«Мертва» нейтронна зірка з одним із найпотужніших магнітних полів у космосі несподівано повертається до життя
Вчені побачили реактивацію надзвичайно магнітної нейтронної зірки, яка відновилася до життя дивним чином.
Вчені побачили реактивацію надзвичайно магнітної нейтронної зірки, яка відновилася до життя дивним чином.
Магнетар XTE J1810-197, найближча до Землі з відомих нейтронна зоря з надпотужним магнітним полем, почала випромінювати дивні радіосигнали, які помітили вчені Науково-промислової дослідницької організації Австралійської Співдружності (CSIRO), пише Space.com. XTE J1810-197 розташована приблизно за 8000 світлових років від нас.
«На відміну від радіосигналів, які ми бачили від інших магнітарів, цей випромінює величезну кількість швидко мінливої кругової поляризації», — сказав у заяві керівник групи та вчений CSIRO Маркус Лоуер. І, за його словами, вони ніколи раніше не бачили нічого подібного.
Відомо, що більшість магнетарів випромінюють поляризоване світло, світло з хвилями, орієнтованими в одному конкретному напрямку. Висновки команди показують, що світло цього магнетара має кругову поляризацію, здається, що він обертається по спіралі під час руху в просторі. Це не тільки неочікувано, але й абсолютно безпрецедентно.
Виявлення імпульсів радіохвиль від магнітарів неймовірно рідкісне, оскільки XTE J1810-197 є лише одним із небагатьох відомих магнітарів, які їх виробляють.
XTE J1810-197 вперше випромінював радіохвилі у 2003 році, але потім цей магнетар замовк більше ніж на десять років. У 2018 році магнітар знову випромінював радіохвилі за допомогою 76-метрового телескопа Ловелла Манчестерського університету в обсерваторії Джодрелл Бенк. Це було продовжено з Murriyang, розташованим у Wiradjuri Country, Австралія, який спостерігає XTE J1810-197 з того часу.
Хоча це спостереження абсолютно несподіване, команда має уявлення, чому цей магнетар може генерувати такі незвичайні випромінювання.
«Наші результати показують, що над магнітним полюсом магнетара є перегріта плазма, тобто він діє як поляризаційний фільтр», — сказав Лоуер. Але він каже, що їм ще доведеться визначити, як саме плазма це робить.