💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олексій ДзюбаGameDev
2 листопада 2022, 08:20
2022-11-02
Усередині Playrix. Інсайдерська розповідь про те, як одна з найбільших геймдев-компаній світу покидала ринок рф і рб
На початку жовтня стало відомо, що одна з найбільших геймдев-компаній світу Playrix покидає ринки росії та білорусі. В Україні у Playrix працюють приблизно 1500 співробітників у Києві, Рівному, Одесі та Харкові. Ще орієнтовно 1500 працівників Playrix має в росії. З 24 лютого 2022 року компанія не зайняла чіткої позиції з приводу, повномасштабної війни, яку розв’язала росія проти України. У Playrix вводили цензуру в робочих чатах, не називали війну війною та відмовлялись покидати ринки рф і рб. Ми зв’язалися зі своїм джерелом у компанії та розповідаємо інсайди про те, що відбувалося в компанії 8 місяців з початку повномасштабної війни в Україні.
Про вихід Playrix із російського та білоруського ринків
У Playrix уже була спроба виходу з ринку рф і рб на початку травня, адже українські працівники неодноразово порушували це питання в чатах. Тоді брати Бухмани (власники Playrix — ред.) заявили, що компанія вирішила поступово скорочувати свою присутність у цих країнах і релокувати працівників. Це повинно було зайняти деякий час, щоб оформити юрособу/відкрити офіс у тих країнах, куди хотіли їх перевозити.
Проте ця релокація відбувалося швидше в добровільному порядку, і охочих виявилося не супербагато. Тобто вони ніби й виходили, але, як виявилося, у доволі в’ялому темпі, що не несло великого сенсу. Усе змінилося тільки після оголошення у рф мобілізації.
Думаю, власники зрозуміли, що їхня ситуація буде тільки погіршуватися, і далі тягнути вже нема куди. На запитання «Що буде, якщо хтось не захоче релокуватися?» Бухман відповів, що з такою людиною компанія не буде продовжувати співпрацю. Те саме стосуватиметься і тих, кого мобілізують у рф.
Про те, щоб називати війну в Україні війною
Мені ні разу на очі не потрапляло, щоб у компанії казали «спєциальная воєнная опєрация».
Можливо, в інших командах ситуація могла відрізнятися, але принаймні в загальних каналах нічого подібного не було. Кілька місяців тому мережею гуляв фейк, де нібито HR Playrix попереджувала кандидата, що на співбесіді й у компанії заборонено обговорювати так звану «воєнную опєрацию», тому, можливо, звідси пішла така хибна думка. Найгірше в цій ситуації те, що використали профіль реальної працівниці Playrix із Харкова. Бідна дівчина «прославилась» у мережі LinkedIn і незаслужено отримала тонну гейту від колег з цеху.
Про цензуру в робочих чатах
Де-факто якоїсь заборони говорити про війну в робочому просторі ніколи не було. Проте була історія, що на початку повномасштабного вторгнення росії в Україні хтось видалив чиєсь повідомлення про війну з якогось загального каналу та переніс його в інший, «більш відповідний». Людину очікувано це образило, і все дійсно могло скидатися на цензуру.
Узагалі така практика і раніше зустрічалася в Playrix. Є декілька офіційних каналів, куди постять тільки якісь важливі апдейти, і якщо хтось напише туди повідомлення «не за темою», його переносять у відповідний канал, тож мене ця ситуація насправді не сильно здивувала. Проте погоджуюсь, що зі сторони це виглядало, м’яко кажучи, некрасиво. Натомість маємо момент із певною цензурою, але у зворотний бік.
Після цієї ситуації компанія офіційно заборонила використовувати символіку, що підтримує війну в Україні, та робити «висєри» на тему цієї підтримки. І цілком закономірно звільнила цього працівника.
Про зарплатню українців і росіян
Playrix офіційно працевлаштовує працівників в ті країни, у яких вони перебувають із дотриманням відповідного законодавства. Тобто зарплатня в Україні виплачується однаково в гривні, хоч і прив’язується до офіційного курсу долара НБУ.
Про спілкування Бухманів із командою після 24 лютого
Після 24 лютого Бухмани час від часу виходили на зв’язок в офіційних каналах, щоби повідомити про подальші дії компанії, підтримку, яку вони надають і планують надати українським працівникам, і висловити свою позицію щодо війни в Україні. Із самого початку повномасштабного вторгнення від них не було евфемізмів типу «спєциальная воєнная опєрация» чи «нє всьо так однозначно». Вони говорили, що не підтримують війну і що це офіційна позиція компанії.
Моя суб'єктивна думка, що Бухмани — насамперед бізнесмени, і зрозуміло, що, якби вони дозволили собі подібні висловлювання про співпрацю з Україною, то можна було б одразу забути. Уся їхня риторика доволі виважена, адже їм доводиться балансувати буквально між «двох вогнів», щоб завдати найменше шкоди бізнесу. Проте вони таки обрали «бік добра» і вирішили повністю закриватись у рф і рб.
Про роботу з російськими колегами
Насамперед нас розвели по різних чатах, водночас залишивши декілька офіційних спільних. Для українців створили канал, де повідомляли про те, яку допомогу можна отримати від компанії, відповідали на питання, обговорювали війну і т. д. і т. п. Спочатку була ідея поділити команди, охочим навіть пропонували перевестися в українські дочірні студії Playrix, щоб працювати виключно з українцями. Не знаю, чи багато людей на це погодилось.
Зазвичай команди в Playrix змішані. У моїй пропорції українців до росіян складала приблизно 50/50. Усі російські колеги, з якими у мене була робота, засуджували дії рф і путіна, писали слова на підтримку України. Частина з них скоро виїхала в інші країни, тож конфліктних ситуацій на тему війни у нас не було. Наголошу, що пишу винятково про свій досвід і, можливо, в інших командах ситуація могла розвиватися по-іншому. Особисто в мене з усіма колегами виключно робочі стосунки, тож спілкуємося ми переважно по робочих моментах.
Мені, за великим рахунком, байдуже на їхню підтримку України, бо в сучасних реаліях це те саме що «у воду перднути». Я не дякую і не вихваляю їх за адекватну позицію, бо це те, що, безапеляційно, само собою повинно бути.
Про те, скільки росіяни задонатили на ЗСУ та що говорять про путіна
На рахунок першого, то статистику ніхто не вів.
Знаю, що компанія донатила $500 000 в Ukrainian Red Cross Society на початку повномасштабної війни. На колах Бухмани говорили, що, крім цього, неодноразово закидали власні кошти, але офіційно про це не розголошували. Знову ж таки, не можу говорити за всіх, але росіяни з моєї команди путіна точно так само ненавидять, що й не дивно.
Про привітання в робочих чатах словами «Слава Україні!»
Думаю, світ від цього не вибухне (посміхається). Українські колеги і я в тому числі спокійно ставили собі українські лозунги та символіку в статусі в Slack і ніхто не просив нас це видалити й тим більше не погрожував звільненням.
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
США в черговому пакеті допомоги надасть Україні дрони Switchblade 600. Подробиці про ці та інші «пташки», якими користуються українські захисники
Серед списку допомоги, яку пропонує Пентагон, є дрони-камікадзе Switchblade 600, які офіційний Київ просив передати раніше.
Контракт на дослідження та розробку для 10 дронів SwitchBlade 600 виробника Aerovironment, очікується протягом наступних 30 днів, заявила прес-секретар Пентагона Джессіка Максвелл в електронному листі до News Defense.
Ми зібрали список дронів, які використовують українці проти ворога, в тому числі і подробиці про Switchblade 600.
(текст від 17 травня 2022)
а вам не стыдно? в домене ua Playrix ввел жесткую цензуру уволил большинство украинцев, лягли под орков - позор !