💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олександр КузьменкоВійна
30 жовтня 2023, 11:46
2023-10-30
ШІ навчили розпізнавати будівельні матеріали зруйнованих будівель для повторного використання. Для навчання використовували знімки БпЛА з Бучі
Штучний інтелект розпізнав матеріали пошкоджених і зруйнованих будівель у Бучі з точністю до 86%. Його розробкою займається команда ГО ReThink, що сприяє переходу України до економіки замкнутого циклу.
Повідомляється, що основою для тренування ШІ стали дані від організації Damaged In UA. Натренована модель класифікувала 20 матеріалів, більшість з яких складає, шифер, металочерепиця та бетонні плити.
Отримані дані для двох нетренованих моделей (14 та 20-l) можна переглянути на інтерактивній мапі.
Мета проєкту — створення відкритої бази даних з обліком матеріалів зруйнованих будівель в місті Буча, які були визначені за допомогою опрацювання знімків натренованим штучним інтелектом (ШІ). Його результати дозволяють оцінити потенціал вторинного використання будівельних матеріалів досліджених об'єктів та актуалізувати застосовану методологію для інших пошкоджених регіонів України, які постраждали внаслідок агресії росії.
Для аналізу об’єктів були використані знімки БПЛА усіх будівель міста Буча, і файли з оцінкою рівня руйнувань в місті, які надала організація Damaged in UA, а також дані з відкритих джерел.
Розробники повідомляють, що їхні моделі нейромереж працюють з точністю до 86%. Модель 20-l найякісніше визначає металеві листи, а найслабкіше — цеглу, яка на знімках присутня найменше (37% чіткості визначення). Результати аналізу мають потенціал для кращої оцінки рівня руйнувань й на інших територіях України, а розроблена методологія може застосовуватись для дослідження об’єктів з обмеженим доступом, шляхом розпізнавання матеріалів зі знімків безпілотників.
«Ми пройшли 15 етапів та натренували понад 32 моделі ШІ. Кожну з них ми тестували на наборі із 10 зображень пошкоджених об’єктів., ми обрали дві моделі, одна з яких визначає матеріали найкраще для різних типів об’єктів (модель 20-l), а інша має середню точність визначення (14)», — говорить Катерина Лопатюк, аналітикиня просторових даних.
Більшість матеріалів, які визначив штучний інтелект склали шифер (36%), металочерепиця (17%), бетон (12%), бітумна покрівля (6%) та металеві листи (4%). Матеріали зі зруйнованих і пошкоджених будівель мають високий потенціал до повторного використання чи перероблення. Наприклад, бетон, металочерепиця та металеві листи можуть бути перероблені на 100%. Водночас шифер повинен бути 100% утилізований через вміст канцерогенного матеріалу — азбесту, що є вкрай небезпечним для здоров’я.
Основними обмеженнями з якими команда ReThink зіштовхнулась у процесі тренування нейронної мережі, були неточність розпізнавання певних типів матеріалів, незалежно від кількості тренувань та змін набору даних для навчання. Одним із найскладнішого для розпізнавання матеріалом виявився шифер. У залежності від якості знімка, моделі ШІ часто плутали цей матеріал із бетоном.
Найближчим часом Команда ReThink представить результати дослідження Бучанській громаді та проведе публічну презентацію проєкту для широкого загалу, щоб визначити потенціал до масштабування проєкту на інші території України.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
Тайвань передав Україні 800 БПЛА Revolver 860 Armed VTOL. Які ще безпілотники отримали захисники від західних партнерів і як вони працюють
Тайвань передав Україні 800 БПЛА Revolver 860 Armed VTOL, про це повідомляє видання Bild. Дрон-бомбардувальник ближнього радіусу може нести до восьми 60-мм артилерійських мін і наводитися на ціль із високою точністю, скидаючи їх один за одним. Раніше ми розповідали, які дрони вже є на озброєнні ЗСУ. Нагадуємо про це знову.
Не тільки Metro та S.T.A.L.K.E.R. 31 українська гра до 31-річчя Незалежності України
31 рік незалежності України — це ще й 31 рік самостійності та нової епохи всієї української творчості. Стосується це й відеоігор. Адже за три десятки років українці встигли створити різні ігри на будь-який смак.
Тож на честь Дня Незалежності ми вирішили згадати 31 гру від українських розробників. І нехай без очевидних Metro та S.T.A.L.K.E.R. не обійшлося, одними ними справа не обмежується. Є тут і призабуті шутери із зовсім іншого часу, і перспективні сучасні проєкти, і вкрай незвичайні інді.
Багато місцевих відеоігор ви можете придбати на фестивалі українських ігор у Steam, тож якщо щось зацікавило — не забудьте перевірити.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі