його можна транспортувати та переносити силами особового складу. Є похідна версія, яку військові можуть переносити навіть пішки, а є та, яка може встановлюватися стаціонарно.
Резюмуючи, він додав, що унікальність ETER полягає в легкості масштабування і легкості інтеграції з іншими системами. Порівнюючи з тими засобами, які зараз використовуються для пеленгування, комплекс розробників відрізняється в кращу сторону і по вартості, і по зручності використання.
Військові та айтівці
Команда з понад 10 фахівців працює над стартапом понад рік. Але, за словами співзасновника, якщо сказати про підрядників та про людей, які так чи інакше були дотичні до проєкту, то участь у ньому брали близько 50 людей.
Ключовими в команді були розробники програмного забезпечення, Full-Stack девелопери, а також фахівці зі схемотехніки, радіоелектроніки та, звичайно, інженери, які фізично виконують збірку та монтаж.
Про гроші
Вартість першої версії комплексу ETER складає $25 000.
Пропрацьовану ідею команда представила на першому Drone Hackathon, який в серпні 2022 року Мінцифра реалізувала разом з Українським фондом стартапів, Генеральним штабом ЗСУ, ДК «Укроборонпром» та IDI Camp. Falcons, у складі інших шести переможців хакатону, отримали грант у $10 000, завдяки якому змогли створити прототип що працює, презентований на звітній конференції від Мінцифри. Після чого Фонд у межах ініціативи UNITED24 задекларував наміри купівлі 5 комплексів ETER.
На цьогорічній IT Arena розробники ETER стартап Falcons зайняли третє місце в окремій номінації Best Defense STARTUP 2023 та отримали $5000, а також, як прокоментувала співзасновниця, операційна і маркетинг-директорка компанії Світлана Браславська, інвестиції від ангельського інвестора та отримали декілька нових цінних контактів. За словами Єгора, ці інвестиції значно більші за призові на IT Arena, але суми вони не оприлюднюють.
Falcons планують масштабуватись і після отримання держзамовлень накопичувати прибуток у межах дозволених показників, щоб потім реалізувати його в покращення вже наявного обладнання, у випуск нових версій комплексу та в остаточний перехід на компонентну базу не китайського виробництва. Тобто, надалі, за словами співзасновника, розробники планують замінити китайські компоненти, які використовуються зараз, європейськими, американськими та, звісно, українського виробництва.
На шляху до розвитку
Саме після перемоги у першому Drone Hackathon, за словами Єгора, команда активно почала процес формування всієї необхідної документації для можливості постачання зразків пристрою за державними контрактами.
Він акцентує, що вони мають інформацію про необхідність у подібних пристроях безпосередньо від військових.
Наразі стартап проходить процедуру отримання допуску до експлуатації, щоб мати можливість отримувати держзамовлення. Команда виготовила вже більш як 10 комплексів пеленгаторів ETER, які активно використовуються деякими підрозділами на фронті, придбані коштом волонтерських фондів або комерційних організацій.
Кооперація
У межах конференції IT Arena — Falcons домовилися про кооперацію з іншими фіналістами, стартапом Zvook, виробниками акустичного апаратно-програмного комплексу для виявлення повітряних загроз, зокрема, крилатих ракет, дронів, гелікоптерів і винищувачів на малих і середніх висотах. Zvook також отримали перемогу на цьогорічній IT Arena.
Щодо спільного проєкту, Єгор повідомив, що це не просто плани, а повноцінне обговорення спільного продукту. Ним стане складніша система виявлення цілей, комплексне рішення двох типів сенсорів, яке даватиме змогу спільно виявляти ворожі цілі окремо методом аналізу аудіо і радіоелектронного спектрів. За його словами, першим кроком буде Proof of concept, яке вони планують провести найближчим часом, а надалі вони будуть досліджувати питання, стосовно користувачів, і в підсумку сформують плани щодо виробництва та розумінню того, на чиїй стороні зі стартапів-учасників воно буде відбуватись.
Таке поєднання забезпечує точність детекції, кількість цілей здатних до виявлення, а також збільшує дистанцію, на якій можуть бути зафіксовані ворожі цілі.
Наступні кроки
На поточному етапі розробники шукають інвестиції серед українських і міжнародних учасників для доопрацювання вже наявної технології пеленгування, а також розвитку інших напрямів радіоелектронної розвідки.
Стартапери намагаються залучити на наступне фінансування $1,5 млн, частина з яких буде спрямована на покращення і запуск серійного виробництва поточного обладнання. Зокрема, за словами Єгора, мова йде про комплекс пеленгаторів ETER. Частиною майбутніх інвестицій планується профінансувати рісерчен-девелопмент проєкту з дорозвідки та знищення.
Крім того, Falcons розглядають колаборацію з іншими командами, які мають наявні технології, боєздатність і спроможність яких підтверджена на полі бою. Основними критеріями для вибору команд, для колаборації будуть рішення, що вже працюють, безпосередньо дрони по дорозвідці й дрони зі знищення, діяльність яких вже перевірена і підтверджена різними військовими підрозділами на фронті. На прийняття рішення щодо колаборації будуть впливати також їхня можливість масштабувати виробництво і виділяти ресурс на рісерчен-девелопмент, а також на пошук спільних рішень на створення єдиної інфраструктури, яка дасть змогу виконувати завдання.
За 6 місяців Falcons планують наситити ділянку фронту обладнанням власного виробництва, встановити всі необхідні комплекси, отримати фінансування і виготовити необхідну кількість комплексів. Вони ставлять перед собою задачу побудувати систему повного циклу розвідка-дорозвідка в знищення.
За словами Єгора, якщо розглядати ETER, як три окремі хардвер-проєкти, то в кожного з цих проєктів є потенціал у цивільному житті:
Система радіоелектронної розвідки може працювати в цивільному секторі, в пошуково-рятувальних операціях, в охоронній сфері й в аеропортах.
Проєкт із дорозвідки може бути цікавим для агросектора.
Степ може бути корисним у побудові транспортної мережі силами дронів.
Вас також кусають комарі? Розповідаємо про пристрій від українських стартаперів, який може цьому зарадити
Як зауважив нещодавно один військовий, якой побажав залишитись невідомим, орки, може, й не поцілять, а комарі точно зʼїдять. І від них потерпають зараз багато українців.
Позбавитись від комарів назавжди ефективно й екологічно допоможе гаджет Mosqitter. Цей стартап заснували дві українки — Анастасія Романова та Ольга Дьячук.
Ми вирішили нагадати, що може Mosqitter, про принципи його роботи та особливості, на злобу дня.
(текст від 21 жовтня 2021 року)
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі
Дякую за таку цікаву статтю)