Дістали русняві шахеди й ракети? Підсилюймо ППО — донать на SkyLock 👉
Наталя ХандусенкоЗброя
3 червня 2024, 16:44
2024-06-03
Нічний жах для ворога. Історія українських дронів-бомберів, які росіяни називають «Баба Яга»
В Україні немає дрона, який би називався «Баба Яга». Цим словом росіяни окреслюють цілий клас українських безпілотників-бомберів, які виробляються різними компаніями, мають різні технічні характеристики, несуть різні снаряди. Але всі вони мають одну спільну рису — здатність посеред ночі наводити на російських солдатів страх.
В Україні немає дрона, який би називався «Баба Яга». Цим словом росіяни окреслюють цілий клас українських безпілотників-бомберів, які виробляються різними компаніями, мають різні технічні характеристики, несуть різні снаряди. Але всі вони мають одну спільну рису — здатність посеред ночі наводити на російських солдатів страх.
Nemesis і Vampire — перші українські дрони-бомбери
Nemesis — це перші бомбери, які були зібрані з чого прийдеться на початку вторгнення. Вони могли летіти десь до 5 км і це був значний здобуток на той час, розповів «Українській правді» розробник дрона. Головною проблемою для розробників і військових були системи зв’язку.
Десь навесні 2022 року в будівництво дронів прийшла ще одна команда інженерів, яка тепер випускає для фронту один із найвідоміших ударних коптерів Vampire. Вони починали зі створення системи повітряного спостереження і розвідки.
Ці дві команди намагались вирішити кілька головних проблем бомберів: стабільний зв’язок, збільшення дальності польоту та можливості нести бойові вантажі.
Власне, рішення, які для своїх проєктів обрали згадані дві групи розробників, зараз і диференціюють весь ринок великих бомберів на дві умовні групи.
Команда майбутнього Nemesis обрала для себе інтеграцію в дрон системи супутникового зв’язку Starlink, що дозволяло подолати обмеження звичайного зв’язку і давало нові можливості.
Водночас команда Vampire пішла зовсім іншим шляхом. Замість інтеграції чужих, хай і проривних технологій, вони зосередились на створенні повністю автономного дрона.
Перші їхні бомбери проникли в армію не через Генштаб чи командування, а з низового рівня солдатів, які проявили ініціативу і почали масово використовувати ці дрони.
Ефективність роботи бомберів на фронті
Головною заслугою українських бомберів на полі бою стало те, що вони відігнали російську техніку від лінії фронту. На десятки кілометрів розширилась буферна зона, в межах якої танки чи інша «броня» ворога не затримуються на ніч.
Бомбери уже навчились стабільно залітати далеко в тил ворога. Глибина їхньої роботи збільшилась із 2–3 до десятків кілометрів.
Джерело: УП
«Зараз статистика у нас така, що в середньому за життя дрон робить 10–11 вильотів і вражає 2–3 одиниці техніки. Є такі борти, в яких сотні вильотів на мінування, є такі, які збиваються на першому ж полюванні в глибокому тилу. Але середня цифра — 10–11 місій. Кожна з них — це якесь мінування або спалена позиція чи якась одиниця техніки», — пояснюють у команді Nemesis. — «У „Немезіса“ уражено тільки танків 158 штук і ще купа техніки й об'єктів різних, складів, баз і так далі. Ми рахували, і вийшло, що на кожен витрачений на наш дрон долар знищується техніки на 50 доларів. Коефіцієнт 1 до 50 — це дуже непогано»,
У колах розробників зараз активно обговорюють, як можна зробити дрон ще ефективнішим. Головних задач зараз є кілька.
Перша — збільшення дальності польотів, щоб дотягуватись до ще жирніших цілей.
Друга задача — боротьба з російським РЕБом. Тут у своїх поясненнях виробники переходять до речей, які настільки ж секретні, як і незрозумілі звичайному обивателю.
Але головний виклик, який дасть українським бомберам розкрити свій потенціал на повну силу — масштабування використання їх у військах.