🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Вікторія ГорбікГроші
31 травня 2024, 13:53
2024-05-31
Бюджет програми Національного кешбеку скоротився майже втричі. Яких змін зазнала програма, анонсована президентом 3 місяці тому
Уряд продовжує працювати над програмою «українського кешбеку», яку президент анонсував наприкінці лютого. Дедлайни, встановлені раніше, вже спливли, але є черговий сценарій програми, який розглядає Мінекономіки.
Уряд продовжує працювати над програмою «українського кешбеку», яку президент анонсував наприкінці лютого. Дедлайни, встановлені раніше, вже спливли, але є черговий сценарій програми, який розглядає Мінекономіки.
Як буде виглядати «український кешбек»
За час роботи над проєктом його концепція змінилась, а її бюджет скоротився майже утричі, свідчать урядові матеріали, на які посилається Forbes. Останні пропозиції до формату проєкту «національного» або «українського» кешбеку, виглядають натупним чином:
Уряд пропонує встановити ставку кешбеку на рівні 10% від вартості товару. Також встановлено ліміт щодо суми кешбеку — не більш ніж 3000 грн на місяць.
Використати отримані за програмою коштиможна лише на комунальні, медичні, транспортні послуги, або для донату на United24 чи купівлю військових облігацій.
Працюватиме кешбек повністю безготівково — отримати його можна буде тільки при сплаті карткою. А надійдуть гроші на спеціальну картку «Зроблено в Україні». Її можна буде замовити в «Дії» або у банку.
Банки передаватимуть у «Дію» дані щодо транзакцій за картками кешбеку, а торгова мережа передаватиме їх до податкової. Вітчизняний товар визначатиметься за штрихкодом «482».
Наступний крок — команда «Дії» збирає інформацію про фіскальні чеки і платежі. У підсумку всі зібрані дані надходять до Мінекономіки. А вже міністерство пересилає гроші на спеціальні карти учасникам програми.
Має працювати команда антифроду «Дії» та Мінекономіки, яка вилучатиме з програми бізнес, що маркуватиме як вітчизняні іноземні товари.
У концепції Мінекономіки також ідеться про необхідність створити механізм, за яким українські виробники зможуть пропонувати покупцям додатковий кешбек на власні товари. Але деталі такої взаємодії не зазначені.
Два сценарії розвитку
Розвиток проєкту «українського кешбеку», згідно з документами, на які посилається Forbes, можливий за двома сценаріями:
Кешбек як на харчові товари, так і на непродовольчий ритейл — бюджер програми встановлено на рівні 2-3 млрд грн. Цей, так званий, «великий» сценарій кешбеку дасть більше покриття та має викликати краще сприйняття програми, очікують в Мінекономіки. Також Мінекономіки розраховує на більший економічний ефект — створення 44 900 робочих місць та 10,2 млрд грн сплачених податків (ПДФО і ПДВ), зазначено в урядових матеріалах. Мінусом названий більший обсяг програми, який може призвести до підвищення цін на продукти харчування.
Кешбек пропонується давати лише за купівлю нехарчових товарів — бюджет 1-2 млрд. Цей, менший варіант кешбеку має збільшити частку українських товарів у нехарчовому ритейлі. За даними Мінекономіки, у цьому сегменті вітчизняні товари займають 34,5% ринку, тоді як у сегменті харчових товарів — 77,6%. Мінус такого варіанту — менший масштаб, який має принести 5690 робочих місць та 1,1 млрд грн податків.
Презентації розрахунків від Міністерства не наведено. За заявою першої віцепремʼєрки міністерки економіки Юлії Свириденко, у бюджеті вже закладено 45 млрд грн на підтримку вітчизняного виробника. Крім того, урядовиця повідомила, що сподівається на запуск програми «національний кешбек» у липні-серпні. Наприкінці березня Forbes писав, що програма «українського кешбеку», яку ініціював президент Володимир Зеленський, може коштувати держбюджету 10 млрд грн цього року
Нагадаємо, наприкінці квітня сплив черговий встановлений дедлайн із запуску програми, за якою держава повертає українцям частину грошей за придбання товарів українських виробників. Тоді урядовці повідомили, що попередньо українці мають почати отримувати кешбек уже з 1 липня 2024 року.