🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Вікторія ГорбікРобота
14 червня 2024, 09:00
2024-06-14
SmallTalk with Senior. Досвідчена Tech-рекрутерка розповідає, чому сеньйорість не вимірюється роками, та про інструменти досягнення найвищих щаблів кар'єри
Як компанії знаходять інженерів, розробників, сисадмінів та інших фахівців технічних спеціальностей? Tech IT-рекрутер у такому випадку і сам повинен бути глибоко «в темі»: розбиратись у технічних аспектах, вміти оцінити кандидата, розуміти, як працює проєкт, та вміти пояснити це кандидату. І так, це також спеціальність в IT-сфері, за якою можна дорости до рівня senior.
Оксана Громова, Global Tech Recruitment Professional із понад 15 роками досвіду в IT, у циклі матеріалів SmallTalk with Senior на dev.ua поділилася своїм шляхом, який їй довелося пройти в цій професії, а також дала поради, як досягти сеньойрського тайтлу.
Я — рекрутерка з Дніпра і працюю в IT так давно, що тоді зарплату програмістів рахували за рядки коду. Проте не я обрала спеціальність в IT, скоріше, вона мене обрала. Закінчивши факультет англійської мови та зарубіжної літератури в нашому університеті імені О. Гончара, я почала працювати в школі вчителем англійської мови. Тут треба сказати, що мені подобалась робота з дітьми і я отримувала задоволення від процесу викладання, але знайома запросила спробуватися на роль помічника рекрутера і мені здалося це цікаво. Отже, моя цікавість триває і далі, вже майже другий десяток моєї професійної кар’єри.
Шлях до сеньйора
Моя суб’єктивна думка: сеньйорість не вимірюється роками. Якщо я зараз припиню працювати в рекрутингу, не буду розвивати навичку пошуку і використовувати нові елементи співбесід, мій рівень професіоналізму різко деградує і вже за пару років я зможу претендувати лише на рівень мідл.
Ти тільки зрозуміла, що таке ML engineer, а тут тобі AI, й так кожні пів року. Щоб завжди бути в потоці нових знань, потрібно триматися професійних спільнот. Це найкращий варіант, який не вимагає багато часу та сил, але допомагає постійно надихатися новими ідеями. Інша важлива річ, рекрутинг — це не тягар і не вибір на все життя. Рекрутинг постійно розгалужується і створюється підґрунтя для нових сфер: тут тобі й PR, і маркетинг, і продажі, і бренд-менеджмент. Можна трансформувати свій досвід і йти далі в нові галузі.
Що по грошах
Правду кажучи, порівнювати зарплату, яку я отримувала у 2007 році й сьогодні, — то марна спроба. Тоді $150–200 вважалися чимось майже нереальним. Після зарплати вчителя в школі у 530 грн це взагалі здається космічним рівнем. Рекрутер, як і спеціаліст із продажу, отримує базову ставку та бонус, тільки тут треба продавати вакансії та профайли.
Базова зарплата може варіюватися від $200 до $600 для джуніора, від $600 до $1200 для мідла, та від $1200 до $2000 для сіньйора. Калькуляція приблизна, але для розуміння: щоб отримати базу в $1000, треба буде працювати приблизно двох років (знову акцентую — рівень вимірюється не роками, строк, як орієнтир).
Що має знати кожен сеньйор
Базовий набір скілів і напрями для розвитку для tech-рекрутера сеньйорного рівня я бачу наступними:
Занурення в професію — рекрутер не просто працює від А до Я, а намагається зрозуміти механізми найму в IT: розбирати складники технічних професій. Тобто, має знати не тільки технології Java, .Net, Python, JavaScript, а й вільно орієнтуватись у фреймворках, знати домени, розуміти різницю між бекендом і фронтендом, вміти зрозуміти ключові технічні особливості проєкту.
У потоці світових трендів рекрутингу — рекрутер має входити в місцеві професійні спільноти, постійно відслідковувати новини професії.
Соціальний внесок — тут я раджу допомагати іншим, брати участь в розширенні спільноти, вчити інших, ділитися досвідом.
Пріоритети: тільки баланс між роботою та відпочинком, принесе максимальну користь рекрутеру, як спеціалісту. Вигорання біжить за нами як навіжене, тому раджу зробити комфортні умови навчання, праці та відпочинку.
Не соромитися: розуміння того, що вас оточують однодумці, які підтримають, мабуть, найбільше надає крила, тому прохайте допомоги й будьте відкритими до неї.
Що може бути далі
Я вже власниця свого бізнесу, оскільки останні 3 роки працюю як незалежний рекрутер-консультант. Я шукаю та приводжу в бізнес від технічних лідів до С-level, Country менеджерів у LATAM і Японії. Цікаві проєкти, стартапи й великі корпоративні бізнеси звертаються до мене за допомогою. Відчуваю як значимість свого внеску, так і партнерські відносини, до чого я найбільше і прагнула. До цього я була партнеркою в рекрутинг агенції, тому маю величезну експертність і я вільна вибирати проєкти за цінностями.
Ще один аспект моєї діяльності — це поки що волонтерський проєкт «After Front: до професійного життя після фронту» з фокусом у створенні мостів між роботодавцем і ветеранами, що повертаються. Тут я виступаю як співзасновниця, і ми з моєю колегою робимо в першу чергу просвітницьку діяльність для роботодавців. Є ще окремий продукт для ветеранів (інформаційний навігатор, де збираємо всю корисну інформацію для ветеранів в одному місці): afterfront.com.ua
Саме в нас у Дніпрі, де філіями найбільших аутсорс-компаній керували люди саме з підґрунтям у рекрутингу, варто бути прикладами розвитку для тих, хто мріє і має амбіції в управлінні. Рекрутер глибинно розуміє увесь конструктор розвитку бізнесу: від порогу входження, розвитку і масштабування до власне звільнення і скорочення бізнесу. Тож варіації кар'єри можуть бути й вертикальними: до керівника, управлінця до технічних посад у розрізі налаштування пошукових стратегій, впровадження технічних процесів у відбір та найм співробітників.
Я не вимірюю роками ні досвід, ні плани. Зараз все і багато залежить від війни. Треба робити максимум, щоб мати змогу донатити стільки, скільки буде потрібно. Я подумаю про це, як Скарлетт О’Хара, завтра. Сьогодні моя ціль — працювати й донатити, а не будувати плани на завтра.
Чи є робота мрії?
Наразі в цій точці для мене не існує компанії (ні в мріях, ні в реальності), в якій я б хотіла працювати. Я хочу мати змогу працювати з власним потенціалом і на власних умовах, для себе і для своєї сім’ї. Я вибрала цей шлях свідомо, але з ваганнями. Коли маєш затишне місце зі стабільною зарплатою, це комфортно, але війна ще більше підсвічує, що стабільність не така вже стабільність.
Якби не IT, я б точно була поліціянткою або вчителькою зарубіжної літератури. Читала б Флобера і Вальтера Скотта, розповідала про Фенімора Купера і Майна Ріда. Можливо, переїхала б у якесь невелике село і думала, що я вчителька епохи Просвітництва. Не знаю, на жаль чи на радість, у житті немає умовного способу.
Чому сеньйору зараз складно знайти роботу?
Ринок України, як і глобальний, потерпає від світової рецесії. Додайте сюди війну, і можна побачити, що зараз немає легких шляхів для тих, хто шукає роботу. Скорочення і зосередженість на збереженні бізнесу в будь-якому вигляді — пріоритети. Але рекрутери — це той тип професії, де ми намагаємося гнучко підходити як до перемовин, так і до процесу в цілому.
Наразі я працюю зі своїми «старими» клієнтами, бо є якісь репутаційні засади, де мені довіряють навіть у кризових становищах розширювати штат. Але я продовжую працювати в напрямах менторства, консультування як безплатно, так і на платній основі, працюю із соціальними проєктами, і це, зокрема, допомагає знаходити нових клієнтів.
Що вам не розкажуть на курсах ІТ: код в чужій голові та великі кодові бази https://youtu.be/oxSDPX90mEE колись знімав серію відео буде актуально не залежно від рівня
Що вам не розкажуть на курсах ІТ: код в чужій голові та великі кодові бази
https://youtu.be/oxSDPX90mEE колись знімав серію відео буде актуально не залежно від рівня