Президент Володимир Зеленський обурився великою кількістю заброньованих і 9 жовтня в мережі поширили документ, згідно з яким Мінекономіки разом із Міноборони та іншими органами вирішили підготувати та внести зміни щодо бронювання працівників.
Наступного дня перший заступник Міністра оборони України Іван Гаврилюк повідомив про аудит, який має відбутись до 15 листопада. Згідно з аудитом «критичні підприємства» України будуть перевіряти, щоб підтвердити їхній статус.
Тоді ж Гаврилюк заперечив призупинення бронювання, про яке раніше повідомлялось у ЗМІ, проте зазначив, що бронювання співробітників може бути переглянуто, якщо підприємство виявиться «не критичним для держави».
23 жовтня стало відомо, що Кабмін змінив порядок визначення критично важливих підприємств, дозволивши перевіряти їх на відповідність встановленим критеріям, і дозволив скасовувати бронювання для підприємств.
Наразі бронювання на всіх підприємствах і в усіх установах зупинене, і під час того, як триває аудит, уже було виявлено щонайменше 40 000 військовозобов’язаних, які заброньовані з порушеннями. «Щонайменше 20% компаній після аудиту з великою ймовірністю втратять статус критичних підприємств», — зазначив 25 жовтня чиновник з команди Президента, який непублічно поспілкувався з журналістами.
26 жовтня стало відомо, що уряд України частково відновив бронювання військовозобовʼязаних. Працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, зможуть безперешкодно подовжити термін бронювання на аналогічний термін. Відповідне протокольне рішення, запропоноване першим заступником міністра оборони, погоджено на засіданні Уряду 25 жовтня.
Уряд оновлює критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Усі бронювання з 1 грудня відбуватимуться через «Дію». Зокрема, нарахована середня зарплата у підприємстві й у заброньованого працівника повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат. Це дасть змогу зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової» домовленості про бронювання.
Нововведення почнуть діяти з 1 грудня. Проте всі, хто вже має відстрочки, отримають перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників згідно з новими умовами незалежно від того, як і коли воно відбувалося.