Microsoft опублікувала великий звіт: росія підбурює біженців з України
Американська компанія Microsoft опублікувала звіт про ситуацію з кіберзагрозами з боку росії протягом року війни. Його повну версію у форматі PDF можна подивится тут.
Американська компанія Microsoft опублікувала звіт про ситуацію з кіберзагрозами з боку росії протягом року війни. Його повну версію у форматі PDF можна подивится тут.
Американська компанія Microsoft опублікувала звіт про ситуацію з кіберзагрозами з боку росії протягом року війни. Його повну версію у форматі PDF можна подивится тут.
Згідно зі звітом, наразі з росії виходить кілька загроз. Найбільшими є шпигунство в країнах ЄС, цілеспрямовані атаки програм-вимагачів і кампанії, спрямовані проти українських біженців і населення Молдови.
Відколи росія розпочала війну проти України, понад 100 державних і приватних організацій в Україні зазнали атаки зловмисним програмним забезпеченням. Найчастіше використовували програми-вимагачі та віруси-шифрувальники. Шифрувальники мають на меті повністю стерти дані на жорсткому диску, щоб зробити заражені комп’ютери та системи непридатними для використання.
У листопаді 2022 року було виявлено новий тип програми-вимагача Sullivan. Його було використано для нападу на 2 організації в Україні, які фактично не мають жодного стосунку до військових. Тому Microsoft припускає, що росія тестує Sullivan в Україні, щоб потім використовувати зловмисне програмне забезпечення в інших країнах.
Можливо, Sullivan слід використовувати подібно до вірусу Prestige. росія використовує це шкідливе ПЗ проти цілей у Польщі та Україні з жовтня 2022 року. У Польщі атакували транспортний сектор, щоб уповільнити постачання в Україну західної зброї та боєприпасів.
Хочеш увійти в ІТ? Стеж за актуальними вакансіями від IT-компаній на jobs.dev.ua
За даними Microsoft, у 2023 році росія значно збільшила кількість атак кібершпигунства. Цього року атак зазнали організації щонайменше в 17 європейських країнах. Цілями були переважно державні установи та органи влади. Microsoft припускає, що шпигунські атаки та диверсії за допомогою шкідливих програм триватимуть у 2023 році.
За даними Microsoft, росія посилює свої кампанії, спрямовані проти цивільних осіб за межами України. Робиться спроба посилити соціальну напругу. Останнім часом росія намагається вплинути на українських біженців, які шукають захисту від війни в країнах ЄС. Їх обманюють, що ЄС незабаром їх депортує. А як тільки вони повернуться в Україну, вони нібито будуть примусово завербовані в українську армію.
Водночас підтримуються та просуваються націоналістичні рухи в країнах ЄС. Це такі рухи в Польщі, як «Зупинити українізацію Польщі» та «Це не наша війна». Проти українців-утікачів підбурюють польських націоналістів. Це збільшує ймовірність того, що біженці вважають, що їх справді потрібно депортувати.Таким чином, вони могли агресивно реагувати на націоналістів, що, у свою чергу, заганяло більш поміркованих поляків у їхній табір.
Microsoft згадує у звіті інцидент у Швеції. У січні перед посольством Туреччини спалили Коран. Це викликало бурхливу реакцію. Туреччина пригрозила блокувати вступ Швеції до НАТО.
За даними Microsoft, організатори та спонсори кампанії спалення Корану мають зв’язки з російськими державними ЗМІ та мережами впливових осіб. У будь-якому разі росія дуже намагається не допустити вступ європейських країн до НАТО. Багатьом країнам, які хочуть приєднатися до НАТО внаслідок російського вторгнення в Україну, відкрито погрожували.
росія активізується і в Молдові. Раніше цього року російські хакери атакували молдавських політиків, яких вважали прозахідними, і злили вкрадені дані. Російські ЗМІ подавали це як «Moldau Leaks». Метою було загнати молдовське населення в табір проросійської партії.