🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Олександр КузьменкоШІ
15 квітня 2025, 12:56
2025-04-15
У НАТО придбали бойову ШІ-платформу MSS у компанії Palantir. Подібну систему вже використовують в Україні
Північноатлантичний альянс придбав військову систему на базі штучного інтелекту в американської компанії Palantir. Система Maven Smart System (MSS Nato) використовує генеративний ШІ, машинне навчання і великі мовні моделі, щоб забезпечити «командирів безпечними, спільними оперативними можливостями».
Північноатлантичний альянс придбав військову систему на базі штучного інтелекту в американської компанії Palantir. Система Maven Smart System (MSS Nato) використовує генеративний ШІ, машинне навчання і великі мовні моделі, щоб забезпечити «командирів безпечними, спільними оперативними можливостями».
Як повідомляє FT, НАТО намагається не відставати від розвитку військового потенціалу штучного інтелекту у своїх конкурентів, таких як Китай, і буде використовувати MSS для підтримки поточних операцій.
За словами представників Альянсу, підписання контракту зайняло лише шість місяців і він став «одним із найшвидших в історії НАТО». Очікується, що система буде введена в експлуатацію протягом наступних 30 днів. Фінансові умови угоди не розголошуються, але, ймовірно, це буде один з найбільш значних оборонних контрактів Palantir цього року.
Maven використовується для об'єднання супутникових зображень з іншими джерелами інформації з поля бою, використовуючи машинне навчання для пошуку цілей і прискорення атак.
Американські військові вже використовують власну версію цієї технології, завдяки п’ятирічному контракту з Palantir на суму $99,8 млн, який був укладений восени минулого року. Подібна система також використовується в Україні.
З 2009 року Palantir отримала в США держконтрактів на суму $2,7 млрд, в тому числі понад $1,3 млрд від Пентагону За останні 12 місяців акції компанії зросли більш ніж на 300%, оскільки інвестори очікують, що компанія отримає вигоду від оборонних витрат адміністрації Трампа, а також від комерційних клієнтів, які використовують її системи штучного інтелекту.
Що таке Maven Smart System
Project Maven була створена у 2017 році, коли вона почала використовувати технології Google. Пізніше Google вийшла з програми після того, як у 2018 році тисячі співробітників висловили протест проти використання штучного інтелекту у війні.
Перші ітерації системи були зосереджені на використанні комерційних супутникових знімків і алгоритмів для виявлення й ураження цілей. З часом цей процес був значно вдосконалений: із 12 годин на передачу даних про цілі у 2020 році до менш ніж хвилини сьогодні.
Швидкий розвиток MSS був зумовлений підходом DevSecOps, що передбачає співпрацю між військовослужбовцями, розробниками, постачальниками послуг ШІ та тестувальниками. Цей ітеративний процес дозволив MSS швидко еволюціонувати, враховуючи зворотний зв’язок в реальному часі з польових навчань для посилення її можливостей.
MSS призначена для інтеграції даних з різних джерел, навіть тих, які не були початково закладені в її програмний дизайн. Вона також дозволяє налаштовувати доступ до даних для різних звань і ролей у військовій ієрархії, тим самим підвищуючи її гнучкість і оперативну сумісність.
Palantir надає НАТО адаптовану версію Maven, яка забезпечує платформу, на яку можуть бути інтегровані інші програмні додатки й джерела даних.
«Ми пишаємося тим, що підтримуємо прагнення НАТО посилити стримування шляхом розгортання бойової платформи з використанням ШІ. Це партнерство підкреслює рішучість Альянсу безстрашно лідирувати за допомогою технологічних інновацій», — сказав Шон Манаско, старший радник Palantir.
За словами представників НАТО, MSS «посилить злиття розвідданих, цілевказування, обізнаність про бойовий простір, оперативне планування і прийняття рішень».
Нагадаємо, що восени торік у Міноборони повідомили про роботу над створенням правової бази, щоб легалізувати використання софту в армії, зокрема розробленого Palantir.
Palantir — це американська компанія, зі штаб-квартирою в Денвері (штат Колорадо), яка спеціалізується на аналітиці великих даних. Вона була заснована Пітером Тілем, Натаном Геттінгсом, Джо Лонсдейлом, Стівеном Коеном і Алексом Карпом у 2003 році.
У червні 2022 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров зустрівся з Алексом Карпом, який заявив, що компанія готова стати партнером України та відкрити тут офіс (що невдовзі й трапилося), щоб почати спільні розробки з українськими спеціалістами.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
Логістику ЗСУ хочуть оцифрувати за IT-стандартами НАТО. Військові вже вивчають систему LOGFAS. Розповідаємо, як це працює, та коли впровадять
Логістику й облік у ЗСУ досі ведуть у паперових журналах. З літа Міноборони вирішило перевести армію на цифрові колеса і впровадити ІТ-систему логістики НАТО LOGFAS. Як вона працює і що дасть військовим, пояснив Forbes. dev.ua публікує найважливіше з матеріалу.
Без бойових відпрацювань, але озброєні мапами та маркетами. Як курси військового менеджменту наближають Україну до НАТО
Військовий союз НАТО має за мету організувати безпеку країн-учасників за допомогою військових і політичних засобів. Не дивно, що Україна прагне долучитись до Північноатлантичного альянсу, що з 2019 році закріплене на конституційному рівні. У межах цього в тому числі будуть впроваджені стандарти НАТО у всіх військових структурах. І хоча на законодавчому рівні вони ще не цілковито введені, в умовах повномасштабної війни, яка ведеться на території України, військові підрозділи вже бачать сенс у практичному переході на такі стандарти.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі