🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олексій ДзюбаІсторії
17 грудня 2024, 19:31
2024-12-17
На своїх відео з критикою екскомандування 47 ОМБр «Магура» Валерій Маркус робить не лише візуальні відсилки до капітана Джона Прайса. Він ніби списав свій образ з героя Call of Duty. Ось в чому
Образ колишнього головного сержанта 47 ОМБр «Магура» Валерія Маркуса, в якому він з’явився у низці відео, що пояснюють його зникнення з медійного простору у 2023 році, одразу викликав асоціації в українських геймерів. Військовий з бородою, який смалить сигару, зустрічається не так вже й рідко в ігровій індустрії, й на думку одразу спадають Біг Бос з серії Metal Gear Solid від Хідео Коджіми та капітана Джона Прайса з Call of Duty Modern Warfare від Activision.
Хоча обидва персонажі відомі тим, що знищували російських солдатів, Прайс робив це зокрема ще й Україні, тому він, можливо, найбільше нагадує Валерія Маркуса, що відзначив ветеран Олег Симороз. Ми також схиляємось до версії з капітаном Джоном, а тому вирішили не лише порівняти візуал Прайса-Маркуса, але й знайти інші точки дотику між ними.
Прайс вважається найбільш культовим персонажем серії Call of Duty, а дехто вважає його одним з найбільш знакових персонажів відеоігор. Критики високо оцінили його роль у серії, а за результатами опитувань читачів він був визнаний найкращим персонажем відеоігор усіх часів.
Образ капітана Прайса заснований на однойменному персонажі ще оригінальної Call of Duty 2003 року про Другу світову війну. Але популярність й культовий статус він здобув вже в Call of Duty 4: Modern Warfare, де його переосмислили, і дали такі впізнавані атрибути як характерний затяганий капелюх-буні, втомлений погляд та любов до сигар.
За словами розробників, вони хотіли надати персонажу «свіжого нового вигляду», зробити його персонажем з характером, і щоб його дії в грі «робили його героєм». Хоча капітан Прайс вже мав бороду, дизайнери вирішили зробити її недбалою, щоб вона краще пасувала до його обличчя і «надавала йому більш похмурого вигляду». Його обличчя асиметричне, і він має рельєфну лінію волосся, а також залисини.
Шлях Валерія Маркуса
Валерій Маркус — 31-річний український військовий, колишній головний сержант 47-ї окремої механізованої бригади «Магура», засновинк благодійного фонду «Markus Foundation». З початком війни росії проти України у 2014-му році воював у складі 25-ї окремої повітрянодесантної бригади, брав участь у боях на Донеччині, зокрема за Краматорськ, Вуглегірськ, Шахтарськ, Добропілля, Дебальцеве. У 2016-му був госпіталізований та звільнений з лав ЗСУ за станом здоров’я.
Повернувся до лав армії з початком повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 року. Служив у складі 30-ї ОМБр. Згодом долучився до формування у складі цієї ж бригади 47-го окремого стрілецького батальйону, який згодом став полком, а потім і окремою бригадою. Обіймав посаду її головного сержанта до липня 2023 року (період контрнаступу України на півдні, який згодом виявився невдалим — ред.), коли подав рапорт з проханням перевести його на «найнижчу посаду за власним бажанням».
Як змінився зовнішній вигляд Валерія Маркуса:
На момент відходу Маркуса 47-ма бригада була однією з головних сил ЗСУ у контрнаступі на півдні України, намагаючись пробитися крізь оборону та мінні поля росіян у Запорізькій області та зазнаючи важких втрат.
Це перше відео з серії, де візуально найкраще прослідковується новий образ Валерія Маркуса:
Поява Прайса
За сюжетом Call of Duty 4: Modern Warfare Джонн Прайс побував в Україні у 1996 році, коли був ще лейтенантом, і служив снайпером у 22-му полку SAS (Спеціальна повітряна служба — головний підрозділ Сил спеціальних операцій Британської Армії).
Разом з капітаном МакМіланом, їх відправили до Прип’яті, для проведення таємної операції з метою вбивства російського торговця зброєю Імрана Закаєва. Ця місія вважається однією з найвідоміших та найкращих у всій серії Call of Duty.
Замах виявися невдалим, і Закаєв вижив, щоб стати лідером ультранаціоналістів, які захопили владу в росії. Це призвело до низки місій, в яких Джонн Прайс побував в Азербайджані та самій рф, воюючи з росіянами впродовж трьох частин оригінальної Modern Warfare.
Капітан Прайс знову з’являється у грі Call of Duty: Modern Warfare (2019), яка є перезапуском серії MW. В ній він знову протистоїть росіянам, зокрема, російському генералу Роману Баркову, який окупував вигадану країну Урзікстан, та вчиняє там військові злочини.
Call of Duty: Modern Warfare запам’яталась локацією Верданськ, яка є столицею вигаданої країни Кастовія. Гравці знайшли на ній безліч відсилань, які вказують на те, що прототипом міста слугував український Донецьк, з його «Донбас Ареною», аеропортом та іншим впізнаваними місцями. Саме цей відомий стадіон відвідує оновлений капітан Прайс зі своєю командою в одній з місій.
На релізі Call of Duty: Modern Warfare (2019) спричинила негативну реакцію в справжній рф, мовляв, вона створює негативний образ російських військових, та приписує їм злочини інших збройних сил. Як виявилося вже за кілька років, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, образ, створений американськими розробниками виявився набагато м’якшим за те, що робили реальні російські окупанти.
Загалом Джон Прайс — це про лідерство, стратегічне мислення, професіоналізм і відданість своїм товаришам. Він завжди бере на себе відповідальність за своїх підлеглих і команди. Він здатний ухвалювати складні рішення навіть у критичних ситуаціях. Його авторитет базується на повазі та довірі, які він заслужив завдяки своїй професійності.
Попри вірність військовим стандартам, Прайс готовий порушити правила, якщо це служить вищим цілям. Це часто проявляється в ситуаціях, де мета виправдовує засоби. Він майстер своєї справи — добре розбирається у тактиці, стратегії та озброєнні.
За його зовнішньою суворістю ховається велика турбота про товаришів. Він розуміє, що люди, з якими він працює, — це більше ніж солдати; це його сім’я. Прайс не здається перед труднощами. Його впертість і непохитність допомагають йому досягати успіху навіть у найскладніших обставинах.
Поява Маркуса
Після невдалого контрнаступу, Маркус 1,5 роки не з’являвся у медіапросторі. 11 лютого він опублікував перше відео на своєму YouTube-каналі, згодом з’явилися нові, всього їх планується вісім.
Головна тема відео — критика, в першу чергу, на адресу його колишніх командирів у 47-й бригаді — заступника командира бригади Івана Шаламаги та екскомбрига Олександра Сака. Весь конфлікт, згідно відео, зводиться до того, що вище керівництво бригади і Маркус бачили по-різному розвиток підрозділу. Відповідно колишній головний сержант часто діяв у розріз з лінією безпосереднього командування.
Також Маркус критикує тих користувачів соцмереж, які розганяли «зраду» під час контрнаступу як щодо нього особисто, так і щодо бригади. Ні Сак, ні Шаламага поки не коментували такі випади на свою адресу. Хоча деякі з них, за словами Валерія, «намагаються швиденько прибрати свої хвости». Дехто з колишніх колег Маркуса по службі відповів йому критикою. Ще у відео використовуються коментарі колишніх військових «Магура» різних рівнів, які так чи інакше підтверджують слова Маркуса. Загалом у суспільства та військових думки щодо розповідей військового розділилися.
Якщо зосередитися на порівнянні характерів та дій (а ми порівнюємо нехай вигаданого, але одного військового з іншим), то Маркус нагадує Прайса не лише візуально, але ніби, в певній мірі, «списанй» з капітана. Далі ми наводимо уривки з великою розповіді українського військового, які підтверджують наше припущення.
За словами Маркуса, він та його команда однодумців прагнули створити на основі 47-ї бригади принципово новий за якістю підрозділ ЗСУ, який би згодом став прикладом реформування для всієї української армії. Тому батальйон з травня 2022 року намагалися формувати з мотивованих добровольців, які проходили співбесіди з сержантами, у тому числі й з Маркусом.
Окрім цього, як відзначає ексголовний сержант, їм вдалося залучити іноземних інструкторів, а створений ним фонд дозволяв закривати багато матеріальних питань, зокрема, придбати пікапи та метеостанції для снайперів. Іншою частиною розбудови підрозділу мала стати культурна складова, знання історії та відповідна геральдика. Також Маркус також розповідає про контакти з тодішнім головнокомандувачем Валерієм Залужним, який запропонував розширити батальйон до полку.
Напевно, найкраща паралель між Прайсом і Маркусом прослідковується у відео з назвою «Розчарування», присвячене контрнаступу 2023-го року. В ньому Валерій не знімає з себе відповідальності за загибель побратимів. Він згадує, як певна частина майбутніх військових спеціально повернулась до України із-за кордону та вступила до «Магура» через довіру до Валерія. «Мене крило через думки, що я їх вбив», — каже Маркус. Він, коли дізнався, деталі операції на Запорізькому напрямку, сказав Саку, що мусить їхати в першій машині, яка розпочне бій. Той відмовив.
Маркус не послухав командира і відправився до 7 роти, 2 взводу, 1 відділення. Саме цей екіпаж мав бути найпершим, що вступить в бій, каже військовий. Його шанси на виживання військовий оцінював як мінімальні. «Я не планував пережити ту ніч. Змирився, що світанку більше не побачу», — розповів Валерій.
Поки їхали, повністю перепланували з хлопцями дії під час висадки. Те, як вони мали діяти за попереднім планом було не зовсім реальним. «Саме так буває, коли бойову підготовку зав’язують на людині, яка ніколи в житті не брала участі в штурмах. А замість роботи він зосереджений на тому, як напакостити тим, хто йому не подобається. Так, Іван Михайлович Шаламага», — запитує на відео Маркус.
Екіпаж вступив у бій, який йшов непогано. Але вийти на заплановані рубежі українським військовим не вдалося. В моменті Маркус не мав загальної картини і не міг підготуватися. Він каже, що якби комбриг відпустив його нормально та тримав з ним зв’язок, екіпаж не відійшов би (на це не було причин). «Цієї помилки можна було б уникнути. В ту ніч ми втратили нашу основну перевагу», — каже військовий. І додає, що всі солдати проявили себе достойно, ніхто не проявив малодушності. Маркус каже, що пишається службою з ними.
Валерій додає, що критика від українців бійців бригади «морально добила їх» на фоні складного контрнаступу, коли події сприймалися максимально загострено. «Яким би поганим не був командир, яким би сильним не був ворог, доки всередині солдата жевріє віри, що його народ його підтримує, що те, що він робить, має для всіх значення, можливо все. Ви відібрали у наших солдат те, що найбільше їх мотивувало, підтримку власного народу», — вважає Валерій Маркус.
В підготовці матеріалу брав участь працівник відділу новин dev.ua Олександр Кузьменко.