💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Вікторія ГорбікЗброя
11 жовтня 2022, 11:09
2022-10-11
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
Почалось усе набагато раніше, у 2016 році — з моменту, коли військовим потрібно було виконати завдання зі знищення об’єкта в тилу ворога. Умови його були такі, що водночас повернутись живими для бійців було дуже складно. Тоді команда з фахівцями з колишніх військових вирішила виготовити прототип дрона PUNISHER, який міг би виконати військову місію та зберегти життя українським воїнам. І такий продукт зробили. Він навіть виконав до війни близько 120 місій, але на той час був суворо засекречений.
Дмитро Томчук долучився до команди на етапі у 2022 році як військовослужбовець у підрозділі зведеної групи, у якій залишається досі. З того моменту компанія стала публічною, виробники вже відкрито заявляли про її діяльність.
Що може «каратель»
Дмитро Томчук вважає, що цей дрон має функціонал, здатний переламати хід війни.
Ця військова «пташка» важить із повним боєкомплектом 7,5 кг і має розмах «крил» 2,25 метра.
Він же уточнює, що такого ж розміру йдуть ударні одноразові дрони-камікадзе, такі як Switchblade, які коштують набагато дорожче.
PUNISHER має радіус бойового завдання близько 45 кілометрів, залежно від сили вітру, що дозволяє застосовувати його глибоко в тилу. Він містить контейнер, який несе в собі один уламково-фугасний заряд, що використовується точково після ретельної розвідки.
Цілі на ураження обираються з нерухомих об’єктів пріоритетно з командних центрів, машин РЕР (радіоелектронної розвідки), РЕБ (радіоелектронної боротьби), паливозаправників тощо. Як коментує військовий, ураження таких об’єктів зупиняє наступ армії ворога на певний час у цьому напрямку.
Враховуючи, як каже Дмитро Томчук, що це некерований заряд, то дрон скидає контейнер із вибухівкою достатньо прицільно і влучає з точністю до чотирьох квадратних метрів.
«Тобто цілі обираємо ті, які суттєво впливають на розташування ворога, щоб одним ударом зупинити просування окупантів вглиб наших територій», — коментує Тимчук.
Безпілотний апарат має «тихий хід», який досягається завдяки електродвигуну. У повітрі дрон може перебувати до 3-х годин, на стільки вистачає заряду батареї, потім вона може бути замінена, а ця стає на зарядку.
Мізки дрона
Однією з ключових розробок та окремою інтелектуальною власністю компанії UA Dinamics, є балістичний калькулятор. Це спеціально розроблений софт, який на основі завантажених у нього даних про точку розміщення цілі, набір метеоданих та інших параметрів здійснює скидання боєзапасу, коригуючись штучним інтелектом. Крім цього, усю місію, крім старту та приземлення, літак виконує в режимі радіотиші, тобто керується автопілотом.
Маршрут польоту програмує фахівець компанії, який є досвідченим пілотом. Він також керує запуском і приземленням дрона. А вся місія записується відеокамерами, які також на ньому встановлені.
Декілька місій за один раз дрон майже не виконує, бо це демаскувальний чинник, який збільшує вірогідність знищення пристрою, саме під час вильоту та прильоту, процес якого керується пілотом. Аеророзвідка ворога, якщо відстежить ударного дрона, зможе прорахувати позиції наших військових.
Екіпаж PUNISHER
Щоби керувати дроном PUNISHER, потрібно пройти один місяць навчання, яке забезпечує Дмитро Томчук разом зі своїм підрозділом фахівців. З 2016 року, коли був виготовлений перший літальний апарат, команда не втратила жодного з них.
Екіпаж керування комплексом складається з трьох взаємозамінних між собою спеціалістів, це основний пілот і два його помічника.
Дмитро розповідає, що зараз вже в процесі закінчення підготовка п’яти нових екіпажів із різних підрозділів, але припускає, що надалі можливі втрати літаків.
Виробництво
Виготовляє дрон в Україні компанія UA Dinamics. 90% з її 12 засновників — ветерани війн. Але публічних осіб, які входять до складу команди лише двоє: це Дмитро Томчук і СЕО компанії Максим Музика.
У комплект розробки входять два дрони, розвідувальний та ударний, упаковочні матеріали, акумуляторні батареї, катапульта для запуску цієї «пташки» та станція управління. Усе, крім станції управління, виготовляється в Україні. Станцію, що є засобом керування, замовляють у німецької компанії, яка виготовляє комп’ютери для військових. Їх використовують 15 країн НАТО.
Уже вироблено 8 комплектів, із яких два здійснюють місії в бойових умовах, 1 використовується для навчання нових екіпажів і ще 5 комплектів будуть найближчим часом передані екіпажам, що закінчують навчання.
За наявності безперебійного фінансування виробничі потужності UA Dinamics передбачають можливість виготовлення 6 комплектів ударних дронів на місяць.
Гроші
На поточний момент PUNISHER — найдешевший у світі ударний дрон багаторазового використання. Зараз у середньому комплект коштує близько $50 000.
Він зазначає, що виготовлення дрона наразі відбувається коштом задоначених коштів різних людей і коштів власників компанії UA Dinamics. А готові апарати передаються до військових підрозділів від компанії безплатно.
Під час втрати одного дрона, не треба замовляти весь комплекс наново. Заміна одного літака буде коштувати близько $10 000.
Для порівняння, один американський одноразовий дрон-камікадзе коштує $65 000.
Про команду розробників і виробничих спеціалістів Дмитро не надає інформацію з питань безпеки.
Плани
Томчук акцентує: «Ми хочемо використовувати наших „пташок“ максимально на всіх ділянках фронту, щоб забезпечити якнайшвидше переломний момент у цій війні. А для цього вистачило б 20 комплексів PUNISHER».
Є багато ідей щодо розвитку та доробки самих дронів, розповідає бізнесмен. Так з’явиться можливість змінити частоту, на якій виконує свій політ безпілотник, це ускладнить виявлення дрона для аеророзвідки ворога. Надалі буде застосована камера нічного бачення та тепловізор, для більш точного виконання нічних місій. Але все це здорожчує виробництво комплекту.
Після закінчення війни дрон може використовуватись для передачі медикаментів чи інших необхідних речей у важкодоступні місця. Крім того, ще до війни один із фермерів замовляв цей дрон для того, щоб слідкувати за тим, щоби в нього не крали врожай на багатогектарних полях.
«Війна — найкращий лакмусовий папірець для визначення ефективності чи неефективності продукту», — резюмує Дмитро Томчук.
Нові направлення PUNISHER будуть після перемоги, як каже бізнесмен.
23 школи дронів, які допоможуть навчитись керувати безпілотником. Куди звернутись, щоби стати оператором БПЛА
Про важливість безпілотників та, відповідно, операторів вже говорять дуже багато та скрізь. Військові чекають, що штати БпЛА в бригадах мають розширити, особливо після оголошення створення «Сил безпілотних систем».
До переліку із зібраних нами закладів, які навчають операторів БПЛА, додалась ще одна 23-тя в цьому списку школа. Додаємо школу операторів USMT та оновлюємо інформацію по іншим закладам.
Якщо ви знаєте, хто ще навчає пілотів для безпілотників, пишіть на пошту [email protected].
(оновлений текст від 22 липня 2022)
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
США в черговому пакеті допомоги надасть Україні дрони Switchblade 600. Подробиці про ці та інші «пташки», якими користуються українські захисники
Серед списку допомоги, яку пропонує Пентагон, є дрони-камікадзе Switchblade 600, які офіційний Київ просив передати раніше.
Контракт на дослідження та розробку для 10 дронів SwitchBlade 600 виробника Aerovironment, очікується протягом наступних 30 днів, заявила прес-секретар Пентагона Джессіка Максвелл в електронному листі до News Defense.
Ми зібрали список дронів, які використовують українці проти ворога, в тому числі і подробиці про Switchblade 600.
(текст від 17 травня 2022)