Вікторія ГорбікТаке життя
28 листопада 2022, 14:40
2022-11-28
Українські учні відправили в космос свої експерименти на кораблі SpaceX Dragon
26 листопада з мису Канаверал у Флориді стартував корабель SpaceX Dragon, на якому два проєкти-переможці минулорічної програми «SSEP. УКРАЇНА» учнів-резидентів Малої академії наук відправили на Міжнародну космічну станцію (МКС) на вершині ракети Falcon 9. Подробиці про проєкти учнів розповіли в МАН.
26 листопада з мису Канаверал у Флориді стартував корабель SpaceX Dragon, на якому два проєкти-переможці минулорічної програми «SSEP. УКРАЇНА» учнів-резидентів Малої академії наук відправили на Міжнародну космічну станцію (МКС) на вершині ракети Falcon 9. Подробиці про проєкти учнів розповіли в МАН.
SSEP — це унікальна комплексна програма з розвитку наукової та SТЕАM-освіти, яка націлена на виховання нового покоління науковців і винахідників.
Ракета стартувала з майданчика 39A космічного центру Кеннеді НАСА, звідки запускали всі місії «Аполлона» на Місяць.
Фото МАН
В рамках 16-ї місії частину досліджень двох проєктів юних українських науковців про вплив мікрогравітації на калій (III) гексаціаноферат та затвердіння стоматологічних матеріалів в умовах мікрогравітації виконають за інструкціями на МКС.
Першу роботу, присвячену вирощуванню кристалів калій (ІІІ) гексаціаноферату, провели 8-класники одеського комунального закладу «Рішельєвський науковий ліцей» Андрій Гриб і Микита Скрипник спільно з науковою керівницею Анастасією Маслечко. Під час проведення експерименту в космосі вони з’ясують, чи впливає відсутність гравітації на процес формування кристалів, їхні розміри, кількість і форму.
Другий проєкт, який взяв участь в космічному експерименті, розробили учні 11-го класу Харківської гімназії № 47 Михайло Гарькавець, Владислав Волков, Софія Давидова, Елизавета Садчикова разом із науковим керівником Андрієм Самойловим. У ході експерименту з’ясують вплив мікрогравітації на структуру пломб і міцність їх з’єднання із зубами, чи відрізняються стоматологічні матеріали, що затверділи в космосі, від тих, які формуються в умовах Землі.
Крім того, харківській команді довелось відновлювати свій проєкт, бо в будівлю гімназій влучила російська ракета. А обидві команди доопрацьовували свої проєкти дистанційно, щоб вони відповідали всім інженерним та технологічним вимогам космічних польотів.
Команда учнів, учасників космічних проєктів (Фото МАН)
Паралельно з роботою мінілабораторій у космосі учасники команд проводять дослідження на Землі під наглядом експертів «Nanoracks», NASA та NCESSE. Це обов’язкова складова експерименту. Після завершення досліджень на МКС учасники порівняють результати космонавтів із тими, що отримали самі в умовах земного тяжіння.
Фото з соцмереж Олени Зеленської
«Це знакова подія для Малої академії наук, для наших вихованців, для всіх українських школярів. Можливість долучитися до космічних проєктів, познайомитися з найбільшими науковими лабораторіями NASA, взяти участь у безпосередньому процесі старту космічного корабля з найбільшого космодрому світу — раніше це було з області фантастики. А сьогодні наші школярі вже запускають свої космічні експерименти на МКС. Символічно, що старт проєкту співпав з 25-ю річницею польоту в космос українського астронавта Леоніда Каденюка», — прокоментував подію президент МАН Станіслав Довгий.
Фото з соцмереж Олени Зеленської
Президент МАН також зазначаив, що проєкт став можливий за сприяння та підтримки директорові NCESSE Джеффу Голдштейну та заступникові директора МАН Євгенові Кудрявцю та Василю Хмельницькому і Інноваційному парку Unit.City, який став партнером проєкту.
Станіслав Довгий також підкреслив, що МАН братиме участь у програмі і наступного року — вже розпочався конкурсний відбір наступних проєктів.
МАН доєдналася до проєкту минулого року, а Україна стала третьою державою після США й Канади, що відправляє шкільні експерименти в космос. У пілотному конкурсі, який 2021 року організувала МАН, взяли участь 7 закладів освіти з 6 регіонів України. Загалом участь у конкурсі взяли 962 учні 7–11 класів, які виконували експерименти та дослідження під керівництвом 34 вчителів-фасилітаторів і подали до розгляду членів журі 238 проєктів.
«Льох для міських жителів». 17-тирічна хмельничанка створила екохолодильник: як він працює, де можна використати технологію та за що вона вдячна коронавірусу
Божество, зореліт, уламок планети: що людство знає про Місяць і як збирається туди повертатися
16 листопада 2022 року NASA успішно запустила місію Artemis 1 до Місяця. Ракета Space Launch System (SLS) і корабель Orion стартували о 8:47 за Києвом із космічного центру Кеннеді на мисі Канаверал. Задача корабля Orion — покрутитися навколо супутника Землі шість днів і повернутися на Землю, після чого можна запускати людей. Якщо все пройде успішно, уже за кілька років ми побачимо грандіозний камбек і реюньон людства на супутник Землі. Що ми знаємо про Місяць, чому так довго його ігнорували та як будемо повертатися — в оновленому завдяки успішному старту (нарешті!) суперексплейнері від dev.ua від 29 серпня 2022 року.
Потрібне щось надійне та стабільне в хаотичному світі? Зверніть увагу на гравітацію: вона була однакова завжди
Дослідники темної енергії довели, що одна з основних сил — гравітація — залишалася константою завжди. Це значить, що Ейнштейн був правий, а нам доведеться розбиратися, що саме стоїть за нинішнім розширенням Всесвіту. Universe Today публікує велику історію про це відкриття. dev.ua дає основне.
«Життя — це більше, ніж просто вирішення однієї проблеми за іншою». Ілон Маск написав колонку в китайському медіа. Які плани техногенія на найближче майбутнє?
Бізнесмен Ілон Маск написав колонку про сталу енергетику, мозкові імпланти та дослідження космосу в китайському виданні, що належить національній агенції з контролю за інтернетом та цензурою. Англійською текст переклав журналіст китайського держвидання «Сіньхуа» Янь Лю. Ми адаптували допис українською.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі