Стас ЮрасовТаке життя
22 вересня 2022, 17:40
2022-09-22
Український айтішник вступив до престижного британського університету. Військкомат дав добро, але на кордоні затримали – і під суд. Чим закінчилося
Як ми повідомляли в одній із останніх новин, українські чоловіки-студенти, які навчаються за кордоном, більше не можуть виїхати з країни під час дії воєнного стану.
Як ми повідомляли в одній із останніх новин, українські чоловіки-студенти, які навчаються за кордоном, більше не можуть виїхати з країни під час дії воєнного стану.
Про це заявив представник Державної прикордонної служби Андрій Демченко. За його словами, таке рішення найвищого військового керівництва діє з 14 вересня.
Ми дізналися про історію одного айтішника, який саме цього дня намагався перетнути кордон. Але в нього нічого не вийшло, хоча він мав на руках усі офіційні документи.
Що за студент
Проджект-менеджер державної IT компанії (ім’я ми приховали) вступив до британського ВНЗ, попередньо отримавши добро на навчання від свого керівництва. Але він не тільки не зміг виїхати за кордон, а ще й потрапив до суду за адмінпротоколом.
«Ще 14 числа, я якраз турив кордоном у спробах його перетнути. Після цього розпорядження (про яке говорять у Прикордонній службі — Ред.) плюнув та повернувся до Києва», — розповідає хлопець.
Що за навчання
Він вступив до відомого британського університету Редінга до його бізнес-школи. Навчання там коштує 10,5 тисячі фунтів стерлінгів на рік. Він вніс депозит у розмірі однієї тисячі та виграв стипендію, яка надала ще 50% знижки на перший рік навчання.
«За деякими програмами вона входить у топ 10 британських бізнес-шкіл», — уточнив студент.
Крім того, він оформив британську візу та відстрочку у військкоматі.
Що сказали у військкоматі
«Військкомат прийняв запит підозріло. Надіслали запит до університету, щоб переконатися, що я вступив. Отримали ствердну відповідь від ВНЗ. Сказали, що треба почекати, доки до початку навчання залишиться один тиждень. Тоді видадуть документи», — згадує хлопець.
За тиждень він прийшов у військкомат.
«І вони зі словами „пощастило тобі“ видали мені довідку на право перетину кордону. Хоча військкомати таких довідок не видають. Це ніде не зафіксовано у законодавстві», — наголошує хлопець.
У військовий документ парубка військкомат поставив печатку з відстрочкою на 3 роки.
Але на жодному з пунктів пропуску його не пропустили. «Тикали носом у закони, тролили, посилали на війну, копати окопи, називали ухилянтом», — розповідає студент.
The case
Один із випадків його особливо вразив. Його за 700 метрів від одного з КПП зустріли прикордонники.
«Почали нас жорстко пресувати. Затримали мене на 3 години за спробу незаконно перетнути держкордон. Допити, протоколи, огляди, перевірка телефону, психологічний тиск. Коротше, нормально кошмарили так, а підстав — нуль. Я їм одразу показав усі доки і все пояснив. Вийшов від них уже ввечері, вичавлений як лимон», — розповідає студент.
У результаті на нього порушили адміністративну справу за двома статтями.
«Сьогодні якраз суд був, справу закрили через відсутність складу адміністративного порушення. Та невже!», — каже хлопець.
Тепер хлопець не зможе навчатися у своєму ВНЗ навіть на віддаленці, оскільки, як він каже, у цьому університеті є лише очна форма для його програми.
«Навчання розпочалося з сьогоднішнього дня. Мені дали три тижні, щоб вирішити своє питання і якось до них приїхати», — наголошує студент.
Якщо він не приїде до середини жовтня, місце (і гроші) згорають.