😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Олексій ДзюбаГаряченьке
1 травня 2024, 09:01
2024-05-01
«У Німеччині зараз маємо 15% ринку». Як українка, яку називають «лідеркою у революції ШІ в освіті», розвиває застосунок для школярів, отримуючи від урядів мільйони євро на його роботу
Наталія Тетруєва свого часу змінила стабільну сферу інвестицій, ставши стартаперкою в освітньому напрямку. Вона створила застосунок eKidz, який швидко здобув популярність в Німеччині. Нещодавно Наталія стала першою українкою — лідеркою у революції ШІ в освіті на одній з престижних профільних конференцій. Ми зв’язалися з підприємницею і поговорили про роботу на ринках Німеччини, України, США та Мексики, чому місцева влада готова фінансово вкладатися в подібний застосунок та як сьогодні штучний інтелект допомагає у навчанні дітей.
Наталія Тетруєва свого часу змінила стабільну сферу інвестицій, ставши стартаперкою в освітньому напрямку. Вона створила застосунок eKidz, який швидко здобув популярність в Німеччині. Нещодавно Наталія стала першою українкою — лідеркою у революції ШІ в освіті на одній з престижних профільних конференцій. Ми зв’язалися з підприємницею і поговорили про роботу на ринках Німеччини, України, США та Мексики, чому місцева влада готова фінансово вкладатися в подібний застосунок та як сьогодні штучний інтелект допомагає у навчанні дітей.
Особистий pivot
«Я навчалася на кафедрі фінансів та економіки КНУ ім.Т.Шевченка. Далі був Мюнхенський університет та робота у сфері інвестицій у Лондоні», — розповідає свою історію Наталія Тетруєва, співзасновниця і COO стартапу eKidz.
На початку 2010-х вона сфокусувалася на нових для себе напрямах — освіті, психології та логопедії. Каже, що це сталося після появи перших двох власних дітей, яким потрібно було допомогти опанувати дві мови як рідні для щоденного спілкування у родині та англійську, як мову освіти. У 2013-му співрозмовниця з родиною переїздить до німецького Мюнхену.
Фото — Наталія Тетруєва на виставці AIR SHOW
У 2017-му році з’являється стартап eKidz. Багато в чому на таке рішення вплинуло навколишнє середовище. Якось Наталія натрапила на дослідження, в якому було сказано, що в Німеччині кожна п’ята дитина у 4 класі не розуміє, що вона читає.
«Результати дослідження PISA 2022 показали погіршення. Тепер кожна четверта дитина не розуміє прочитаного. Так відбувається у всіх європейських країнах. Особливо тих, хто приймає хвилі біженців, починаючи з Сирійської війни».
Наталія вважає, що традиційні методи освіти в школах більше не працюють, тому що все частіше в родинах діти спілкуються іншою мовою, ніж в школі. Тому технології відіграють все важливішу роль, згладжуючи подібні розриви та суттєвий дефіцит вчителів Очікується, що до 2030 року у Німеччині не буде вистачати 100 000 вчителів.
Це не Duolingo
Програма eKidz спрямована на розвиток навчання читання та розвитку мовлення і включає читання, усне мовлення, аудіювання, письмо. Разом це складає ядро так званого контекстного навчання.
Наталія наводить приклад популярного сервісу для вивчення мов Duolingo. Каже, що з його допомогою можна тренувати мовні навички, як у тренувальному залі, але програма не пропонує активного використання навичок. Цього недостатньо для практики. У той час як в eKidz відразу підключають момент занурення у мову та фокус на продуктивних навичках, які школяр починає активно використовувати у застосунку. Для цього використовують навчання в контексті певної історії — абстрактної чи конкретної.
Фото — eKidz
Додатково у застосунку є творче завдання. Наприклад, дитина читає книгу про Тома Сойєра, а вчитель просить його розповісти власну історію пригод із друзями. Тобто йде прив’язка до власного досвіду і до прочитаного матеріалу. Далі можна записати цю історію голосом чи письмово, тренуючи таким чином говоріння чи письмо. Вчитель отримує звукозапис чи твір.
Duolingo має окрему версію для шкільного навчання, каже Наталія. Всередині неї — ілюстрації й слова. Фахівчиня каже, що такий підхід не відповідає потребам школи, а доросла версія не зацікавить школярів. Важливо враховувати особливості вікової психології, спілкування і взаємодії. Однак бренд Duolingo настільки великий, що школи закуповують собі його програму.
Всередині — 4 мови
«У нас в Німеччині зараз 15% ринку, саме стільки тамтешніх шкіл або мають доступ, або працюють з нашою програмою», — говорить співрозмовниця. В eKidz три співзасновники. Крім українки, це CTO — Джон МакДона, який відповідає за архітектуру платформи та впровадження штучного інтелекту в застосунок та німецький юрист Фелікс Хаффнер, який забезпечує зв’язок з місцевою владою, яка і є головним замовником послуг стартапу. Наразі компанія має близько 25 фахівців, з них 10 — айтівці. Троє з них займаються розвитком саме штучного інтелекту.
У застосунку 4 мови — німецька, англійська, іспанська та українська. Цільова аудиторія стартапу починається з 5 років. Наталія зазначає, що також вплив має те, як використовувати eKidz. Якщо для тренування читання та розвитку мовлення, то це належить до рівня початкової школи (діти 7 років).
Для кожної мови є своя специфіка. Наприклад, коли вивчають англійську, то вона доходить у застосунку до рівня B2 і швидкість навчання з eKidz залежить від індивідуального мовного становлення дитини. До того ж кожна країна має свою шкільну програму з навчання іноземних мов, що також впливає на застосування eKidz. Впровадження цифрових ресурсів у класах залежить також від загально узгодженої сертифікації в окремій країні.
«Наприклад в Австрії є сертифікація діджитал-підручників. Там ми сертифіковані як підручник для англійської мови для 5–8 класів».
Застосунок працює за двома моделями: для сімейних родин і для шкіл. Якщо ви школа, то потрібно створити клас та учневі профілі. Вчитель визначає рівень володіння мовою та «ставить» учня на відповідне місце у застосунку. Далі застосунок визначає, як учню краще вивчати мову. Наприклад, щоб вам краще вміти читати, потрібно робити це голосно і себе записувати. Запис миттєво отримує вчитель. Так педагог завжди може побачити прогрес (або його відсутність) учня протягом навчання.
Наприкінці кожного рівня є тест. Учень його проходить — вчитель бачить результат. Буває так, каже Наталія, що учень читає правильно, але повільно. У такому випадку в застосунку є спеціальні рекомендації, щоб покращити швидкість.
З останнього нововведення — впровадження штучного інтелекту в застосунок, якщо точніше, то системи автоматичного мовного розпізнавання. Розробити ШІ-модель допомогла команда науково-дослідного інституту імені Фраунгофера, поєднавши власні напрацювання за останні 20 років із матеріалом стартапу.
Фото — eKidz
Фахівці взяли лінгвістичну модель, розроблену для дорослих. У ній був звукоряд, тобто не лише розпізнавання слів, а й звуків. Це допомагає працювати з дитячим голосом, який в силу юного віку значно коливається та може помилково робити паузи.
Також фахівці «навчили» штучний інтелект розуміти виразне читання. Для цього аудіо надавали викладачам і студентам в університетах і вони вказували, яке читання дитини їм подобається більше порівнюючи пари. Так машина «зрозуміла», як людина сприймає виразне читання.
Для розпізнавання англійської мови дітей стартап поки використовує технології Microsoft. Щодо української, то ШІ-модель зараз перебуває в процесі тренування, але вже сьогодні тести автоматично рахують швидкість читання. Вважаючи розриви в освіті та критичної потреби в оцінюванні знань навіть в онлайн форматі в багатьох освітніх закладах України — це вже перший крок, який допомагає вчителям визначити, кому критично необхідне надолуження знань у читанні.
Україна, Німеччина, США, Мексика
Нещодавно у Сан-Дієго на конференції освітніх технологій ASU+GSV Summit у квітні Наталія Тетруєва стала першою українкою — лідеркою у революції ШІ в освіті.
На ринку США eKidz працює з одним з районів Північної Кароліни. В деяких штатах існує позиція «World Language Specialist». З її допомогою можна впроваджувати вивчення іноземної мови з 1 класу. У Північній Кароліні є така посада. І саме тамтешня школа першою купила продукт з вивчення німецької через eKidz ще у 2018-му році.
Фото — Разом з Річардом Кулатою, CEO Міжнародного товариства технологій в освіті (ISTE)
На ринку Мексики стартап працює 2 роки. Там продають англійську та іспанську мови, оскільки політика уряду наголошує на важливості розвитку двомовності. Достатньо розвинувши продукт у Мексиці, Наталія має план вийти на ринок сусідніх до країни Техасу, Каліфорнії та Флориди.
В Україні eKidz працює як соціальний проєкт, тобто без монетизації. У Німеччині за шкільні підписки платить уряд місцевих областей — земель. Для цього потрібно виграти тендер. Є землі, які купують діджитал-продукт для всіх, щоб навчитися читати і є землі, які купують eKidz з метою вивчення німецької як другої мови для навчання.
Наталія не каже, скільки платить Німеччина за подібний сервіс. Але наводить приклад зацікавленості німецького уряду у розвитку та впровадженні штучного інтелекту в застосунку — 2 млн євро уряд профінансував за 2 проєкти, які стартап виконує разом з університетами та науково-дослідним інститутом.
Фото — Разом із Берндом Нуссом, науковцем та представником eKidz у Штатах
Інвестиції відбуваються тому, що застосунок має німецьку мову, а архітектура застосунку знаходиться на німецькому сервері Azure, відзначає співрозмовниця. «Наша ШІ-модель працює краще, ніж у Microsoft, тому що для них це не фокус — розробка на німецькій», додає Наталія.
Фахівчиня каже, що стартап свого часу підняв один раунд інвестицій. Також серед інвесторів венчурний фонд Bayern Kapital, бізнес-ангели, з якими підприємниця працювала за час своєї фінансової кар’єри та друзі, які підтримали її з самого початку. Далі вдалося вийти на держфінансування в Німеччині. Кошти уряду дозволяють вкладатися в розвиток інновацій.
Українська школа
«Якщо в Німеччині відведено 10 хвилин на заняття в eKidz, то стільки вони й займаються. В Україні набагато активніше використовують нашу програму», — розповідає підприємниця. Водночас зізнається, що не планувала вихід на український ринок, зокрема, через слабку захищеність права інтелектуальної власності. Однак завдяки іноземним донорам із Німеччини та Великої Британії у перші місяці після початку війни додала українську мову в застосунок.
«Разом з Іваном Степуріним, видавництвом „Саміт-книга“, ми провели пілотний проєкт у Шевченківському районі в Києві, щоб зрозуміти, як це працюватиме для українського вчителя. Далі у партнерстві з ГО „Українська посмішка“, тобто неприбутковою організацією, створили гуманітарну місію».
Сьогодні eKidz впроваджено у гуманітарному проєкті, який призначений для 35 000 дітей і 10 000 вчителів, які проживають виключно в сільській місцевості прифронтових областей: Харківської, Донецької, Херсонської, Миколаївської, Запорізької та Дніпропетровської.
Разом з Microsoft, який зараз працює з українськими заходами освіти та з грудня 2023 запропонував спонсорські ресурси на використання сервера Azure, eKidz розгорнув ШІ для вимірювання розриву знань у початковій школі — українська мова читання.
Фото — Ноутбуки з eKidz у Запорізькій області
В українському сегменті застосунку всі теми для творів базуються на соціально-емоційному розвитку. Тобто щоб дитина могла відрефлексувати про те, що відбувається в її житті. Для українського ринку в умовах війни був розроблений спеціальний скринінг щодо ПТСР. Якщо учень набирає певну критичну кількість балів, його перенаправляють до профільного спеціаліста.
Українські учні так багато записують під час навчання, що у нас вперше був перевантажений сервер. 35 000 дітей мали різну взаємодію з 500 000 книжок. Це могло бути читання, прослуховування, голосові записи тощо, підсумувала Наталія Тетруєва.
Якою буде нова інформатика в школах із вересня. У нас є інсайд
На початку навчального року 2022 в 50 українських школах запустять пілот: інформатика по-новому. А з вересня 2023 року новий курс повинен запрацювати у всіх українських школах.
Навчись професії майбутнього вже сьогодні: 7 курсів з bigdata, Web 3.0, діджиталу та метавсесвіту + книги
Метавсесвіт, тотальний діджитал, Web 3.0 та інтернет речей вже зовсім поруч. Не секрет, що наше майбутнє — в цифрі, вмінні аналізувати великі обсяги даних і робити висновки, виходячи з виявлених трендів та знайдених тенденцій. dev.ua зібрав добірку курсів за професіями майбутнього, які навчать працювати з даними, розуміти бігдату і не лише.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі