💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Стас ЮрасовТаке життя
24 лютого 2023, 18:02
2023-02-24
Через чотири роки фрилансери можуть стати основною робочою силою у США. А як справи у фрилансеров в Україні — розповідає FreelanceHunt
Майже 1,57 млрд людей у всьому світі частково чи повністю працюють на фрилансі. Прогнозують, що до 2027 року вони стануть основною робочою силою у США. Світовий ринок фриланс-платформ оцінюється у 3,39 млрд дол. Вебдизайн — послуга фрилансерів, яка має найбільший попит. Такі дані у світі підготувала платформа Exploding Topics. Але як щодо України?
Український сервіс Freelancehunt ділиться основними трендами фрилансу в нашій країні на 2023 рік.
Фриланс — єдине джерело доходу
У світі майже 70% спеціалістів працюють виключно на фрилансі без додаткового джерела доходу. У Європі цей показник сягає 77%, у Центральній Америці та на Ближньому Сході — понад 40%.
Приблизно 50% фрилансерів на сервісі Freelancehunt стверджують, що фриланс — єдине джерело їхнього доходу. Варто зазначити, що більшість з них віком 24–45 років, майже половина має сім’ю, 34% мають дітей. Усе це підтверджує стабільність їхніх доходів на фрилансі, адже це не просто проєктна робота, а спосіб забезпечити для своєї родини комфортні умови проживання.
Доля фрилансерів, для яких фриланс є єдиним джерелом доходу, знизилася з 57% у 2021 році до 50% у 2022 році. Основним фактором, який на це вплинув, стала війна. Жителі України шукали джерела додаткового заробітку. Очікуємо, що у 2023 році кількість спеціалістів, які працюють тільки на фрилансі, повернеться до рівня 2021 року і буде зростати.
Перемагає той, хто може працювати якісно та швидко
61,38% замовників готові чекати, доки фрилансер закінчить проєкт. Проте наявність генератора чи просто можливість отримати виконання свого запиту в обумовлені дедлайни — перевага під час вибору виконавця. Тож якщо фриланс для вас — основний спосіб заробітку, треба адаптуватися до нових реалій та забезпечити себе всім необхідним для безперебійної роботи. Тим паче, що замовники активно співпрацюють з перевіреними спеціалістами, адже 63,03% виконавців продовжують отримувати стільки проєктів, скільки й до блекаута — статистика це підтверджує.
Soft skills важливіші за hard
У 2023 році мало просто розробляти сайт чи створювати дизайн. Тепер потрібно ще й правильно комунікувати, влучно продавати послуги, вміти швидко адаптуватися до нових реалій. Одна з найважливіших навичок — тайм-менеджмент. Фрилансерам необхідно навчитись якісно управляти робочим часом і правильно розставляти пріоритети, адже поки є світло, зв’язок та безпечні умови, треба працювати. Більше немає часу на роздуми та повільне виконання завдань.
Фриланс — джерело кваліфікованих спеціалістів для розвитку бізнесу та реалізації ідей
Якщо виникла проблема у наявному проєкті чи з’явилась ідея щодо створення нового бізнесу, достатньо делегувати роботу фрилансерам. Поки ви концентруєте увагу на розвитку бізнесу, досвідчені спеціалісти виконають профільні завдання. Декілька переваг такого підходу:
Спеціалістів простіше і швидше знайти на фрилансі.
Набагато зручніша співпраця, адже не потрібно забезпечувати робоче місце, винаймати офіс тощо.
Вигідніше, оскільки плата йде не за години, а за конкретні результати.
Фрилансери відповідальні та більше адаптовані до ймовірних змін.
Це дешевше, зручніше, швидше, ніж збирати нову команду в офіс.
У сучасних реаліях це навіть подекуди неможливо: відключення електроенергії, воєнні дії на території нашої країни не створюють комфортних, безпечних та вигідних умов для офлайн-команди. Делегування проєктів на фрилансі — спосіб підприємцю зекономити гроші та час.
9 із 10 IT-менеджерів зі світу стверджують, що їм довелося б відкладати, скасовувати чи подовжувати дедлайн проєкту, якби вони не мали позаштатної допомоги. Більш ніж половина IT-команд звертаються по допомогу до фрилансерів, щоб отримати навички, які недоступні зараз усередині команди.
Українські підприємці теж якомога частіше залучають віддалених працівників на проєктній основі, щоб розв’язати конкретні завдання. Наприклад, розробники популярної гри про Україну Ukraine GTA знайшли 40% команди на фриланс-біржі Freelancehunt і працюють з ними на проєктній основі.
Більше довіри командам
Зараз перевага за командами чи універсальними спеціалістами, які можуть комплексно закрити конкретне завдання. Так замовник економить свій час, адже достатньо прийти на фриланс-сервіс, делегувати повністю питання та дочекатися його виконання. Не потрібно витрачати час на пошук фрилансера та прийняття проєкту за кожним запитом окремо.
«Попри те, що зараз є скорочення IT-спеціалістів у багатьох технологічних компаніях, кількість фрилансерів і проєктів для них тільки зростає. Це лише підтверджує, що ринок фрилансу у 2023 буде розвиватися та досягати нових висот», — зазначає керівник компанії Freelancehunt Валентин Зюзін.