«Пряники й батоги» для українських HR-ів. У Netpeak Group дослідили умови праці спеціалістів
Що, крім заробітної плати, отримують співробітники українських IT-компаній.
Що, крім заробітної плати, отримують співробітники українських IT-компаній.
У листопаді 2023 року Netpeak Group анонсували зарплатне дослідження серед спеціалістів HR-сфери, яке запустили рекрутингова агенція Netpeak Talent та компанія кар'єрного розвитку в діджитал Choice31 (частина Netpeak Group). Результати дослідження опубліковані в Telegram-каналі Netpeak Group Space.
Дослідження проводилось протягом 2 місяців (листопад-грудень 2023). Метод збору дослідження: анонімне анкетування. Кількість респондентів: 640. 92% опитаних проживають наразі в Україні. 72% опитаних працюють в українських компаніях, 14% — в європейських, 11% — в компаніях США.
Серед відповідей респондентів, що працюють в українських компаніях (458 респондентів), 78% працюють у сфері ІТ, 22% — в інших сферах. До інших сфер входять усі НЕ пов’язані з ІТ: торгівля, виробництво, логістика, медицина, державне управління, будівництво, аграрна діяльність та ін.
Найкращі три компенсаційні фактори, які як в ІТ-сфері, так і в інших є однаковими. Сфера ІТ: під час опитування спеціалісти вказали такі, як гнучкий графік (78%), вихідні у державні свята (75%) та повна або часткова оплата додаткової освіти (44%).
Інші сфери: вихідні в державні свята (43%), гнучкий графік (37%), повна або часткова оплата додаткової освіти (34%).
Гнучкий графік і вихідні в державні свята залишаються в топі, незважаючи на розмір компанії. Інші ж фактори змінюються. На заміну пункту про оплату додаткової освіти приходять такі, що стосуються фізичного та ментального здоров’я.
ІТ-сфера: У компаніях, розміром 500+ співробітників, до топ-списку компенсаційних факторів додаються такі, як корпоративний психолог та повна оплата медичного страхування.
Не ІТ-сфера: такі чинники, як корпоративний психолог або повна чи часткова оплата медичного страхування, з’являються лише у компаніях 1200+ співробітників.
З цього можна підсумувати, що великі та зростальні компанії все більше дбають про здоров’я своїх працівників.
10% респондентів з ІТ-компаній зазначили, що мають понад 24 оплачувані робочі дні відпустки щороку. У компаніях інших сфер цей показник вищий і становить 18%.
Щодо ситуації з лікарняними днями, вона також відрізняється в ІТ-компаніях і компаніях інших сфер. Так, співробітники ІТ-сфери здебільшого отримують від 1 до 10 оплачуваних робочих лікарняних днів — 53%, у той час як в інших сферах таку кількість днів зазначили тільки 30%.
Також вдалося з’ясувати, що компанії інших сфер частіше пропонують своїм працівникам опцію необмеженої кількості оплачуваних лікарняних днів — 12% відповідей респондентів, в ІТ-компаніях — 6%
Щодо типу оформлення працівників, отримали такі відповіді. В ІТ-компаніях впевнено переважає ФОП, тоді, як у компаніях інших сфер більшість працівників оформлені за трудовим договором.
69% респондентів, які працюють в ІТ-компаніях зазначили, що оформлені через ФОП. 13% — через трудовий договір, 9% — без офіційного оформлення.
У компаніях інших сфер, ситуація зовсім інша, більшість (72%) опитаних вказали, що оформлені через трудовий договір, 13% — ФОП, 13% — без офіційного оформлення та 2% за контрактами.
А ось який формат роботи в українських компаніях зараз актуальний:
Згідно з даними, у компаніях інших сфер досі переважає гібридний формат роботи (41%) та робота в офісі (35%). У той час, коли в ІТ-сфері переважає ремоут (53%).
96% спеціалістів, які працюють в ІТ компаніях, відповіли, що не мають практики списання або зниження ЗП через невиконання KPI. У компаніях не ІТ-сфери, 13% респондентів відповіли, що мають систему штрафів.