😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Олег ОнопрієнкоСанкції
25 лютого 2025, 12:43
2025-02-25
Піти на «ноготочкі» і залишити свої дані ФСБ — українські підприємства досі використовують російський софт, навіть у барбершопах
Вороже програмне забезпечення використовують навіть в б’юті сферах. Керівниця Асоціації IT Ukraine Марія Шевчук розповіла про загрози й виклики російського софту, на які Україна витратила більше мільярду гривень з 2017 року.
Вороже програмне забезпечення використовують навіть в б’юті сферах. Керівниця Асоціації IT Ukraine Марія Шевчук розповіла про загрози й виклики російського софту, на які Україна витратила більше мільярду гривень з 2017 року.
Не дивлячись на впроваджені санкції, українські підприємства досі використовують російську «1С» та її замасковані аналоги. Марія Шевчук називає цифру у 500 000 компаній — це 75% підприємств. В інтерв’ю DOU вона зазначає, що росіяни просто перереєстрували підсанкційні компанії в Європі, що дозволяє їм спокійно оперувати на території України.
«В „1C“ є абсолютні клони, перереєстровані в Європі: це BAS, BAF, UA-Бюджет, Комплексні бюджетні системи тощо. Тож деякі вважають: „Ну, це ж польська компанія, у чому проблема? Ми‚ переїхали“. Тож одне з наших завдань — максимально інформувати людей, що це все російські програми», — зазначає керівниця Асоціації IT Ukraine.
На думку Марії Шевчук багато українців можуть навіть не підозрювати, що вони залишають свої персональні дані росіянам. Як приклад вона наводить популярну серед барбершопів та салонів краси CRM програму для попереднього бронювання YCLIENTS. Запідозрити, що вона ворожа достатньо складно, її було перереєстровано в Європі під іменем Altegio, сайт має українську локалізацію, який наповнений позитивними відгуками від клієнтів.
«Онлайн-запис на манікюр через Instagram часто роблять через Altegio. Тобто ви залишаєте ваші дані, номер телефону, фактично відмічаєте салон, біля якого ходите… Я вас вітаю! Це все зберігається на російських серверах», — підкреслила пані Шевчук.
З осені 2024 року Асоціація IT Ukraine займається координацією допрацювання законодавства щодо заборони використання програмних продуктів та доступу до електронних інформаційних ресурсів. На разі, є кілька варіантів законопроєктів — основний і альтернативний, над якими працює Марія та її команда у тісній співпраці з Силами оборони, Держспецзв’язку і представниками галузевих об’єднань (EBA, AmCham). У березні планується перший єдиний драфт законопроєкту, після чого почнуться громадські та парламентські обговорення.
Згідно з даними сайту «Ворожий софт», українці за 2024 рік закупили російського програмного забезпечення на 200 мільйонів гривень, за 3 роки повномасштабного вторгнення ця цифра складає 640 мільйонів.
Як ламають відео-ігри та викладають їхні піратські копії? Розповідає програміст
Що, юний хакер, тобі цікаво, які ігри ще досі не крякнули? Тоді мерщій читай цю статтю. Нижче ми розглянемо, які технології використовуються для захисту ігор від злому. Також не пройдемо повз рекордсменів. Дізнаємося про рекордний час, за який вдалося зламати гру. Та розглянемо справжніх «міцних горішків».