Одна з причин, чому до фінальної угоди добираються не всі, — невірна інформація щодо умов кредитування, пише Liga.net.
Наприклад, мобілізовані військовослужбовці, які не підписали контракт, не мають права взяти участі у програмі «єОселя». Але багато з них дізнаються про це після подання заявки.
«Зацікавлення програмою велике, але реклама часто вводить в оману, кажучи, що квартиру можна купити в один клік», — зазначає для видання Наталія Паламарчук, керівниця відділу продажу агентства АН Realterra.
Ось як виглядає статистика держпрограми за рік існування:
— За цей час було видано 3543 кредити на 5,03 млрд грн. У держкомпанії «Укрфінжитло», що оперує проєктом впевнені, що до кінця року зможуть збільшити кількість угод до 10 000, маючи на це ресурси.
— Переважна більшість житла була придбана військовослужбовцями та силовиками — 2527 квартир, педагогами та медиками — 416 та 363 відповідно. Вони мають право взяти пільгову іпотеку під 3% річних.
— Водночас під 7% змогли взяти кредит лише 173 особи. Це пояснюється тим, що, за умовами програми, можна придбати квартиру у будинку, що будується або не старшому за три роки на момент укладення договору.
— Кількість поданих заявок втричі більша, ніж очікувалося на старті. Лише 15–20% від загальної кількості громадян, які подали заявку на кредит, отримують попереднє позитивне рішення банку. У липні до програми було подано понад 37 050 заявок, серпні — 94 680, вересні — 57 460. З них у липні був погоджений 571 кредит, у серпні — 612, вересні — 694.
— За даними ЛУН, у Києві та області для участі в програмі акредитовано 39 та 59 житлових комплексів. У Львові таких ЖК — 25, Одесі — 14, Дніпрі — 11, Івано-Франківську — 10. Найчастіше за програмою купують вже збудовані квартири з документами. У незавершених об’єктах продажі житла дуже низькі. Водночас на ринку майже втричі більше комплексів, які підходять під «єОселю», але не беруть участі.
— На початку роботи з «єОселею», в жовтні минулого року, рієлтору потрібно було зробити до 45 дзвінків, щоб домовитися хоча б про один-два перегляди. Зараз, за словами експертів з нерухомості, продавці охочіше погоджуються на покази та співпрацю за державною програмою.