💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олексій ДзюбаГаряченьке
29 вересня 2021, 08:10
2021-09-29
Максим Бахматов: «Давайте будемо молитися на мене діджитал-богу і поставимо свічку в суперінтерактивному храмі»
Максим Бахматов найбільш відомий загалу як засновник і резидент українського Comedy Club. Реформувати національний комплекс ВДНГ, розвивати інноваційний парк UNIT.City, бути радником мера Києва Віталія Кличка і провести 4G у київському метро — це все також він. Сьогодні Бахматов створив у Києві Офіс Трансформації, через який формує нове бачення керування містом. Ми зустрілися з Максимом, щоб поговорити про його діяльність з точки зору IT-технологій та дізнатися, як за допомогою діджитал-рішень можна подолати неефективність чиновників.
Як був, так я й залишаюся просто менеджером. А менеджер — це та людина, що може керувати будь-яким проєктом: від міста — до IT-компанії, від великого державного підприємства — до call-центра.
А є чуваки, які можуть за одну добу створити Twitter, який так і був створений на хакатоні.
Про Офіс Трансформації
Це незалежна, громадська організація, що фінансується нашими патронами. Зараз їх понад 400. На початку я фінансував Офіс Трансформації лише власними грошима.
В Офісі Трансформації full-time працює п’ятеро людей. Є адміни, є project, є медіакерівник, і є продакшн. І є я, який «драйвить» всю цю історію. Я не шукаю суперзірок, а роблю суперпроєкти зі звичайними людьми.
Про аналоги Офісу Трансформації
Я спочатку придумав свій Офіс Трансформації, а потім зрозумів, що, напевно, щось таке вже є у світі. Почав «гуглити», і з’ясувалося, що у Ванкувері й Ліверпулі є аналоги. Тому що скрізь менеджмент в занепаді та доволі неефективний, а місцями корумпований.
Їм пофіг, що думає істота, яка хоче дібрати собі виборні бали.
Про фінансування
Мої особисті гроші йдуть на фіксовані витрати: зарплати працівникам, оренда приміщення, ЖКГ тощо. А на донорські гроші ми робимо розслідування та наймаємо експертів. Я роблю так, щоб проєкт не зупинявся. А чим цікавішими ми робимо проєкти, тим більше маємо патронів. Чим більше патронів — тим цікавіші проєкти.
Про майбутні розслідування
Ми плануємо серію розслідувань, які робитимуть приватні розслідувачі й незалежні журналісти. З партнерами будемо виділяти певну суму, і кожний зможе взяти участь в цьому проєкті. Почнемо з Києва, а далі подивимося по регіонах.
Тому я звертаюся до всіх читачів dev.ua. Ставайте нашими патронами від $5 і отримуйте насолоду від покарання рагулів.
Про запит від IT
Я спілкуюся з різними великими IT-компаніями. І бачу запит на те, щоб зробити незалежну, прозору кампанію по фінансуванню майбутніх виборів, як це робиться в Європі та США.
Так стається, що корупційні дебіли скидаються «кешем» на $5–10 млн, щоб виграти вибори й поставити своїх депутатів-казнокрадів, а ти нічого не робиш тим часом. В тебе є ці гроші, так давай — ти зробиш внесок у місто. І це буде значно краще, ніж потім «затикати дірки».
Про ментальність айтішників
Якщо вони візьмуть владу у свої руки, то зможуть отримати прозорий аудит, прозоре фінансування, найм, контроль і абсолютно іншу логіку в керуванні.
Про стартап НОБЕЛЬ
Це бюро електронного просвітництва. У мене там є три партнери (Євгеній Кудрявченко, Володимир Рогов, Олексій Купрієнко — ред.). Але після того, як я зайшов у КМДА (вересень 2019 року — ред.), не було часу займатися всіма цими проєктами. Я зосередився на Офісі Трансформації. А там воно існує, як існує — прозоро і відкрито. Розумію, що поки сам не починаю інвестувати й займатися, то нічого не відбувається.
Про «цифрову диктатуру»
Без «цифрової диктатури» ми не будемо ефективним містом.
Чому Фінляндія, Данія, Норвегія такі круті в плані боротьби з корупцією? Тому що в них кількість кешу 0,3%, все інше — безготівкове, і мафія не може працювати. В Україні 40-50% економіки тупо «в тіні», тобто жодних податків, це навіть не кеш.
Про найефективніші державні структури
Мені подобалося як працювало Міністерство державної оборони, коли був міністром Андрій Загороднюк (серпень 2019 року — березень 2020 року — ред.). Денис Малюська цікавий (міністр юстиції з серпня 2019 року — ред.). Ми з ним починали проєкт НОБЕЛЬ. Перше наше розслідування було по рейдерству, там забрали реєстрацію і половина рейдерства просто «відпала».
Про діджитал-рішення, які можуть врятувати Київ
Зараз інформація про бюджет ніби відкрита, але, на жаль, це профанація.
Про Кернеса як ефективного управлінця
Харків — місто номер один в Україні за відкритими адміністративними даними, вони становлять 75%. Ця людина, що колись керувала Харковом (мер Харкова з 2010 по 2020 рік Геннадій Кернес — ред.), переймалася містом. Я зараз не беру морально-етичні й кримінальні історії, але чітко знаю, що харків’яни в приємному шоці від такого управління. І це при тому, що бюджет міста плюс-мінус не змінювався, зростав пропорційно.
Про українські IT і стартапи
Все українське IT і стартап-середовище у нас одне з найкращих у світі. І професійні якості, і кількісні, і якісні, і єдинороги.
Щодо стартапів, то в них просто потрібно «заливати» гроші, 90% з них «помруть», інші — «злетять». До мене два роки тому звернулася група німців. Кажуть, що мали вже багато замовлень на мільйони євро в компаніях SoftServe, ELEKS, EPAM. Після цього хотіли за рік створити конкурента цих IT-монстрів. І ми майже домовилися, але ця угода зірвалася в останній момент.
Про UNIT.City і Василя Хмельницького
Китай «заливає» мільярди доларів у свої стартапи й компанії. З ТОП-10 світових компаній — половина китайських. Таких центрів як UNIT.City, яким я керував, у Китаї 100, а в Україні — один. Я знаю, що зараз в «Юніті» нуль відкритих вакансій і всі, хто там працює, дуже задоволені.
Те, що він робить для молоді, бізнесу та інновацій — це дуже круто. Держава у нас не інвестує, а в Китаї інвестує. І поки Україна не інвестує, ми маємо будувати стійкі конструкції для розвитку та інновацій.
Про майбутнє
Офіс Трансформації зможе існувати й без Максима Бахматова. Коли я буду займати офіційну посаду, то, скоріше за все, не зможу поєднувати це з Офісом. Потрібно дивитися по закону. Але логіка процесів тут вже налагоджена. Це як Obama Foundation, яка працювала і під час того, як Барак Обама був президентом. У мене немає стартапів. Сьогодні я розглядаю кілька варіантів роботи з компаніями, які хочуть отримати мене як керуючого партнера. Гроші потрібно заробляти, а не лише витрачати. Але у мене є пасивний дохід, щоб кілька років про це не думати.
«Якщо не розвивати виробництво, то молодь поїде — кому будуть потрібні ці садочки». 10 фактів з інтерв'ю Василя Хмельницького
Український бізнесмен та засновник холдингу UFuture під час війни продовжує вкладати кошти в будівництво інноваційного парку LvivTech.City.
Він розповів в інтерв’ю для LIGA.net. як бізнесу протриматись під час складних часів та що треба для відновлення економіки України.
Ми обрали 10 ключових фактів.
Хмельницький майже збудував львівський Unit.City. Як влаштований LvivTech.City
В середині квітня український бізнесмен Василь Хмельницький анонсував подальше будівництво інноваційного парку LvivTech.City. Там він хоче створити умови для талановитих українців та ІТ-спеціалістів, щоб вони залишилися в країні та перезапустити українську економіку. dev.ua розповідає головне з матеріалу TechUkraine про те, чим живе актуальний проєкт підприємця.