Майкл Помпео приєднається до Ради директорів «Київстар», як незалежний невиконавчий директор, сказано в повідомленні компанії. Він ― партнер щойно створеної в США стратегічної та фінансової консалтингової та інвестиційної фірми Impact Investments, яка, згідно з описом, прагне розвивати довгострокові партнерські відносини з провідними світовими компаніями в різних галузях і регіонах.
«Я з гордістю приєднуюся до VEON і „Київстар“ у їхній надзвичайній службі народу України», ― сказав сам Помпео.
То кому на користь таке призначення: країні, бізнесу чи обом?
Насправді залучення до борда лідера телеком-ринку впливового американського політика та держдіяча, який міг бути наступним президентом США, свідчить про наступне.
По-перше, попри хмари навколо «Київстару» та загрозу націоналізації компанії, на Заході вірять у великих інвесторів і великий бізнес;
По-друге, присутність у борді людини такого рівня нівелює гіпотезу про вплив на «Київстар» підсанкційного олігарха Михайла Фрідмана;
По-третє, оператор підсилюється, аби мати сильну позицію на захисті своїх інтересів у разі потреби. І така впливова людина в Раді директорів ― непоганий козир;
По-четверте, гонитва за підсанкційними особами та зрадниками відсунула на другий план питання сприянню розвитку бізнесу як такого, адже загроза націоналізації «Київстару» — червоне світло для інших інвесторів, які б хотіли увійти в Україну;
По-п’яте, нарешті, владі час звернути увагу на інвестиційний клімат в країні та настрої західних партнерів. Отже, Майк Помпео ― потужний амбасадор України для американських інвесторів, які можуть зробити ключовий внесок у відновлення, відбудову та принципове оновлення України як під час війни, так і після Перемоги;
Погляди Майка Помпео
На посаді директора ЦРУ Помпео заявляв, що росія «агресивно відновлює свої позиції» у світі. Він критикував рф, що та не докладає зусиль у боротьбі з терористичним угрупованням «Ісламська держава».
На посаді держсекретаря у 2018 році Помпео видав Кримську декларацію — документ у формі заяви для преси, в якому підтверджується невизнання анексії півострова Росією. Тоді ж проголосили довгострокову політику щодо відмови визнавати претензії рф на територію, захоплену силою всупереч міжнародному праву.
Сам Помпео — прихильник надання Україні масштабного пакета допомоги, зокрема, воєнної для швидкого та однозначного перелому у війні на користь Києва задля поразки Москви.
Помпео — впливова фігура американської політики: він один із небагатьох публічних політичних діячів США мав безпосередню зустріч із президентом Зеленським навесні 2023 року, де висловив підтримку Україні.
Чому його призначення — гарний знак для всіх нас
Не секрет, що Україна довгий час була у фокусі великої американської політики та великих американських політиків. Проте зараз, із початком передвиборчих перегонів та війни в Ізраїлі увага до нашої країни трохи згасла.
Тим часом поява в українському бізнесі такої великої політичної фігури як Помпео, про Україну та дієву підтримку від США для нас не забудуть, а зацікавленість інвесторів для відновлення та розвитку країни потенційно тільки зростатиме.
Не варто забувати, що Помпео — один із впливових американських лобістів «плану Маршалла» для України. Ця ініціатива допоможе стати Україні самостійним потужним бар’єром для російських імперських амбіцій та закріпитися в статусі суб’єкта міжнародних відносин і гаранта безпеки для Європи.
На додаток, дуже ймовірно, що саме Помпео стане таким собі магнітом довіри, що притягуватиме в Україну нові іноземні інвестиції та бізнеси задля розбудови країни. Помпео стане «зв’язковим» між урядом США та українським політикумом та бізнесом для просування інтересів останнього. І доказом цього є той факт, що навіть нині він представляє те крило республіканців, які критикують Білий Дім за неспішність допомоги Україні та тривалі дискусії навколо неї.
Чи допоможе Помпео «Київстару»
Для компанії «Київстар» постать Помпео у борді ― знак якості, визнання та беззаперечної довіри до бізнесу, який веде VEON в Україні.
Топчиновник США, нехай і колишній, допоможе компанії стати своєрідним «полігоном» та пілотним проєктом для залучення міжнародних інвестицій в інфраструктуру України для модернізації та зміцнення країни.
Уже нині «Київстар» входить в «лігу важковаговиків» на арені глобального телеком-бізнесу. Це один із найбільших операторів, що входить до міжнародної групи VEON. І підсилення Ради директорів за рахунок великої політичної постаті світового масштабу стане рушієм для підсилення цих позицій
Власне, фактично з появою Помпео у борді «Київстар» отримує підтриманий офіційним Вашингтоном «імунітет» від будь-яких переслідувань і тиску з боку окремих представників українського політикуму. Адже тепер будь-яка завдана в Україні «Київстару» шкода може бути розцінена як шкода США та інвесторам із США.
Отже, дуже ймовірно, що тези про те, що «Київстар» «належить Фрідману» та будь-які посягання та вкиди стосовно законності роботи компанії в Україні, яких в останні місяці в українському медіапросторі було чимало, зникнуть, так і не підтвердившись. Чиновники перестануть спекулювати ліквідацією та націоналізацією, а цивільні користувачі сервісу та військові продовжать отримувати якісний зв’язок для захисту України та комфортного життя в ній.
Залучивши до Ради директорів Помпео, «Київстар» гарантував собі своєрідний «імунітет» не тільки від недругів бізнесу, а й здобув певні гарантії для всієї України. Адже «Київстар» на третину належить великим інституційним інвесторам із США, акції його материнської компанії VEON. І значну частину капіталізації корпорації формує найбільший актив в Україні, обертаються на біржах NASDAQ у США та Euronext у ЄС.