💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Вікторія ГорбікТаке життя
3 квітня 2023, 09:43
2023-04-03
Голова Мінцифри тепер освітянин. Ми запитали чиновників, викладачів та айтішників, якою має бути українська освіта. Ось, що нам відповіли
Уже понад рік триває повномасштабна війна, розвʼязана росією на території України. Це впливає на всіх і кожного. Зокрема, Хмельницький національний університет, за словами його проректора з науково-педагогічної роботи Лопатовського Віктора Григоровича, потерпає від відтоку іноземних студентів, які були значною частиною притоку коштів у заклад.
Через військові дії на території України навчальні заклади вимушені не лише підлаштовувати графік занять під періодичні повітряні тривоги та обстріли, облаштовувати укриття та балансувати між онлайн-освітою, необхідними офлайн-зайняттями та дистанційкою, а й розв’язувати фінансові питання.
Призначення Оксена Лісового новим міністром освіти, а Михайла Федорова, міністра цифрової трансформації, віцепрем'єр-міністром з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій та його плани цифрувати систему освіти й впровадити низку інновацій, створили великий резонанс серед українців.
Ми спробували дізнатися детальніше про «болі», які існують зараз у системі освіти, про варіанти їх вирішення та позицію віцепрем'єр-міністра з цього приводу.
Серед основних проблем, які побачили наші читачі, застарілі знання та навчальна програма, коли освіта відстає від сучасних трендів, некомпетентність та застарілі знання викладачів, їх низька заробітна плата, відсутність практики для студентів, яка б відповідала вимогам ринку, бюрократія та корупція, а також, навіть, нестача знань з філософії.
Навіть у приватних закладах, де, за словами айтішників, більш сучасна інформація та компактно поданий матеріал, є проблеми у часто невмотивованих вчителях, які незацікавлені у розвитку студентів, а працюють, «аби гроші платили».
Про вчителів та освітню програму
Проблеми оновлення навчальної програми та компетенції педагогів відзначають і керівники учбових закладів.
За словами Романа Шеремети, це, як і працевлаштування студентів, внутрішні проблеми ВУЗів, і заклади повинні додавати власних зусиль, щоб їх вирішити. Ось, що з цього приводу сказав керівник одного з державних навчальних закладів.
Про диджиталізацію
Як вважає Роман Шеремета, диджиталізація системи освіти, то окреме питання. Але колись, за словами Віктора Лопатовського, й до ЗНО ставились досить скептично, а на сьогоднішній момент, як показує практика, весь вступ фактично цифровізовано. Ось, що пропонують освітяни.
Було б добре, якби була реалізована програма за типом єдиної державної електронної бази освіти, яка розширювала і дозволяла б використовувати єдиний інтерфейс системи для автоматизації цих процесів. Це вимагає значних капіталовкладень, щоб врахувати специфіку підготовки різних фахівців, але разом з тим, як на мене, це б суттєво зменшило напругу, яка виникає інколи в закладі, коли зникають виконавці цих інформаційних систем, створених на замовлення закладів вищої освіти, або змінюється правило гри на рівні міністерства у сфері вищої освіти. Потрібно в кожній із систем університету проводити певні роботи для того, щоб її довести під відповідні зміни в чинні нормативно-виконавчої бази.
Працевлаштування
За словами Романа Шеремета, навчальні заклади повинні мати такі програми, які допомагають студенту одразу з кар'єрою.
Про співпрацю, яку вже проводять із провідними IT-компаніями говорять і керівники деяких державних ВУЗів.
Міграції під час війни
За словами Володимира Бугрова, ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, війна спричинила суттєві міграції не лише в інші країни, але і в межах України, змінила віковий склад населення тощо. Потрібен суттєвий та об’єктивний аналіз всіх цих чинників для вироблення доцільної політики.
Про баланс і систему
Найголовніша проблема, як вважає Володимир Бугров, це розбалансованість, адже «система» певним чином втратила характер системи. За його словами, потрібен вихід з одного рівня є входом на інший, наприклад, вихід зі школи є входом у вищу освіту або на ринок праці. І ось саме це мало бути ураховано при реформуванні системи освіти ще з 90-х років минулого століття.
Фінансові проблеми
Як зазначив Іван Примаченко, назріли серйозні виклики, які потрібно впроваджувати, щоб отримати збалансовану систему фінансування. Зокрема оптимізація шкільної мережі й фінансування за результатами діяльності.
Режими навчання
Керівники ВНЗ схиляються до думки, що найбільш раціональним буде змішаний режим навчання. Але офлайн-заняття дуже потрібні.
Як розв’язувати проблеми — поради міністру
Олександр Сушко, PhD, доцент кафедри радіоінженерії, Радіотехнічного факультету, КПІ ім. Ігоря Сікорського, написав просто — почати вирішувати. За його словами, серед проблематик системи освіти та науки бюрократія, брак фінансування на науку та непопулярність технічних галузей освіти серед абітурієнтів.
Представники Львівського національного університету імені Івана Франка зазначили, що вважають не зовсім коректним коментувати урядові кадрові призначення. Але ректор та університетська спільнота університету готові долучитися до реалізації усіх ініціатив Михайла Федорова, спрямованих на розвиток освітнього та наукового середовища України.
А Володимир Толубко, ректор Державного університету телекомунікацій, зазначив, що вже вважає Михайла Федорова людиною, яка є розумною, висококваліфікованою, вольовою та розуміти стратегію розвитку держави за напрямом її діяльності, тобто спроможного все втілити.
Ось, що радять інші освітяни.
Що відповів Михайло Федоров
Ми звернулися до Михайла Федорова з запитаннями щодо сучасних проблем в системі освіти, зокрема, які стосуються навчання фахівців в IT-сфері.
Міністр означив проблеми, які бачить в системі освіти зараз:
Основна проблема, або виклик для освіти, — це повномасштабна війна. Через війну приблизно 1 млн дітей навчаються за кордоном, 1,5 млн — навчаються онлайн. Понад 3000 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, 370 із них зруйновані повністю.
Дистанційна освіта потребує особливої уваги та перегляду процесів — від дебюрократизації та переходу до систем управління навчання — до змін у методиках викладання та підготовки вчителів.
Діти, які навчаються за кордоном, потребують рішень для того, щоб залишатися на зв’язку з нашою культурою, освітою, історією.
До того ж за його словами, так само цифрової трансформації потребують заклади професійної та вищої освіти та освіта та наука.
Головні проблеми — низька якість освіти як такої, застарілість програм і інструментів та великий брак кваліфікованих викладачів. Багато важливих завдань, які ми описали в дорожній карті реформи ІТ-освіти, залишаються актуальними і зараз. Ми плануємо працювати над цими змінами далі. Наприклад, публічність показників ефективності ректорів, фінансова автономія ЗВО, інтернаціоналізація програм і залучення іноземних викладачів. Мало того, це може бути актуальним для всієї системи вищої освіти.
IT Generation
Одним з перших масштабних кроків у 2022 році став проєкт з навчання світчерів в IT. Навіть попри складні воєнні реалії та значне скорочення бюджету Мінцифри, влітку ми запустили IT Generation. Фінансування знайшли серед бізнесу та донорів. Проєкт з безоплатного навчання українців ІТ-спеціальностей мав шалений попит. IT-школи отримали понад 200 тисяч заявок від 50 тисяч українців. Це показало, що ми рухаємося у правильному напрямку. Освітні проєкти у галузі треба розвивати та масштабувати далі. Що ми і плануємо робити у 2023 році.
Лекції, як шукати роботу в IT
Зараз 2200 студентів навчаються в школах. 872 уже завершили навчання, а 56 — знайшли роботу. У межах проєкту разом з рекрутинговою платформою BazaIT запустили серію лекцій, як шукати роботу на ІТ-ринку. Всі вони — у відкритому доступі на ютуб-каналі Мінцифри. У лютому запустили ще один освітній проєкт — безоплатне навчання криптограмотності на платформі Дія.Цифрова освіта.
Re/start in cyber — основи кібербезпеки
У березні стартував ще один освітній проєкт Re/start in cyber з безоплатного навчання теоретичних і практичних основ кібербезпеки. Це тримісячна програма, яка реалізується Мінцифрою, міжнародною компанією з кібербезпеки ISSP, канадським Toronto Metropolitan University та рекрутинговою платформою BazaIT. Основна мета — допомогти талановитим українцям здобути якісні знання і практики з кібербезпеки, щоб вони могли реалізувати себе в цій важливій та перспективній сфері.
EU4DigitalUA — оновлена інформатика
Також Мінцифра разом з МОН в межах програми EU4DigitalUA, що фінансується Європейським Союзом, запустили у 50 школах оновлену інформатику — IT-студії. Штучний інтелект, Інтернет речей, віртуальна реальність, хмарні обчислення, блокчейн, великі дані та робототехніка — це вже наша нова реальність. Все починається зі школи, тому було вирішено переосмислити шкільний предмет і оновити зміст шкільної інформатики. З вересня 2023 року, після апробації та вдосконалення, оновлені освітні ресурси IT-студій будуть у вільному доступі на osvita.diia.gov.ua і за ними навчатимуться 4 млн українських школярів. На нових уроках інформатики діти мають навчитися вчитися. Це одна з головних навичок, яка потім допоможе у майбутньому.
Про викладачів
Необхідних викладачів будемо шукати серед IT-фахівців. У січні 2022 затвердили положення разом із МОН, щоб IT-спеціалісти без досвіду викладання змогли пройти інтернатуру у школі під наглядом досвідченого педагога. А після стажування — отримати можливість стати вчителем школи.
Порядок визнання неформальної освіти
У березні 2022 року МОН затвердило порядок визнання неформальної освіти. Наприклад, ви пройшли курс чи курси у будь-якій школі, що бере участь в IT Generation, і хочете продовжити здобувати освіту, але вже у ЗВО. Результати навчання, отримані у неформальній освіті, можуть зарахувати як частину формальної освіти. Усього можна зарахувати до 35%. Це більше, ніж рік. Тож навчання в університеті може скоротитись.
Безплатні онлайн-курси
У перші тижні повномасштабної війни Coursera та Udemy безплатно відкрили 19 000 онлайн-курсів для студентів наших коледжів та університетів. Їх пройшли 60 тисяч українських студентів-користувачів. У топі попиту — продуктове IT, програмування, проєктний менеджмент, data science. Тобто ми бачимо реальний запит молоді на IT-освіту.
Система моніторингу
У січні 2022 Верховна Рада затвердила зміни до Закону України «Про вищу освіту». Тепер ректори усіх державних українських ЗВО мають звітувати про результати своєї роботи публічно. Це допоможе створити прозору та відкриту систему моніторингу, покращити рівень управління закладами вищої освіти та забезпечити їх відкритість.
Про освіту дорослих
У січні 2023 року в першому читанні прийнято законопроєкт про освіту дорослих. Він врегульовує і систематизує відносини в системі освіти дорослих, забезпечує розвиток цього складника освіти на середньострокову перспективу. Документ є євроінтеграційним.
Залучення іноземців
Також прийнято закон щодо зайнятості іноземців, яким надано можливість залучати їх без дозволу. Це спрощує процес взаємодії іноземних викладачів з українськими вищими навчальними закладами.
Умови для розвитку edtech-ринку
Окрім цього, створюємо вигідні умови для розвитку edtech-ринку в Україні. По-перше, сам проєкт IT Generation — підтримка цієї сфери. Також нещодавно IT-школи, що є резидентами Дія.City, ми звільнили від сплати ПДВ. Це дасть змогу закладам використовувати заощаджені ресурси для масштабування та розвитку.
Ми продовжуємо працювати над реформою IT-освіти. Україна — країна сильних талановитих людей. Впевнений, що розвиток IT-освіти допоможе збільшити кількість професіоналів, які продукуватимуть нові ідеї та створюватимуть більше доданої вартості.
Якою буде нова інформатика в школах із вересня. У нас є інсайд
На початку навчального року 2022 в 50 українських школах запустять пілот: інформатика по-новому. А з вересня 2023 року новий курс повинен запрацювати у всіх українських школах.