Дістали русняві шахеди й ракети? Підсилюймо ППО — донать на SkyLock 👉
Наталя ХандусенкоВійна
31 липня 2024, 13:30
2024-07-31
Найбільша війна епохи фейкових новин: з початком повномасштабного вторгнення в Україні закрили понад 80 російських ботоферм, які контролювали 3 млн акаунтів у соцмережах
Паралельно з бойовими операціями ведеться інформаційна війна. Кампанії з дезінформації проводять переважно російська служба безпеки та розвідка (ФСБ та ГРУ), використовуючи ботиферми та мікротаргетинг, в соцмережах, які є головним джерелом новин для багатьох українців.
Паралельно з бойовими операціями ведеться інформаційна війна. Кампанії з дезінформації проводять переважно російська служба безпеки та розвідка (ФСБ та ГРУ), використовуючи ботиферми та мікротаргетинг, в соцмережах, які є головним джерелом новин для багатьох українців.
На початку травня росія почала наступ на Харків. У цей час середня кількість публікацій у соціальних мережах з дезінформацією про війну зросла до понад 2500 на день. Для порівняння, у березні їх було 200 на день.
Про це розповів Reuters керівник Центру протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України Андрій Коваленко. Він зазначив, що ці кампанії з дезінформації в основному проводилися федеральною службою безпеки росії та військовою розвідкою, більш відомою як ГРУ.
Інша масштабна кампанія з дезінформації проти українців була проведена у жовтні. Вона була спрямована на просування ідеї про те, що Україну чекає важка зима і поразка у війні.
Українська компанія з відстеження дезінформації Osavul надала Reuters свої дані щодо цієї кампанії, яку вона назвала «чорною зимою». Вона нарахувала 914 повідомлень, розміщених 549 суб'єктами, які в сукупності отримали майже 25 млн переглядів.
З моменту повномасштабного вторгнення 2022 року українські спецслужби закрили 86 російських ботоферм, розташованих саме в Україні. Вони контролювали 3 млн облікових записів у соціальних мережах з орієнтовним охопленням аудиторії 12 млн людей.
У Києві проросійські хакери створили потужні ботоферми для розповсюдження дезінформації
За словами Коваленка, наразі найбільш поширеними джерелами російської дезінформації в інтернеті є TikTok в Україні та Telegram в Європі.
Мікротаргетинг, який аналізує онлайн-дані людей, щоб націлити конкретних людей і аудиторію на певні повідомлення, подібно до цільової реклами, ускладнює завдання спецслужбам України відстежувати кампанії впливу та протидіяти неправдивим наративам.
Українці особливо вразливі до цифрової дезінформації: понад три чверті населення отримують новини з соціальних мереж, набагато більше, ніж з будь-якого іншого джерела інформації, згідно з дослідженням, проведеним на замовлення USAID у 2023 році. Це значно більше, ніж у будь-якій з 24 європейських країн, досліджених у звіті Інституту вивчення журналістики Reuters за 2024 рік, де цей показник у середньому становив 44%.
Битва за розум. Як Facebook і Twitter спинили операцію США, спрямовану проти російської пропаганди в соцмережах
Twitter, Facebook і Instagram видалили низку облікових записів, які були спрямовані проти російської пропаганди і боролися з нею в тому числі і за допомогою мемів. За словами дослідників, кампанія тривала майже 5 років. Розповідаємо головне з матеріалу Vice.
Фейк у розрізі. Як росія вигадує брехню: 5 шкідливих порад
Навіщо вживати чужі фейки, якщо можна створити власний? Разом із командою фактчек-боту «Перевірка» ми зібрали 5 шкідливих порад тим, хто хоче створити ідеальний фейк. У вас буде чудова можливість провести кілька вечорів за створенням такої новини, яку потім ви зможете відправити на перевірку до Telegram чи Viber справжнім фактчекерам.
Американські військові створили у Twitter мемо-військо NAFO. Тепер вони тролять російських чиновників та збирають гроші для України
Американські військові у Twitter створили мемо-військо собак породи шиба-іну, які тролять росіян й збирають донати для України, пише Vice. Створена американськими військовими армія мультяшних собак шиба-іну відома NAFO (North Atlantic Fellas Organization, Північноатлантична організація чуваків) жартують над роспропагандистами. А за мультяшними героями стоять справжні військові — Джек Маккейн, пілот гелікоптера й син Джона Маккейна, аналітик CNN і офіцер армії США у відставці Марк Гертлінг та генерал-майор армії США Патрік Донахо.
Розповідаємо найцікавіші факти про мемо-армію США.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі