💰 Хочеш вільно розраховуватись криптою? Trustee Plus - криптогаманець і платіжна картка 💳👉
Наталя ХандусенкоТаке життя
23 жовтня 2024, 14:41
2024-10-23
Ядерна зброя, соцмережі та ШІ є головними загрозами для людства у наступному десятилітті, вважає засновник Petcube Ярослав Ажнюк. І ось чому
Під час своєї промови на IT Arena український техпідприємець Ярослав Ажнюк обговорив дві основні загрози, з якими може зіткнутися західний світ у наступному десятилітті: стрімке розширення ядерного клубу і так званий «кембрійський вибух брехні», спричинений соціальними мережами та генеративним штучним інтелектом.
«Я дивлюся на наступне десятиліття зі зростаючим побоюванням. Два основні фактори зроблять світ значно нестабільнішим», — сказав Ажнюк під час свого виступу.
Перша загроза — ядерне озброєння
Повномасштабне вторгнення продемонструвало світові, що Будапештський меморандум, підписаний у грудні 1994 року про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, фактично нічого не вартий, зауважив Ажнюк.
Сьогодні існує близько десятка країн, які мають технологічний потенціал для швидкого створення ядерної зброї.
«Як наслідок, низка держав, які мають технологічний потенціал для створення ядерної зброї, підуть цим шляхом, оскільки це єдиний раціональний крок, який вони можуть зробити. Це єдине, що може забезпечити їхню довгострокову безпеку. Цей зсув призведе до посилення тертя між світовими державами», — вважає Ажнюк.
У поєднанні з повномасштабною війною, яка триває, це може створити світ, у якому сильніші країни, відчуваючи, що можуть скористатися слабшими, зроблять це — військовими, дипломатичними чи іншими засобами.
«Ми вже бачимо, як це може відбуватися в таких місцях, як Грузія, без прямої військової участі», — додав підприємець.
Друга загроза — дві технології, що швидко розвиваються: соціальні мережі та ШІ
На думку Ажнюка, соціальні мережі разом з ШІ забезпечують безпрецедентну здатність генерувати «інформаційні віруси» в небачених раніше масштабах і поширювати їх із неймовірною швидкістю.
Ці інфовіруси не обов’язково мають бути відверто негативними, політичними або навіть обов’язково хибними.
«Важливо розуміти, що інфовіруси та дезінформація є асиметричною зброєю. Вони завдають непропорційної шкоди демократичним суспільствам порівняно з авторитарними. Для мене це велика небезпека», — зауважив підприємець.
Він вважає, що бізнес-моделлю майбутнього буде підвищення безпеки виживання. Цінними будуть ті компанії, які допомагають людям, країнам і бізнесу досягти більшої безпеки.